ORAVIȚA – Fostul cinematograf din oraşul cu patină imperială, în prezent într-o stare deplorabilă, va deveni un loc unde, asemenea…
CARANSEBEȘ – Primele imagini despre cum vă arăta cea mai importantă zonă verde a Caransebeșului i-au fost prezentate primarului Felix Borcean de arhitecții și peisagiștii timișoreni care se ocupă de proiectul de regenerare urbană din Parcul Teiuș. Aceștia au realizat primele planșe conceptuale pentru proiectul de câteva milioane de euro care va schimba total cel mai mare parc din municipiul Caransebeș!
CARAŞ-SEVERIN – 18 primării din judeţul Caraş-Severin participă la programul „Rabla Local“, derulat de AFM. Peste 1400 de cărăşeni vor primi un stimulent de casare al maşinii de 3.000 de lei!
CARAŞ-SEVERIN – După soluţionarea celor 659 de contestaţii depuse la Bacalaureat, rezultatele finale au fost afişate. Astfel, rata de promovare după contestaţii, înregistrată de absolvenţii studiilor liceale care au susţinut probele examenului de Bacalaureat în sesiunea iunie-iulie, în judeţul Caraş-Severin este de 61,12%!
REŞIŢA – Începând cu data de 1 iulie, Garda Naţională de Mediu – Comisariatul Judeţean Caraş-Severin are un nou şef!
REŞIŢA – Spaţiile dintre blocuri, de cele mai multe ori deloc frumoase, ar putea fi reamenajate chiar de cei care s-ar putea bucura de ele, adică de locuitorii zonei. Municipalitatea reşiţeană a venit cu inedita idee de a finanţa dorinţele reşiţenilor!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Apele au intrat în mai multe garaje dintr-un bloc de pe strada Făgărașului. Codul roșu emis pentru această după-amiază, vizează în județul nostru: Reșița, Bocșa, Berzovia, Doclin, Târnova, Ramna, Ezeriș, Ocna de Fier!
REȘIȚA – Perechile Marius Pădurean – Adelina Stanciu şi Bogdan Kostner – Andreea Dumitru au fost premiate de către Direcția Județeană de Sport Caraș-Severin pentru rezultatele deosebite obținute!
CARAŞ-SEVERIN – Însă serviciile de îngrijire la domiciliu destinate persoanelor vârstnice şi dependente din judeţ sunt slab dezvoltate!
REȘIȚA – CSM Reșița a disputat duminică, 11 iulie, pe stadionul Gloria, primul amical din această vară. Echipa pregătită de Dan Alexa s-a impus cu scorul de 5-1 împotriva echipei ACS Viitorul Șimian, nou promovată în Liga 3!
REŞIŢA – Monografia oraşului industrial de pe Bârzava, scrisă în limba maghiară de prof. Mihalik Sandor, cărturar respectat la vremea sa, a fost tradusă în limba română!
REŞIŢA – Administraţia locală a aprobat recent încheierea unui acord de colaborare cu Asociaţia Make Better, ca urmare a celebrării în acest an a 250 de ani de industrie în municipiul de pe Bârzava!
BĂILE HERCULANE – Jandarmii și salvamontiștii cărășeni au avut o intervenție dificilă în acest weekend, în zona Valea Lungă din Munții Cernei, acolo unde un grup de turiști din Cehia a întâmpinat probleme în drumeția în care se aflau de șase zile pe traseele montane din Caraș-Severin!
ORAVIȚA – Ieri, șeful PNL Caraș-Severin spunea că dacă până luni nu se votează predarea sanatoriului Marila către CNI, consilierii liberali de la Oravița își vor pierde funcția, conform Statutului PNL. Azi, în cadrul unei ședințe de îndată, a treia din ultimele zile, sanatoriul Marila a fost predat cu unanimitate de voturi!
REȘIȚA – După o săptămână de pregătire cu câte două antrenamente pe zi, fotbaliștii lui Dan Alexa vor disputa duminică un joc amical împotriva Viitorului Șimian, de la ora 11:30, pe stadionul Gloria!
REŞIŢA – Sub egida manifestărilor derulate sub genericul „Reşiţa 250/ TMK 20“ a fost lansat volumul „250 de ani de siderurgie în Uzina de Fier din Reşiţa 1771 – 2021“, semnat de dr. ing. Romulus Vasile Ioan!
CARANSEBEȘ – După un lung interimat al, de acum, fostului președinte, Andrei Ungur, liberalii caransebeșeni și-au ales ieri noua echipă de conducere, care are ca obiectiv în 2024 recâștigarea primăriei pe care au pierdut-o în toamna trecută!
MUNTELE MIC – Un DJ din Berlin și-a intitulat piesa chiar așa, „Țarcu”, după ce a văzut Munții Țarcu la invitația celor de la weSki. Toate scenele din videoclip au fost filmate în Munții Țarcu, în această iarnă, iar la final a ieșit ceva fain, așa cum spun bănățenii!
CARAŞ-SEVERIN – Preşedintele PNL Caraş-Severin, Marcel Vela, este indignat de faptul că aleşii locali liberali de la Oraviţa nu au fost prezenţi la şedinţa de joi în cadrul căreia preşedintele Consiliului Judeţean, Romeo Dunca, voia să prezinte proiectul pentru reabilitarea sanatoriului Marila. În cadrul şedinţei, consilierii orăviţeni trebuiau să aprobe transferul sanatoriul Marila în administrarea CNI!
