CARAȘ-SEVERIN – După ce ministrul Costel Alexe a spus că Dunca vrea doar să se facă cunoscut prin ieșirile sale…
CARAŞ-SEVERIN – Polițiștii cărășeni au acționat, în weekend, pe raza întregului județ, în vederea prevenirii și combaterii principalelor cauze generatoare de accidente rutiere. Bilanțul: 500 de sancțiuni contravenționale celor care au încălcat prevederile legislative în vigoare! Ca măsură complementară, au fost reținute și retrase 50 de permise de conducere și certificate de înmatriculare!
REȘIȚA – După succesul de la mijlocul săptămânii trecute de la Târgu Jiu, CSM Reșița s-a impus și duminică, 16 octombrie, cu scorul de 38-23 (21-13) în fața celor de la CSM Oradea, în etapa a VI-a a Diviziei A, Seria C! Echipa pregătită de Radu Bote și Mihai Rohozneanu ocupă prima poziție, cu 15 puncte (5 meciuri, 5 victorii), fiind urmată pe locul secund de SCM Timișoara, cu 12 puncte!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
VALEA ALMĂJULUI – Primul dintre acestea este cel care duce spre complexul de mori de la Rudăria, care în scurt timp va avea un nou strat de asfalt!
BOCȘA – Deși e IT-ist de meserie, Dan Franț a lăsat computerul pentru a se dedica apiculturii!
REȘIȚA – Asta este, dealtfel, soluția de criză adoptată de majoritatea trupelor de teatru din țară și nu numai, iar personalul auxiliar face ordine în decoruri!
REȘIȚA – Dorinel Munteanu (51 de ani), acum antrenor la CSM Reșița, în Liga 2, nu a scăpat încă de legăturile cu fostul său club, FCSB, la care a jucat, dar a și antrenat. Potrivit Digisport, oficialii roș-albaștrilor l-au acționat în instanță pe Dorinel, la Judecătoria sectorului 5, în care cer anularea unei executări silite!
REȘIȚA – Luni seară, undeva în jurul orei 19.00, un adolescent de 13 ani a fost prins de polițiștii reșițeni în flagrant delict, de îndată ce a sustras o borsetă cu bani și documente dintr-un autoturism lăsat nesupravegheat pe o stradă din cartierul Muncitoresc!
CARAȘ-SEVERIN – Și al 497-lea la nivel național este cel al unui bărbat de 72 ani, după cum a anunțat Ministerul Sănătății în această seară!
CARANSEBEȘ – Pentru asta s-au ales cu dosare penale patru conducători auto care au fost opriți în trafic pe raza municipiului Caransebeș!
CARAȘ-SEVERIN – Angajații Serviciului Gospodărie Locală din cadrul Primăriei Moldova Nouă lucrează din plin, pregătind deja perioada post-coronavirus. De altfel și primarul Adrian Torma anunța recent că cei de la Gospodăria Locală vor fi mult mai activi!
CARANSEBEŞ – Este vorba de Grădinița P.P.4 din cartierul Nord, considerată una dintre cele mai bune din Caransebeș!
REȘIȚA – Jucătorii de la FCSB au reluat antrenamentele la baza din Berceni, iar pregătirea s-a desfășurat așa cum a decis Gigi Becali. Patronul de la FCSB a hotărât ca la bază să se prezinte doar trei sau patru fotbaliști la fiecare sesiune de pregătire și să facă antrenamentul în compania preparatorului fizic al echipei!
REȘIȚA – Conducerea rosso-nerilor lucrează deja la dosarul pentru obținerea licenței pentru sezonul 2020/2021, iar Cristi Bobar este optimist că nu vor fi probleme! De asemenea, în cazul în care starea de urgență nu se va prelungi, după data de 15 mai jucătorii reșițeni vor relua pregătirea. Startul Ligii 2 ar putea avea loc pe 10 sau 15 iunie!
CARAȘ-SEVERIN – Perioada Sfintelor Sărbători a scos în stradă, în județ, un număr record de purtători de uniformă, adică undeva la 1.500 de polițiști, jandarmi, polițiști locali și militari. Cu mult mai mult decât media de 200-400 de oameni ai legii, cu care ne-am obișnuit în perioada restricțiilor de circulație!
