CARANSEBEȘ – Sportivii de la CS Energetica – CSM Caransebeș au obținut rezultate remarcabile la Turneul Internațional de judo „Cupa de Aur”, competiție desfășurată zilele trecute în Sala Sporturilor din comuna Borș, județul Bihor. La întrecere au participat aproximativ 300 de judoka de la 26 de cluburi din România, Grecia, Republica Moldova și Ungaria, nivelul competiției fiind unul ridicat!
Clubul din Caransebeș a fost reprezentat de cinci sportivi, iar patru dintre aceștia au reușit să urce pe podium. Cea mai bună performanță a delegației a fost realizată de Alexandru Venter, care a cucerit medalia de aur la categoria Under 11, 34 de kilograme. O medalie de argint a fost obținută de Cataleya Rădoi, la categoria Under 15, 40 de kilograme, în timp ce Răzvan Venter a încheiat pe locul al treilea la categoria Under 13, 34 de kilograme. Tot medalii de bronz au câștigat Georgian Sălășan, la categoria Under 15, 60 de kilograme, și Alexandru Dumitrașcu, la categoria +73 de kilograme.
Rezultatele obținute confirmă progresul tinerilor judoka de la CS Energetica – CSM Caransebeș, participarea la o competiție internațională de asemenea amploare reprezentând o experiență importantă în procesul lor de pregătire și dezvoltare sportivă.
JCS-Ștefan Moraru
