CARAȘ-SEVERIN – Scriem asta cu referire la perioada 2020-2022, interval în care s-a reușit acreditarea serviciului. În aceeași perioadă, prin…
CARAȘ-SEVERIN – Singurul fotbalist român care a ridicat de două ori deasupra capului Cupa Campionilor Europeni, cu Steaua București și cu Steaua Roșie Belgrad, Miodrag Belodedici a primit titlul de cetățean de onoare al județului Caraș-Severin la propunerea lui Romeo Dunca, președintele Consiliului Județean!
REȘIȚA – CSM Reșița a remizat sâmbătă, 30 martie, scor 1-1, cu Unirea Dej, în etapa I din Grupa A a play-out-ului Ligii 2!
REȘIȚA – Ne referim la lucrările care au loc în această perioadă în zona fostului cămin de pe Bulevardul A.I. Cuza din Reșița în care, printre alte instituții, își desfășoară activitatea și Serviciul Comunitar pentru Evidența Persoanelor!
REȘIȚA – CSM Reșița a fost eliminată miercuri, 23 februarie, din primul tur al Cupei României, de CSM București, scor…
REȘIȚA – În centrul Reșiței, elevii de la Eliade oferă în dar semne de carte din dragoste față de poezie!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – În rest, la capitolul „Mișcarea naturală a populației“, județul a încheiat anul mai mult pe minus!
REȘIȚA – Campionatele Regionale pentru cadeți cu vârste cuprinse între 12-13 ani s-au desfășurat la Oradea, unde sportivele de la CSȘ Reșița au reușut să-și îndeplinească baremele! De asemenea, clubul reșițean a reușit să obțină o medalie de aur, una de argint și una de bronz. Urmează, pentru sportivele pregătite de Sergiu Ghimboașă, Campionatele Naționale Școlare, faza finală!
REȘIȚA – Finalul sezonului de schi pentru „Prietenii Munților” a fost sărbătorit într-un mod deosebit prin acordarea de premii tuturor participanților la etapele Cupei „Prietenii Munților” 2024, pe categoriile începători, copii sub 10 ani, 11-14 ani, 15-18 ani și open. Evenimentul a avut loc sâmbătă, 23 martie, la Muzeul Banatul Montan din Reșița!
REȘIȚA – Fost primar al Reșiței, Mircea Popa, apreciază lucrările aflate în derulare în oraș. Un oraș în care, „cu bune și rele” în exprimarea sa, a trăit peste o jumătate de secol. Oraș care, privit din avion, ar părea bombardat!
CARAȘ-SEVERIN – Construcțiile, exploatările forestiere și restaurantele au generat cazurile de muncă la negru depistate în luna octombrie. Situația a fost înregistrată luna trecută, în urma controalelor derulate în județ de inspectorii cărășeni de muncă!
CARAŞ-SEVERIN – Şeful Serviciului Public Salvamont Caraş-Severin, Cornel Galescu, ne-a relatat o misiune mai puțin obișnuită a membrilor din Băile Herculane ai acestei structuri, desfăşurată marţi, 8 noiembrie!
CARANSEBEȘ – Afirmația aparține managerului Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC), Adrian Dumbravă, și a fost făcută la inaugurarea secției de neonatologie, după un proiect derulat de Fundația Vodafone, Primăria Caransebeș și Fundația Comunitară Banatul Montan!
REȘIȚA – Un pieton în vârstă de 75 de ani și-a pierdut viața marți seară, în urma unui accident rutier produs în jurul orei 18.44, pe DN 58, la ieșire din municipiul Reșița spre Caransebeș!
CARAȘ-SEVERIN – În pofida eforturilor de modernizare a rețelei de drumuri, fondurile insuficiente fac ca județul să rămână printre singurele cinci din țară cu drumuri județene de pământ!
CARANSEBEŞ – Primarul Caransebeșului și managerul spitalului au decis să demareze demersurile pentru un nou spital, deocamdată la faza de documentații, nefiind încă disponibilă vreo oportunitate de finanțare a unei astfel de investiții!
BĂILE HERCULANE – Cu bani europeni, podul de piatră din staţiunea Băile Herculane va fi reabilitat. Costul investiţiei se ridică la 5,5 milioane de lei!
CARAȘ-SEVERIN – Anunțul a fost făcut de ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, în această seară, potrivit căruia o asociere de proiectanți români și italieni a câștigat contractele pentru elaborarea studiilor de fezabilitate. Este vorba de Asocierea IRIMAT CONS SRL (o firmă din Ploiești, lider de asociere) – STUDIO CORONA SRL CIVIL ENGINEERING – INFRANOVA SOLUTII TEHNICE IN CONSTRUCTII SRL!
CARAŞ-SEVERIN – Dumitru Ursu, primarul Oraviţei, a semnat la Bucureşti contractul de finanţare în valoare de peste 56 milioane de lei pentru renovarea mai multor blocuri!
