Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – Ceremonialul înălțării tricolorului a avut loc în acest an în Centrul Civic, sub un soare torid, la 30º C!

Evenimentul a fost precedat joi, în ajunul Zilei Drapelului Național, de ceremonia de coborâre a Drapelului României de pe catargul din Piața 1 Decembrie 1918, desfășurată în prezența prefectului județului Caraș-Severin, Cristian Gâfu. Drapelul a fost apoi depus la Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil“ unde a fost sfințit, pentru a fi arborat solemn pe catarg, în cadrul ceremoniei militare și religioase de vineri, 26 iunie.

Evenimentul a avut loc de această dată pe platoul din fața Sălii Polivalente, schimbarea locului obișnuit al desfășurării lui – Parcul Tricolorului din Govândari – explicând, poate, dincolo de cele 30ºC la umbră, participarea mai mult decât discretă a publicului. Evocând istoria drapelului în deschiderea ceremonialului, directorul filialei judeţene a Arhivelor Naţionale, Ovidiu Roşu, a arătat că, deși tricolorul este indisolubil legat de 1848, ca ascendență simbolică acesta coboară în timp până la stindardul de luptă al dacilor.

A mai luat cuvântul vicepreședintele CJ, Ioan Crina, mesajul premierului interimar Ilie Bolojan fiind citit, înainte de solemnitatea arborării tricolorului, de prefectul județului Cristian Gâfu. „Ziua Drapelului Național este una dintre sărbătorile identității României. Drapelul României este o istorie scrisă în culori a României. Suntem datori cu toții să respectăm trecutul și să asigurăm celor care vin după noi un viitor cel puțin la fel de bun ca cel al înaintașilor noștri. Le mulțumesc tuturor și le urez românilor La mulți ani de Ziua Drapelului!“, a spus acesta.

Ziua de 26 iunie a fost proclamată Ziua Drapelului Național prin Legea nr. 96 din 20 mai 1998.

JCS-Walter Fleck

Adaugă comentariu