CARAȘ-SEVERIN – Cătălin Tischer susține că economia românească va fi repornită de multinaționale, companiile mari și nu numai. De asemenea,…
REȘIȚA – După succesul de la mijlocul săptămânii trecute de la Târgu Jiu, CSM Reșița s-a impus și duminică, 16 octombrie, cu scorul de 38-23 (21-13) în fața celor de la CSM Oradea, în etapa a VI-a a Diviziei A, Seria C! Echipa pregătită de Radu Bote și Mihai Rohozneanu ocupă prima poziție, cu 15 puncte (5 meciuri, 5 victorii), fiind urmată pe locul secund de SCM Timișoara, cu 12 puncte!
ORAVIȚA – Incidentul a fost anunțat prin apel la 112, azi, în jurul orei 13. O mașină a fost înghițită de apele lacului aflat la intrarea în Oravița, au spus cei care au sunat la numărul de urgență!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Finalizarea lucrărilor la apă și canal în cele două cartiere reșițene întârzie. Oamenii au de suferit!
CARAŞ-SEVERIN – Deputatul cărăşean spune că în această perioadă dificilă nu era nevoie de o investiţie de 40 de milioane de euro pentru limuzine şi motociclete!
CARAŞ-SEVERIN – Prima ediţie a programului „Rabla Local“, prin care cetăţenii îşi vor putea casa maşinile mai vechi de 15 ani în schimbul unui voucher de 3.000 de lei, va începe la jumătatea lunii octombrie!
CARAȘ-SEVERIN – Angajații Serviciului Gospodărie Locală din cadrul Primăriei Moldova Nouă lucrează din plin, pregătind deja perioada post-coronavirus. De altfel și primarul Adrian Torma anunța recent că cei de la Gospodăria Locală vor fi mult mai activi!
CARANSEBEŞ – Este vorba de Grădinița P.P.4 din cartierul Nord, considerată una dintre cele mai bune din Caransebeș!
REȘIȚA – Jucătorii de la FCSB au reluat antrenamentele la baza din Berceni, iar pregătirea s-a desfășurat așa cum a decis Gigi Becali. Patronul de la FCSB a hotărât ca la bază să se prezinte doar trei sau patru fotbaliști la fiecare sesiune de pregătire și să facă antrenamentul în compania preparatorului fizic al echipei!
REȘIȚA – Conducerea rosso-nerilor lucrează deja la dosarul pentru obținerea licenței pentru sezonul 2020/2021, iar Cristi Bobar este optimist că nu vor fi probleme! De asemenea, în cazul în care starea de urgență nu se va prelungi, după data de 15 mai jucătorii reșițeni vor relua pregătirea. Startul Ligii 2 ar putea avea loc pe 10 sau 15 iunie!
CARAȘ-SEVERIN – Perioada Sfintelor Sărbători a scos în stradă, în județ, un număr record de purtători de uniformă, adică undeva la 1.500 de polițiști, jandarmi, polițiști locali și militari. Cu mult mai mult decât media de 200-400 de oameni ai legii, cu care ne-am obișnuit în perioada restricțiilor de circulație!
REȘIȚA – Ceea ce e foarte bine pentru județul nostru, deși Grupul de Comunicare Strategică, tot de două zile, nu a mai actualizat evoluția noilor confirmări, în raportarea pe județe Caraș-Severinul figurând tot cu 64 de cazuri!
ORAVIȚA – Angajații Primăriei au instalat, încă de zilele trecute, dozatoare cu dezinfectant în scările blocurilor din zona Gării!
REŞIŢA – Dacă până nu demult la Reşiţa se tot vorbea de proiecte, însă cetăţeanul de rând nu prea vedea mare lucru în realitatea înconjurătoare, în ultima vreme lucrurile s-au schimbat clar. Proiectele încep, treptat, să fie mutate pe străzile urbei, iar lucrările se văd!
BĂILE HERCULANE – De Paște, sus în munte, în cătunele din jurul Băilor Herculane, activiștii de mediu le-au făcut o surpriză de suflet oamenilor care locuiesc în zonele izolate din Parcul Național Domogled-Valea Cernei!
