REȘIȚA – Chiar de Ziua Pământului, municipalitatea reșițeană a luat o decizie fără precedent, în sensul restricționării accesului în Poiana…
ORAVIȚA – Incidentul a fost anunțat prin apel la 112, azi, în jurul orei 13. O mașină a fost înghițită de apele lacului aflat la intrarea în Oravița, au spus cei care au sunat la numărul de urgență!
LUPAC – AFC Voința Lupac a remizat sâmbătă, 15 octombrie, scor 0-0, pe teren propriu, cu CSM Deva, în etapa a VIII-a a Ligii 3, Seria a VII-a! Deva venea la Lupac din postura de lider și n-a reușit să se impună, în ciuda faptului că echipa lui Lucian Dobre a jucat în inferioritate numerică încă din minutul 32, când Danci a fost eliminat!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEȘ – „Toamna la gugulani”, festivalul producătorilor agricoli care vin în piața din Caransebeș, a debutat astăzi și se va încheia duminică, 9 octombrie!
REŞIŢA – Azi-noapte, polițiști de la Biroul de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Reșița au depistat în flagrant delict doi tineri, care aveau fețele acoperite cu gulere textile și erau urcați pe pervazul unei ferestre, încercând să forțeze cu o șurubelniță geamul de la ușa de acces a unui magazin alimentar din municipiul Reșița!
REȘIȚA – În aceste zile, o delegație a Reșiței condusă de primarul Ioan Popa este prezentă pentru a doua oară la Expo Real, cel mai important eveniment de profil, care adună la un loc investitori din întreaga Europă!
REȘIȚA – Ceea ce e foarte bine pentru județul nostru, deși Grupul de Comunicare Strategică, tot de două zile, nu a mai actualizat evoluția noilor confirmări, în raportarea pe județe Caraș-Severinul figurând tot cu 64 de cazuri!
ORAVIȚA – Angajații Primăriei au instalat, încă de zilele trecute, dozatoare cu dezinfectant în scările blocurilor din zona Gării!
REŞIŢA – Dacă până nu demult la Reşiţa se tot vorbea de proiecte, însă cetăţeanul de rând nu prea vedea mare lucru în realitatea înconjurătoare, în ultima vreme lucrurile s-au schimbat clar. Proiectele încep, treptat, să fie mutate pe străzile urbei, iar lucrările se văd!
BĂILE HERCULANE – De Paște, sus în munte, în cătunele din jurul Băilor Herculane, activiștii de mediu le-au făcut o surpriză de suflet oamenilor care locuiesc în zonele izolate din Parcul Național Domogled-Valea Cernei!
REŞIŢA – De la costumele create pentru spectacole, atelierul de croitorie al Teatrului de Vest s-a reprofilat temporar pe măşti de protecţie!
REȘIȚA – Asta de la începutul perioadei de criză pandemică! Până acum, din cei confirmați, 12 au fost vindecați și externați în spitalele din Reșița și Caransebeș, iar alți șapte la Timișoara!
CARAȘ-SEVERIN – Voluntarii Asociației “Acasă în Banat” s-au mobilizat în Săptămâna Mare pentru a aduce bucurie unor familii aflate în situații vulnerabile, din județele Caraș-Severin și Timiș. Astfel, în doar câteva zile, au reușit să achiziționeze, să împartă în pachete și să distribuie aproximativ 4 tone de alimente și produse de igienă!
CARAȘ-SEVERIN – Dacă vineri la ora 13, Grupul de Comunicare Strategică informa că nu e niciun caz nou de cărășeni infectați cu Covid-19, trei ore mai târziu Direcția de Sănătate Publică infirma datele GCS și anunța 65 de cazuri la nivel de județ, cu șapte mai multe decât joi!
