CARAȘ-SEVERIN – Senatorul Ion Mocioalcă susține varianta PSD de reglementare a pieței energiei, potrivit căreia nimeni nu ar trebui să…
CARAȘ-SEVERIN – Aceasta anul trecut, după verificarea buletinelor de analiză a probelor prelevate la Lișava și Ciudanovița!
CARAȘ-SEVERIN – Singurul fotbalist român care a ridicat de două ori deasupra capului Cupa Campionilor Europeni, cu Steaua București și cu Steaua Roșie Belgrad, Miodrag Belodedici a primit titlul de cetățean de onoare al județului Caraș-Severin la propunerea lui Romeo Dunca, președintele Consiliului Județean!
REȘIȚA – Cuvântul a salvat popoare și nu te plictisești niciodată citind, fiindcă e important să ai cuvintele la tine. Am încercat să sintetizăm astfel îndemnurile pe care poeții reșițeni Liubița Raichici, Cristian Bistriceanu și Gabriela Savitski le-au adresat elevilor de la Colegiul „Mircea Eliade” în cadrul întâlnirii găzduită de Centrul de Carte „Banatica”!
MAPAMOND – Președintele Klaus Iohannis a declarat, joi, după ședința CSAT, că România nu va fi atrasă în conflictul militar…
REŞIŢA – Conflictul Rusia-Ucraina și sancțiunile impuse de Occident ar putea avea efecte și asupra unor societăți din România, cu acționariat rusesc. Una dintre acestea, TMK Artrom, care are la Reșița fostul combinat siderurgic și care împreună cu fabrica de la Slatina alcătuiesc unul dintre primii doi producători de țevi mecanice din Europa!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Chiar dacă salariile medicilor au fost reglate la nivel european, fiind peste media națională, nemulțumirile pleacă de la slaba recompensare a gărzilor!
CARAȘ-SEVERIN – 99 de polițiști cărășeni au fost avansați, sărbătoarea încheindu-se cu un moment de rugăciune!
CARAȘ-SEVERIN – Asta a fost concluzia trasă de Romeo Dunca, după toate piedicile puse proiectelor și banilor județului!
REȘIȚA – CSM Reșița va juca sâmbătă, 12 noiembrie, de la ora 14, în deplasare, cu CS Șoimii Lipova, în etapa a XII-a a Ligii 3, Seria a VIII-a! Va fi practic derby-ul aceste serii, având în vedere că Reșița ocupă prima poziție cu 26 de puncte, iar Lipova e pe locul secund, cu 22 de puncte. Reșița are șansa, în cazul unei victorii, să-și asigure prima poziție până la finalul acestui an!
MUNTELE MIC – Operatorul județului s-a apucat de treabă cu toaletarea vegetației de pe drumul spre Muntele Mic, primind aprecierea publică a celor de la weSKI. Cât despre drumuri, de unde au fost luați banii pentru toaletări, bugetul va fi completat cu economiile făcute de județ prin concedierea unor funcționari considerați nefolositori, la început de mandat!
CARANSEBEȘ – Primăria depune un nou proiect în sprijinul pacienților, de data aceasta unul privind „Reducerea riscului de infecții nosocomiale în Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș”. Ar fi nevoie, după calculele celor de la Compartimentul Proiecte Programe al municipalității, de peste 14,3 milioane lei inclusiv TVA pentru implementarea proiectului, bani pe care primăria speră să-i obțină din PNRR!
CARAȘ-SEVERIN – Este vorba despre finanțările europene pe care administrația județeană urmărește să le obțină prin POR 2021-2027!
BOCȘA – Tronsonul a fost construit de către St.E.G., în primii 16 ani având ecartamentul îngust!
REȘIȚA – Fost primar al Reșiței, Mircea Popa, apreciază lucrările aflate în derulare în oraș. Un oraș în care, „cu bune și rele” în exprimarea sa, a trăit peste o jumătate de secol. Oraș care, privit din avion, ar părea bombardat!
CARAȘ-SEVERIN – Construcțiile, exploatările forestiere și restaurantele au generat cazurile de muncă la negru depistate în luna octombrie. Situația a fost înregistrată luna trecută, în urma controalelor derulate în județ de inspectorii cărășeni de muncă!
CARAŞ-SEVERIN – Şeful Serviciului Public Salvamont Caraş-Severin, Cornel Galescu, ne-a relatat o misiune mai puțin obișnuită a membrilor din Băile Herculane ai acestei structuri, desfăşurată marţi, 8 noiembrie!
CARANSEBEȘ – Afirmația aparține managerului Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC), Adrian Dumbravă, și a fost făcută la inaugurarea secției de neonatologie, după un proiect derulat de Fundația Vodafone, Primăria Caransebeș și Fundația Comunitară Banatul Montan!
REȘIȚA – Un pieton în vârstă de 75 de ani și-a pierdut viața marți seară, în urma unui accident rutier produs în jurul orei 18.44, pe DN 58, la ieșire din municipiul Reșița spre Caransebeș!
