REȘIȚA – După ce, în primă fază, formația reșițeană a transferat șapte jucători, acum la echipa antrenată de Dan Alexa…
REŞIŢA – …e urmărită de blestemul de a nu se putea opri din dansul sorţii. Drumul e unul singur. Adică ultimul, pe care fata săracă îşi conduse singura fiinţă pe care-o mai avea aproape!
CARANSEBEȘ – Primele imagini despre cum vă arăta cea mai importantă zonă verde a Caransebeșului i-au fost prezentate primarului Felix Borcean de arhitecții și peisagiștii timișoreni care se ocupă de proiectul de regenerare urbană din Parcul Teiuș. Aceștia au realizat primele planșe conceptuale pentru proiectul de câteva milioane de euro care va schimba total cel mai mare parc din municipiul Caransebeș!
CARAŞ-SEVERIN – După soluţionarea celor 659 de contestaţii depuse la Bacalaureat, rezultatele finale au fost afişate. Astfel, rata de promovare după contestaţii, înregistrată de absolvenţii studiilor liceale care au susţinut probele examenului de Bacalaureat în sesiunea iunie-iulie, în judeţul Caraş-Severin este de 61,12%!
REŞIŢA – Începând cu data de 1 iulie, Garda Naţională de Mediu – Comisariatul Judeţean Caraş-Severin are un nou şef!
REŞIŢA – Spaţiile dintre blocuri, de cele mai multe ori deloc frumoase, ar putea fi reamenajate chiar de cei care s-ar putea bucura de ele, adică de locuitorii zonei. Municipalitatea reşiţeană a venit cu inedita idee de a finanţa dorinţele reşiţenilor!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
VALEAPAI – Mica așezare din comuna Ramna a prins culoare în cele trei zile ale Color the Village (Colorează Satul)!
LĂPUȘNICU MARE – Peste 150.000 de euro, câștigați anual de Primăria Lăpușnicu Mare din fondul forestier. Este vorba despre o subvenție pe care primăria o primește după ce cam 40% din pădurile comunei au fost introduse într-un program de regenerare naturală timp de zece ani!
CARANSEBEȘ – Sportivul caransebeșean Lucian Ștefan a cucerit prima sa medalie la seniori, la Campionatele Internaţionale de atletism ale României. Lucian este legitimat la Clubul Sportiv Școlar Caransebeș!
DALBOȘEȚ – Comuna Dalboșeț l-a sărbătorit duminică, 11 iulie 2021, pe domnul Filip Prîsca la împlinirea impresionantei vârste de 100 de ani. Primarul Florin Curița a ciocnit un pahar de șampanie cu taica Filip și i-a dăruit un tort, corul bisericii i-a cântat „La mulți ani“, iar alături i-au fost copiii, nepoții, strănepoții!
REȘIȚA – CSM Reșița a disputat duminică, 11 iulie, pe stadionul Gloria, primul amical din această vară. Echipa pregătită de Dan Alexa s-a impus cu scorul de 5-1 împotriva echipei ACS Viitorul Șimian, nou promovată în Liga 3!
REŞIŢA – Monografia oraşului industrial de pe Bârzava, scrisă în limba maghiară de prof. Mihalik Sandor, cărturar respectat la vremea sa, a fost tradusă în limba română!
REŞIŢA – Administraţia locală a aprobat recent încheierea unui acord de colaborare cu Asociaţia Make Better, ca urmare a celebrării în acest an a 250 de ani de industrie în municipiul de pe Bârzava!
BĂILE HERCULANE – Jandarmii și salvamontiștii cărășeni au avut o intervenție dificilă în acest weekend, în zona Valea Lungă din Munții Cernei, acolo unde un grup de turiști din Cehia a întâmpinat probleme în drumeția în care se aflau de șase zile pe traseele montane din Caraș-Severin!
ORAVIȚA – Ieri, șeful PNL Caraș-Severin spunea că dacă până luni nu se votează predarea sanatoriului Marila către CNI, consilierii liberali de la Oravița își vor pierde funcția, conform Statutului PNL. Azi, în cadrul unei ședințe de îndată, a treia din ultimele zile, sanatoriul Marila a fost predat cu unanimitate de voturi!
REȘIȚA – După o săptămână de pregătire cu câte două antrenamente pe zi, fotbaliștii lui Dan Alexa vor disputa duminică un joc amical împotriva Viitorului Șimian, de la ora 11:30, pe stadionul Gloria!
REŞIŢA – Sub egida manifestărilor derulate sub genericul „Reşiţa 250/ TMK 20“ a fost lansat volumul „250 de ani de siderurgie în Uzina de Fier din Reşiţa 1771 – 2021“, semnat de dr. ing. Romulus Vasile Ioan!
CARANSEBEȘ – După un lung interimat al, de acum, fostului președinte, Andrei Ungur, liberalii caransebeșeni și-au ales ieri noua echipă de conducere, care are ca obiectiv în 2024 recâștigarea primăriei pe care au pierdut-o în toamna trecută!
MUNTELE MIC – Un DJ din Berlin și-a intitulat piesa chiar așa, „Țarcu”, după ce a văzut Munții Țarcu la invitația celor de la weSki. Toate scenele din videoclip au fost filmate în Munții Țarcu, în această iarnă, iar la final a ieșit ceva fain, așa cum spun bănățenii!
