CARAŞ-SEVERIN – Chiar şi aşa, autorităţile judeţene explică situaţia şi ne asigură că nu e motiv de panică, pentru că…
BĂILE HERCULANE – Pentru Friedrich Pazeller (foto), prezența la ediția a cincea a Simpozionului Național „Herculane, arcade în timp” a fost un moment emoționant, oferindu-i prilejul de a interpreta valsul dedicat orașului-stațiune, pe care bunicul său, Jakob Pazeller, îl compunea în 1903. Recent, Jakob Pazeller a fost omagiat din nou, la 65 de ani de la trecerea în eternitate!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
SOCOL – GEC Nera sensibilizează autoritățile responsabile cu protecția și conservarea naturii!
REȘIȚA – Detașamentul 2 Jandarmi Reșița are de ieri un nou comandant, în persoana locotenentului Giubega Stela-Mirabela. Aceasta revine în rândul jandarmilor după o bună perioadă petrecută la pompieri!
REȘIȚA – Zilele Palatului Cultural, o manifestare a prețuirii pentru istoria unui oraș multietnic. Un eveniment ajuns la cea de-a XI-a ediție, gândit de la bun început a se desfășura sub semnul cinstei ce trebuie arătată predecesorilor noștri!
ROMÂNIA – Președintele Iohannis a anunțat sâmbătă că va decreta starea de urgență. Cel care va coordona tot ce presupune această stare este ministrul de Interne, Marcel Vela!
REȘIȚA – Deși pentru cei întorși acasă, la Reșița, din alte localități din țară, a fost o noutate să constate că nu se mai intră în supermarketuri ca până acum, toți recunosc că măsurile de intrare în număr restrâns a cumpărătorilor sunt binevenite!
REȘIȚA – Inclusiv campionatul Ligii 2 a fost suspendat din cauza pandemiei de coronavirus, iar reacţiile oficialilor cluburilor din eşalonul secund sunt unele care dau dreptate Federaţiei Române de Fotbal, cu toate că nu le convine această situaţie!
REȘIȚA – Rosso-nerii au pierdut în deplasare, scor 22-26 (8-14), partida cu CSM București, din etapa a XXIII-a a Ligii Zimbrilor. Meciul s-a disputat fără spectatori, în sala Rapid din Capitală, iar cele mai multe reușite pentru CSM Reșița le-au avut Toma și Trifkovic, care au punctat de câte 5 ori.
REȘIȚA – Potrivit ultimei raportări comunicate de Direcția de Sănătate Publică din Caraș-Severin, din data de 15 martie 2020, în județul nostru sunt autoizolate 303 persoane, 104 au ieșit din izolare, 47 sunt în carantină și cinci cazuri sunt confirmate cu COVID-19!
REȘIȚA – La inițiativa personalului medical din Unitatea de Primiri Urgențe SMURD Reșița, a fost inițiată o campanie de strângere de fonduri pentru achiziționarea de aparatură necesară intervențiilor COVID-19!
REȘIȚA – Este vorba de două corturi de triaj epidemiologic cu opt locuri la Spitalul Municipal Caransebeș și alte patru de rezervă la Spitalul Județean de Urgență Reșița, instalate astăzi de ISU Caransebeș și ISU Reșița!
REȘIȚA – Iar lui și celor care au ieșit pozitivi în acest weekend li se mai adaugă un bărbat de 60 de ani aflat la izolare la un centru din Reșița, testul acestuia ieșind tot pozitiv, ceea ce înseamnă cazul 116 la nivel național!
REȘIȚA – Printr-un comunicat remis redacției, pr. paroh Beniamin Pălie îi asigură pe credincioși că duminică, 15 martie 2020, la Biserica Catolică ”Maria Zăpezii” vor fi celebrate cele trei Sfinte Liturghii astfel: de la ora 9.00 în limba maghiară, de la ora 10,30 în limba germană și de la ora 12.00 în limba română.
CARANSEBEȘ – USR Caransebeș și-a prezentat o parte din candidații cu care va încerca să prindă între două și cinci mandate de consilieri locali. Iar apariția surpriză în tabăra useristă a fost cea a fostului viceprimar liberal Coco Galescu!
