LUPAC – Ciurul defect de la deponeu, care a împiedicat buna funcționare a acestuia, a fost înlocuit. Urmează un proces…
REŞIŢA – Reportaje şi clişee de arhivă (co)memorează, pe simeze, momente ale istoriei industriale reşiţene!
REŞIŢA – …e urmărită de blestemul de a nu se putea opri din dansul sorţii. Drumul e unul singur. Adică ultimul, pe care fata săracă îşi conduse singura fiinţă pe care-o mai avea aproape!
CARAŞ-SEVERIN – Asta datorită unor voluntari inimoşi care au înfruntat ploile lui Cireşar pentru a participa la prima etapă a proiectului „City Break în Munţii Cernei“!
MOLDOVA NOUĂ – Chiar dacă nu au votat toţi consilierii locali, proiectul de HCL pentru vânzarea terenului necesar firmei investitoare…
REŞIŢA – Primarul Ioan Popa a ridicat un semnal de alarmă vizavi de distrugerile care se întâmplă în oraş după ce municipalitatea nu mai are niciun control asupra Poliţiei Locale care să patruleze în zonele cu incidente sau care să ia măsuri împotriva celor care distrug bunurile urbei!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Chiar dacă ideea pare halucinantă, îi aparține mai mereu absentei consilier județean Ionela Kovacs. Demagogic, afirma că susține dezvoltarea turismului! A arătat altceva la vot, după ce a dat în gropi la propriu. N-o zicem noi, a recunoscut singură, afirmând că, din groapă de la Vărădia, a sunat alt consilier județean!
CARAŞ-SEVERIN – Parcul auto e în continuă creştere, cu precădere în sectorul autoturismelor uzate, poluatoare! Pentru a sublinia lipsa de echivoc a afirmaţiei de mai sus, semnalăm pentru început cea mai „exotică“ înmatriculare a anului în judeţ, cea a unui autoturism Tesla Model Y (foto)!
REȘIȚA – Am surprins aceste imagini azi dimineață, cu oamenii de la Durmazlar efectuând operațiunea de așezare pe linie a vehiculului. Simultan continuau testele celor două tramvaie sosite anterior la Reșița și, tot azi dimineață, pentru prima dată după mult timp, pe podul de la Intim s-a circulat pe ambele sensuri!
REȘIȚA – Mărșăluitorul reșițean Marius Cocioran este pregătit să facă performanță la ediția din acest an a Jocurilor Olimpice!
REȘIȚA – Luni, 12 iulie, la doar câteva zile de la întâlnirea cu Mitropolitul Banatului şi apelul lansat de managerul SJU, Alina Stancovici, către Înalt Prea Sfinţia Sa, cuvântul a devenit faptă!
CARANSEBEŞ – Pompierii militari caransebeşeni au intervenit de urgenţă, cu patru echipaje de pompieri militari, cu două autospeciale de stingere, o autospecială de intervenție și lucru la înălțime și o ambulanță SMURD, împreună cu un echipaj cu o ambulanță și unul de Poliţie, la un incendiu ce a cuprins o casă din cartierul Pipirig!
REȘIȚA – Reșițeanul Ianis Doană, fiul antrenorului Leo Doană, a fost convocat pentru a participa la acțiunea de formare a lotului național U15, organizată de Federația Română de Fotbal. Acțiunea se va desfășura la Mogoșoaia (teren sintetic/natural) și Buftea (teren sintetic/natural), pe stadioanele Centrului Național de Fotbal!
CARANSEBEŞ – Începând de azi, 12 iulie 2021, se fac înscrieri, în clasa a IX-a, la Liceul Tehnologic Max Aușnit din Caransebeș pentru cele 25 de locuri libere. Instituţia are profil de aviaţie, iar departajarea se va face prin test la limba engleză. Liceul, care este unul privat, se află în incinta aeroportului din Caransebeș și pregătește electromecanici şi mecanici de aviație!
REŞIŢA – Şeful administrativului reşiţean ne mărturiseşte că schimbările survenite şi care urmează în oraş trebuie să se regăsească şi în noul brand al urbei!
ORAVIŢA – La Oraviţa, din dorinţa de a rezolva amiabil problemele în judeţ, preşedintele CJ, Romeo Dunca, s-a aflat şi în postura de mediator între consilierii locali şi directorul AquaCaraş!
CARAŞ-SEVERIN – Deşi până acum nu au fost solicitanţi pentru acest program, cei mai mulţi preferând programul „Tomata“, în acest an au fost 11 fermieri care au avut curaj să cultive şi usturoi în Caraş-Severin!
CARAȘ-SEVERIN – Cod roșu de probleme pe Semmeringul Bănățean! Astfel semnalează cei de la Trainspotting Oravița cele întâmplate la finele săptămânii pe calea ferată Anina-Oravița!
DALBOȘEȚ – Comuna Dalboșeț l-a sărbătorit duminică, 11 iulie 2021, pe domnul Filip Prîsca la împlinirea impresionantei vârste de 100 de ani. Primarul Florin Curița a ciocnit un pahar de șampanie cu taica Filip și i-a dăruit un tort, corul bisericii i-a cântat „La mulți ani“, iar alături i-au fost copiii, nepoții, strănepoții!
