Caraş-Severin, Romania
Caraş-Severin, Romania







Advertorial

Ştirile judeţului Caraş-Severin

CARAȘ-SEVERIN – Zilnic ne parvin informaţii de tot felul. Unele nu pot fi dezvoltate astfel încât să iasă articole de ziar. Altele sunt amuzante, altele chiar inutile. Încercăm să vă mai plimbăm printre şuşoteli de prin toate domeniile, jocuri de culise de prin politică. Toate au un sâmbure de adevăr, asta să vă fie clar, însă modul în care sunt scrise le duce în zona pamfletului. Că sunt utile sau inutile, vedeţi voi! Noi vi le oferim pentru că le ştim. Şi, credeţi-ne, ştim multe!

REŞIŢA – Zeci de tineri şi-au exprimat dorinţa de a participa la un atelier în cadrul căruia au învăţat cum să realizeze lumânări turnate în ceară vegetală. Cine a fost interesat să participe a avut o singură condiție de îndeplinit: să răspundă prin mesaj privat la întrebarea: „Ce aromă sau miros vă amintește de toamna din copilărie?“

CARAȘ-SEVERIN – În perioada 10-13 noiembrie 2022, Consiliul Județean Caraș-Severin, prin Serviciul   Promovare Turism, participă la Târgul de Turism al României, ediția de toamnă 2022, ce se desfășoară la București, la Centrul Expozițional Romexpo. Evenimentul a fost deschis joi, în prezența a numeroase oficialități și a publicului interesat de oferta turistică!

REȘIȚA – CSM Reșița va juca sâmbătă, 12 noiembrie, de la ora 14, în deplasare, cu CS Șoimii Lipova, în etapa a XII-a a Ligii 3, Seria a VIII-a! Va fi practic derby-ul aceste serii, având în vedere că Reșița ocupă prima poziție cu 26 de puncte, iar Lipova e pe locul secund, cu 22 de puncte. Reșița are șansa, în cazul unei victorii, să-și asigure prima poziție până la finalul acestui an!

MUNTELE MIC – Operatorul județului s-a apucat de treabă cu toaletarea vegetației de pe drumul spre Muntele Mic, primind aprecierea publică a celor de la weSKI. Cât despre drumuri, de unde au fost luați banii pentru toaletări, bugetul va fi completat cu economiile făcute de județ prin concedierea unor funcționari considerați nefolositori, la început de mandat!

CARANSEBEȘ – Primăria depune un nou proiect în sprijinul pacienților, de data aceasta unul privind „Reducerea riscului de infecții nosocomiale în Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș”. Ar fi nevoie, după calculele celor de la Compartimentul Proiecte Programe al municipalității, de peste 14,3 milioane lei inclusiv TVA pentru implementarea proiectului, bani pe care primăria speră să-i obțină din PNRR!