REȘIȚA – CSM Reșița a retrogradat din Liga 2, după ce a pierdut jocul decisiv de sâmbătă, 8 mai, din…
CARAȘ-SEVERIN – Liberalul cărășean le-a prezentat unor copii din Caransebeș impresionantul Palat al Parlamentului, a doua cea mai mare clădire administrativă din lume după Pentagon! Totul s-a întâmplat luni, 15 mai, când deputatul Dumitru Rujan spune că a avut bucuria de a fi gazdă, la Palatul Parlamentului, pentru 27 de elevi ai Colegiului Național „Traian Doda“ Caransebeș!
OBREJA – E al doilea caz în decurs de câteva ore, înregistrat în Caraș-Severin! Omul avea 72 de ani și era din comuna Obreja, polițiștii din Caransebeș fiind sesizați, în 15 mai, în jurul orei 16.45, că nu a mai fost văzut de câteva zile!
REŞIŢA – Teatrul Da a pornit la drum pentru a le mulţumi copiilor că au fost cuminţi şi au respectat regulile de igienă în lupta împotriva COVID-19.
REŞIŢA – Asta ne-a spus primarul Ioan Popa, prezent la faţa locului, la lucrările aflate în plină desfăşurare la reţeaua…
REŞIŢA – Este vorba de programul de studii „Tehnician Operator Mașini cu Comandă Numerică” ce se va lansa în noul an universitar 2020 – 2021. Este un program de studii de nivel 5, respectiv şcoală postliceală, cu durata de un an, acesta fiind organizat în cadrul Colegiului Terțiar Nonuniversitar „Eftimie Murgu”, structură a universității reșițene!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEȘ – Constructorii noului bazin acoperit din Caransebeș, reprezentanții firmei bucureștene Baiculescu Construct, au luat la pas zona în care vor realiza lucrarea. Aceștia au venit la Caransebeș pentru a vedea în teren cum stau lucrurile, mai ales că în perioada următoare au de finalizat proiectul tehnic al noului bazin din incinta ștrandului din Parcul Teiuș!
REȘIȚA – CSM Reșița U19 s-a calificat în semifinalele play-off-ului Campionatului Național, după ce a trecut cu scorul de 6-5 de LPS Bihorul Oradea la loviturile de departajare! La finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost de 1-1, golul reșițenilor fiind marcat de Patrick Canea!
CARANSEBEȘ – Primăria a tras gazul până în apropiere de cartierul caransebeșean, însă mai e nevoie și de o extindere a rețelei pentru ca cele câteva sute de familii să beneficieze de această facilitate!
CARANSEBEȘ – Antrenorul emerit Cristian Dragomir a anunțat că va candida la vicepreședinția federației și crede că încă își mai poate aduce aportul la dezvoltarea atletismului românesc!
ANINA – În fostul oraş minier, Consiliul Local a aprobat achiziţionarea unui autobuz care va asigura, gratuit, transportul public local pentru mai multe categorii sociale!
REȘIȚA – Transport Urban Reşiţa, operatorul municipalităţii, împreună cu Consiliul Local Reşiţa, au scos din nou în circulaţie autobuzul elevilor, care circulă după următorul program: Fabrica de pâine – Centrul Primăvara, cu plecare din staţia Fabrica de pâine la ora 7.20; Piaţa Republicii – Mol, cu plecare din staţia Piaţa Republicii, la ora 7.20!
CARAŞ-SEVERIN – Preşedintele Consiliului Judeţean a răspuns mai multor acuzaţii aduse de fostul vicepreşedinte al Consiliului Judeţean, Ionuţ Popovici, vizavi de anumite demersuri administrative, precizând că „dezinformarea şi obsesia faţă de numele Dunca arată panică“!
CARANSEBEŞ – Pompierii militari din Caransebeș au intervenit, azi-noapte, în jurul orei 2.00, pentru stingere unui incendiu izbucnit la o gospodărie din municipiu, situată în cartierul Pipirig!
CARAŞ-SEVERIN – Începând de miercuri, elevii se întorc la şcoală, după vacanţa prelungită de primăvară. Scenariile după care se va reveni la cursuri pentru data de 5 mai, respectiv 10 mai, în cazul claselor teminale, au fost modificate, luându-se în calcul doar limita ratei de infectare de 1 la mie!
BĂUŢAR – Romeo Răduţă susţine că dacă firma care lucrează la reţeaua de alimentare cu apă nu se apucă de treabă, se va ajunge la rezilierea contractului!
CARAŞ-SEVERIN – Salvatorii cărăşeni au intervenit, încă de dimineaţă, la câteva accidente rutiere. Unul dintre ele, în care au fost implicate două autoturisme în care se aflau trei persoane, a avut loc în jurul orei 9.00, pe DN 58, la intrarea în municipiul Caransebeș, unul dintre vehicule răsturnându-se pe carosabil!
REŞIŢA – Este suma totală pusă la bătaie de aleşii reşiţenilor pentru proiecte venite din partea comunităţii locale, pe tema aniversării din 3 iulie, a celor 250 de ani de foc nestins!
VĂLIUG – Iar apoi a urmat amenda pentru administratorul unei locații în aer liber de pe malul lacului, unde mai mulți tineri s-au filmat, dansând și uitând de pandemie și de măsurile de protecție impuse. Nu vor scăpa nici petrecăreții!
