CARAȘ-SEVERIN – Chiar dacă salariile administrației județene sunt înghețate, majorarea salariului minim aduce câteva încălziri, pe ici, pe colo. Situația, spun unii, ar genera inechități, apropiind incorect anumite niveluri salariale!
Aleșii județului au dezbătut, în procedură de urgență, salarizarea de bază a funcționarilor publici și personalului contractual din cadrul Consiliului Județean, care se va aplica începând din 1 iulie 2026, dată la care intră în vigoare și un nou nivel al salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată.
„Este vorba despre înghețarea salariilor la nivelul acordat pentru luna decembrie 2025, a subliniat Silviu Hurduzeu, președintele CJ Caraș-Severin. Însă există o hotărâre de Guvern, 146 din 2026, care spune că, începând cu data de 1 iulie 2026, executivul a optat să stabilească salariul de bază minim din grup pe țară, garantat în plată, la cuantumul de 4.325 lei pe lună. Pentru a nu mai face încă o ședință până la 1 iulie sau pentru a nu aplica retroactiv, am propus acest proiect de hotărâre. Încă odată nu e vorba nicio mărire de salariu.“
Darian Ciobanu, secretarul general al județului, a dorit să completeze: „În urma reorganizării, nu se mai regăsește nicio serie de funcții de conducere. Cu titlul de exemplu, director executiv adjunct, care rămânea așa agățat și indemnizat cu un cuantum. Și în privința salariului minim brut garantat în plată pe care l-ați amintit, avem în cadrul aparatului anumite posturi care, în debut, erau mai mici. În speță, magazioner, maistru și trebuia să operăm. Puteam și retroactiv, în iulie, dar era mai complicat.“
Dezbaterile au continuat și pe tema salarizării în cadrul Serviciului Public Județean Salvamont-Salvaspeo Caraș-Severin. „Aici corelăm funcțiile cu noua structură organizatorică aprobată în ședința trecută, a precizat șeful CJ. Și, de asemenea, aplicăm prevederile legale referitoare la salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, același cuantum de 4.325 de lei pe lună. La fel, cuantumul drepturilor salariale este înghețat la nivelul acordat pentru luna decembrie 2025, cu excepția celor care, evident, sunt sub acest salariu minim brut, stabilit prin Hotărârea de Guvern din 2026.“
Consilierul județean Doru Coșei s-a arătat interesat dacă posturile nou-create au fost deja ocupate, răspunsul primit fiind negativ, nefăcându-se nicio angajare. „Și am văzut acolo, la salarizare, postul de muncitor necalificat are o remunerație aproape ca a unui salvator montan gradul 3, a continuat Coșei. Și cred că e diferență mare de specialitate acolo între salvator montan gradul 3. Vă dau un exemplu. La Muntele Mic avem un salvator montan gradul 3 care e și salvator montan, e și paramedic foarte bun și mai lucrează și pe aero. Și are salariul aproape ca un muncitor necalificat.“
„Sunt perfect de acord, i-a răspuns Hurduzeu. Numai că intră în contradicție cele două acte normative. Înghețarea și salariul minim. Deci probabil că acel muncitor necalificat trebuie adus la salariul minim, iar la ceilalți sunt înghețate. (…) Sigur că atunci când va fi o relaxare fiscală și se va permite, vom putea modifica salariile în sus pentru cei care au astfel de activități. Dar eu cred că lucrul acesta se va face atunci când va apărea legea salarizării unitare.“
Ambele inițiative legate de salarizare au primit votul aleșilor județului, urmând să producă efecte de la 1 iulie.
JCS-A.M.

1 Comentariu
Ar fi de bun-simț ca cei alesi, cel putin la nivelul CJ, si sunt oameni de afaceri, sa renunțe la toate beneficiile materiale pe care le obțin din aceasta calitate, pentru a-si arată solidaritatea cu cei cu salarii minime… scuzați, visam…