REȘIȚA – Sportivul Cristian Roiban, legitimat la Clubul Sportiv Universitatea Reșița, a participat în cadrul Campionatelor Europene de tineret, organizate în Estonia, în localitatea Tallin. Acesta a obținut locul 5 cu echipa României, în proba de ștafetă de 4×100 de metri!

„Acesta a făcut parte din echipa României de 4×100 de metri, care s-a clasat pe un onorabil loc cinci, concurând în compania unor echipe foarte puternice din Europa. Această convocare a venit în urma unor rezultate de excepție pe care Cristian Roiban le-a avut atât pe plan național, cât și pe cel internațional, în sezonul de vară 2021. La finalul acestui sezon rămânem cu bucuria că sportivul și-a realizat noi recorduri personale în proba de 100 de metri și anume de 10 secunde și 53 de sutimi, iar în proba de 200 de metri a fost înregistrat cu timpul de 21 de secunde și 35 de sutimi. Aceste rezultate ne dau speranța de progres și pentru sezonul viitor”, a declarat antrenorul Octavian Bârsanu.