CARAŞ-SEVERIN – Miercuri dimineaţa au ajuns pe teritoriul României câteva mii de români, după ce Guvernul Ungariei a decis să…
LUPAC – AFC Voința Lupac a câștigat sâmbătă, 24 septembrie, scor 3-1, meciul din deplasare cu CSO Retezatul Hațeg, din etapa a V-a a Ligii 3, Seria a VII-a! În urma acestui succes, „croații” au ajuns la trei victorii la rând și sunt pe locul 4 în campionat, cu 10 puncte!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Deputatul cărășean Jaro Marșalic a vorbit despre prelungirea schemei de protejare a populației, dar și despre plafonul de 1 leu kWh, pentru spitalele publice și private, învățământul public și privat, furnizorii publici și privați de servicii sociale, indiferent de cantitatea de energie electrică pe care o consumă!
REȘIȚA – CSM Reșița a trecut sâmbătă, 17 septembrie, și de ACS Progresul Pecica, cu scorul de 3-1, în etapa a IV-a a Ligii 3, Seria a VIII-a!
REŞIŢA – În şcolile din Reşiţa, elevii vor fi incluşi într-un program de responsabilitate socială care urmărește să genereze schimbarea comportamentului faţă de plastic, de la utilizare până la colectarea separată!
CARANSEBEŞ – Este nemulțumirea primarului Felix Borcean, care crede că și celelalte orașe din județ ar trebui să-i primească pe cei care sunt plasați în carantină!
REŞIŢA – Nu au fost semnalate alte confirmări ale suspiciunilor de infectare cu noul coronavirus, faţă de ultima raportare făcută de Direcţia de Sănătate Publică a județului Caraş-Severin!
CARAŞ-SEVERIN – Mai mult, deputatul Pro România aduce mai multe critici guvernării liberale, dar propune şi câteva măsuri în sprijinul populaţiei, cum ar fi amânarea plăţii utilităţilor, a ratelor la credite şi a executărilor silite!
REŞIŢA – Primarul Ioan Popa a promis că va lăsa să treacă alegerile, pentru ca reşiţenii să poată vota liniştiţi, iar apoi se va trece la operaţiuni de căutare în sacii de gunoaie. Cine nu face colectare selectivă, va lua amendă!
REŞIŢA – Municipalitatea reşiţeană a reluat, la sfârşitul săptămânii trecute, acţiunea de spălare a străzilor din Reşiţa, cu străzile Făgăraşului, Fântânilor şi G.A.Petculescu.Iar astăzi continuă în alte zone!
REȘIȚA – Toți copiii și juniorii de la CSM Reșița și de la CSȘ Reșița și-au întrerupt activitatea din cauza COVID-19. De asemenea, s-a sistat activitatea și la Complexul Municipal de Sport și Sănătate „Prof. Ioan Schuster”!
ROMÂNIA – Președintele Iohannis a anunțat sâmbătă că va decreta starea de urgență. Cel care va coordona tot ce presupune această stare este ministrul de Interne, Marcel Vela!
REȘIȚA – Deși pentru cei întorși acasă, la Reșița, din alte localități din țară, a fost o noutate să constate că nu se mai intră în supermarketuri ca până acum, toți recunosc că măsurile de intrare în număr restrâns a cumpărătorilor sunt binevenite!
REȘIȚA – Inclusiv campionatul Ligii 2 a fost suspendat din cauza pandemiei de coronavirus, iar reacţiile oficialilor cluburilor din eşalonul secund sunt unele care dau dreptate Federaţiei Române de Fotbal, cu toate că nu le convine această situaţie!
REȘIȚA – Rosso-nerii au pierdut în deplasare, scor 22-26 (8-14), partida cu CSM București, din etapa a XXIII-a a Ligii Zimbrilor. Meciul s-a disputat fără spectatori, în sala Rapid din Capitală, iar cele mai multe reușite pentru CSM Reșița le-au avut Toma și Trifkovic, care au punctat de câte 5 ori.
