SLATINA-TIMIŞ – Primarul comunei, Gheorghe Roma, ne-a spus că, în acest an, principala prioritate a administraţiei locale este să finalizeze…
CARANSEBEŞ – E recomandarea pe care a făcut-o social-democratul Petru Schinteie conducerii municipalității caransebeșene într-o recentă ședință a legislativului local. Discuțiile s-au iscat în momentul când s-a dezbătut angajarea a patru noi polițiști locali, proiect care până la urmă a căzut la vot!
CARANSEBEȘ – Atleta Liliana Dragomir a reușit să câștige două medalii la Campionatul Balcanic de alergare montană dedicat seniorilor! Competiția s-a desfășurat duminică, 14 mai, în localitatea Vucje-Nicsik din Muntenegru!
REŞIŢA – Campania umanitară „Împreună pentru a alina suferința“, organizată de Asociaţia Generală a Românilor Uniți, Greco – Catolici Reșița în colaborare cu Parohia Română Unită, Greco-Catolică Doman nu s-a încheiat și va continua şi după Paşti.
Samsung își va vedea producția de telefoane inteligente redusă cu mai mult de 50% din cauza pandemiei de coronavirus. Unele…
CARAȘ-SEVERIN – Iar Lumina sfântă va fi distribuită de către personalul clerical și maximum cinci voluntari sâmbătă, 18 aprilie, începând cu ora 20!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEȘ – Primăria a tras gazul până în apropiere de cartierul caransebeșean, însă mai e nevoie și de o extindere a rețelei pentru ca cele câteva sute de familii să beneficieze de această facilitate!
REȘIȚA – După ce a fost văzută de proprietarul autoturismului, reptila s-a ascuns în puntea acestuia, fiind necesară intervenția jandarmilor care au eliberat ulterior reptila în mediul său natural. Totul s-a întâmplat în municipiul Reșița, pe strada Minda!
CARAŞ-SEVERIN – Zeci de voluntari de toate vârstele au participat la sfârşitul săptămânii trecute la realizarea primelor marcaje cu vopsea albă de pe traseul spre Piatra Rolului!
CARAŞ-SEVERIN – Preşedintele Consiliului Judeţean a răspuns mai multor acuzaţii aduse de fostul vicepreşedinte al Consiliului Judeţean, Ionuţ Popovici, vizavi de anumite demersuri administrative, precizând că „dezinformarea şi obsesia faţă de numele Dunca arată panică“!
CARANSEBEŞ – Pompierii militari din Caransebeș au intervenit, azi-noapte, în jurul orei 2.00, pentru stingere unui incendiu izbucnit la o gospodărie din municipiu, situată în cartierul Pipirig!
CARAŞ-SEVERIN – Începând de miercuri, elevii se întorc la şcoală, după vacanţa prelungită de primăvară. Scenariile după care se va reveni la cursuri pentru data de 5 mai, respectiv 10 mai, în cazul claselor teminale, au fost modificate, luându-se în calcul doar limita ratei de infectare de 1 la mie!
BĂUŢAR – Romeo Răduţă susţine că dacă firma care lucrează la reţeaua de alimentare cu apă nu se apucă de treabă, se va ajunge la rezilierea contractului!
CARAŞ-SEVERIN – Salvatorii cărăşeni au intervenit, încă de dimineaţă, la câteva accidente rutiere. Unul dintre ele, în care au fost implicate două autoturisme în care se aflau trei persoane, a avut loc în jurul orei 9.00, pe DN 58, la intrarea în municipiul Caransebeș, unul dintre vehicule răsturnându-se pe carosabil!
REŞIŢA – Este suma totală pusă la bătaie de aleşii reşiţenilor pentru proiecte venite din partea comunităţii locale, pe tema aniversării din 3 iulie, a celor 250 de ani de foc nestins!
VĂLIUG – Iar apoi a urmat amenda pentru administratorul unei locații în aer liber de pe malul lacului, unde mai mulți tineri s-au filmat, dansând și uitând de pandemie și de măsurile de protecție impuse. Nu vor scăpa nici petrecăreții!
MĂURENI – Primarul comunei Măureni a fost recent la Compania Națională de Investiții, pentru a afla cum poate obține finanțări pentru numeroasele proiecte pe care le are pentru locuitorii din Măureni!
CARANSEBEȘ – Asta le-a cerut primarul Felix Borcean aleșilor locali de la PNL și USR Plus, care au propus amendamente la buget, unele chiar aprobate. Edilul e de părere că e bine când consilierii vin cu amendamente, doar că acestea trebuie gândite din timp, pentru a nu da peste cap modul în care conducerea municipalității a gândit bugetul pe 2021!
REŞIŢA – Dacă temperaturile tot urcă, municipalitatea reşiţeană are grijă să pună pe străduţele urbei arbori care să domolească dogoarea verii ce urmează. S-a început cu replantarea, care se face în zonele unde au fost încheiate recent lucrări edilitare, pentru care a fost necesară scoaterea copacilor!
