CARANSEBEȘ – Fondista Liliana Dragomir a participat recent la Running Festival, unde a concurat în proba de 10 km alergare pe șosea împotriva celor mai bune sportive din lume, cursă în care s-a stabilit și un nou record mondial. Ea s-a clasat la final pe 3 în clasamentul elitelor din România, iar la general pe locul 14!

„Liliana a alergat, la Brașov Running Festival, în cursa de elite de 10 km, unde s-a clasat pe locul 14 și a concurat împotriva elitelor lumii. Chiar în cursa fetelor de 10 km alergare pe șosea s-a făcut record mondial de către o atletă din Kenya. Deci, Liliana a concurat împotriva sportivelor din Kenya, Uganda, Belgia, România și Bulgaria. La elitele din România, Liliana a ocupat locul al treilea. A fost o cursă bună, suntem mulțumiți și acum Liliana se va recupera din cauza accidentării suferite acum o lună și jumătate de la Campionatul Mondial. Practic, vom relua recuperarea, deoarece ea a mai făcut o pauză totală, iar înaintea acestui concurs a făcut o alergare ușoară și câteva alergări lansate. Începând din această săptămână va face o pauză totală, sub îndrumarea kinetoterapeutului!”, a declarat antrenorul Călin Dragomir.