CARAŞ-SEVERIN – Rămân pierdute timpul, nervii şi câteva milioane de lei ca salarii, nejustificate, care totuşi au fost plătite unor…
MEHADIA – Sunt cuvintele cu care primarul Grigore Bardac se referă la infrastructura de apă și canal, a cărei realizare este în diverse stadii în toate localitățile comunei!
CARAŞ-SEVERIN – Cei de la site-ul Banatul Montan nu stau pe margine şi iau atitudine în problema modernizării drumului ce leagă Poiana Mărului (foto) de Muntele Mic. A fost iniţiată de către un localnic chiar şi o petiţie online!
REȘIȚA – Una din echipele afectate de deciziile Consiliului de Administrație al FRH este CSM Reșița, condamnată practic să retrogradeze direct în urma modificării sistemului competițional!
CARAȘ-SEVERIN – Cătălin Tischer susține că economia românească va fi repornită de multinaționale, companiile mari și nu numai. De asemenea,…
REȘIȚA – Cristi Bobar a declarat faptul că promovarea echipei în Liga 1 nu este doar un vis. CSM Reșița are șanse mari să se salveze de la retrogradare, iar președintele rosso-nerilor consideră că grupării din Valea Domanului îi lipsesc doar sponsorii privați!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Hala aflată lângă pasarelă este singurul loc din țară unde se mai fac cuzineți feroviari. O încăpere din incinta acesteia va găzdui Mociur Industrial Collection (MIC), adică o expoziție gândită pe coordonatele trecutului, prezentului și viitorului platformei, care va fi deschisă vineri, la ora 12!
CARAȘ-SEVERIN – Este vorba despre proiectul de aprobare a unei Ordonanțe de Urgență a Guvernului, care permite primăriilor și consiliilor județene să se împrumute de la Trezorerie, pentru a-și acoperi atât cofinanțarea, cât și cheltuielile neeligibile atât de necesare implementării de proiecte europene!
REȘIȚA – Două medalii de argint și trei de bronz au cucerit gimnastele legitimate la Clubul Sportiv Școlar Reșița, la Campionatele Naționale Școlare desfășurate la Bistrița!
CARAȘ-SEVERIN – Salvatorii cărășeni au fost anunțați, azi noapte, despre producerea a două incendii, dintre care primul s-a lăsat mai mult cu fum, iar cel de-al doilea a distrus o casă!
REȘIȚA – Pompierii militari reșițeni au intervenit, în această dimineață, în urma unui apel la 112, pentru stingerea unui incendiu mai puțin obișnuit, izbucnit la un autoturism în trafic, în zona Triaj – benzinăria Mol din municipiu. Potrivit salvatorilor, incendiul nu a făcut victime!
REȘIȚA – În etapa a VI-a din play-out-ul Ligii 1, ACS Banat Girls Reșița s-a impus duminică, 9 mai, cu scorul de 4-1, acasă, în fața formației ACS Selena SN Constanța!
CARAȘ-SEVERIN – Final Four-ul Ligii a IV-a s-a încheiat cu victoria echipei AFC Voința Lupac!
CARANSEBEȘ – Sportivul originar din Caransebeș, Alex Matei, acum legitimat la Dinamo, a câștigat medalia de aur, la categoria 60 de kg, la Campionatele Naționale de judo Under 23. Competiția s-a desfășurat la Poiana Brașov, iar la acest concurs s-au întrecut aproximativ 200 de sportivi. După ce a demonstrat că este cel mai bun din România, obiectivul principal al lui Alex este calificarea la Olimpiada de la Paris!
REȘIȚA – …în 8 mai 2021, s-au împlinit 155 de ani de când tânărul principe Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen, venind pe calea apei, dinspre Baziaşul Caraş-Severinului de azi, intra în România.
CARAȘ-SEVERIN – DSP a raportat sâmbătă, 8 mai 2021, cazul unui copil din Anina, în vârstă de numai 1 lună, care a murit la Sibiu!
CARAŞ-SEVERIN – Situaţia este una alarmantă, potrivit celor de la USR Plus, care spun că 20 din cele 77 de localităţi cărăşene nu au nici măcar un medic de familie!
REȘIȚA – Prima ediție a Memorialului „Iosif Măzăran” a avut loc sâmbătă, 8 mai, pe stadionul de atletism din cadrul Complexului Sportiv „Francisc Vaștag” din Reșița. Aproximativ 200 de copiii din mai multe județe ale țării au participat la prima ediție a acestui memorial, iar la final aceștia au fost recompensați cu medalii, diplome și mici cadouri!
REȘIȚA – La o zi după după ce a împlinit 53 de ani și după meciul de la Slobozia, pierdut de CSM Reșița (cadou mai „frumos” din partea lui Bobar et Comp. nici că se putea), Nelu Popa a postat un mesaj în care se pot citi atât durerea, cât și speranța că fotbalul reșițean va renaște!
