ANINA – Fotbalul la Anina începe să renască, asta după ce antrenorul Nelu Badea și Cosmin Olaru, ajutați de primărie,…
REŞIŢA – Săptămâna Naţională a Voluntariatului este sărbătorită şi la Reşiţa. Voluntarii de la Centru de Tineret Mansarda vor marca acest eveniment prin organizarea mai multor acţiuni inedite. Unul dintre ele este Free Ocico, care se va desfăşura joi, 18 mai, de la orele 17, în curtea centrului de pe strada Pictor Andreescu nr. 20!
REŞIŢA – Continuă, la ora actuală, pregătirile în vederea preluării de către Hidroelectrica a liniilor de afaceri aferente platformei ABC şi, parţial, a platformei Câlnicel, potrivit administratorul judiciar al UCM Reşiţa SA, consorţiul format din Euro Insol SPRL şi V.F. INSOLVENŢĂ SPRL!
CARAȘ-SEVERIN – Într-un amplu interviu acordat ziarului german „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ (FAZ), președintele Colegiului Medicilor din România, medicul caransebeșean Gheorghe Borcean, susține că Germania și Franța ar trebui să compenseze cumva România pentru exodul medicilor români în aceste țări!
REȘIȚA – Asta este, dealtfel, soluția de criză adoptată de majoritatea trupelor de teatru din țară și nu numai, iar…
REȘIȚA – Luni seară, undeva în jurul orei 19.00, un adolescent de 13 ani a fost prins de polițiștii reșițeni în flagrant delict, de îndată ce a sustras o borsetă cu bani și documente dintr-un autoturism lăsat nesupravegheat pe o stradă din cartierul Muncitoresc!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAŞ-SEVERIN – În ultimele zile, au existat zvonuri cum că prin şcolile din judeţ, în special la Reşiţa, ar exista epidemie de scarlatină şi conjunctivită alergică! Dan Miloș, directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică, ne-a asigurat că nu sunt motive de îngrijorare, fiind lucruri care se întâmplă la grupele de vârstă mici, ale copiilor, care apar în principal primăvara!
CARANSEBEȘ – Asta i-a transmis primarul Felix Borcean viceprimarului Bebe Pasere în ședința Consiliului Local de marți, după ce cel din urmă a încercat să facă legea în cîteva compartimente și servicii din aparatul primarului!
REȘIȚA – Asta crede primarul Ioan Popa despre deschizătorii de drumuri ai dezvoltării regionale, dar și de alianțe funcționale între marile centre ale acestui colț de țară!
ANINA – Stadionul „Minerul” din Anina este pregătit pentru începerea campionatului, iar antrenorul Nelu Badea consideră că terenul arată ca unul de Liga 3!
REŞIŢA – Cu prilejul împlinirii a 250 de ani de industrie siderurgică în oraşul de pe Bârzava, dar şi pentru a marca 20 de ani de la înfiinţarea TMK – Compania Metalurgică de Ţevi, TMK Reşiţa în parteneriat cu Muzeul Cineastului Amator organizează un eveniment inedit!
CARANSEBEȘ – Noul manager al Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC) mizează pe veniturile din ambulatoriu în încercarea de a mai reduce din datoriile unității sanitare!
REȘIȚA – CSM Reșița a retrogradat din Liga 2, după ce a pierdut jocul decisiv de sâmbătă, 8 mai, din deplasare, cu Unirea Slobozia, scor 0-1. Unicul gol al meciului a fost înscris de Ionuț Dinu în minutul 47, când acesta a marcat cu capul din centrarea lui Bogdan Vasile de la o lovitură de colț!
CARAŞ-SEVERIN – Asta susţine preşedintele Consiliului Judeţean, Romeo Dunca, după ce în spaţiul public au apărut mai multe afirmaţii cum că Lavinia Filip pleacă după ce au fost distribuiţi banii către primării!
CARAŞ-SEVERIN – Instituţia Prefectului a transmis că începând de sâmbătă, 8 mai 2021, oricine poate fi imunizat la centrele de vaccinare din judeţ, fără o programare făcută, în prealabil, pe platforma electronică!
SLATINA-TIMIŞ – Primarul comunei, Gheorghe Roma, ne-a spus că, în acest an, principala prioritate a administraţiei locale este să finalizeze proiectele aflate în derulare și implementare, finanţate din fonduri europene și guvernamentale!
CARANSEBEŞ – Eleganţă. Frumuseţe. Forţă. Energie. Teamă. Admiraţie. Sau, toate la un loc, mai simplu denumite, Expoziţia naţională de cai de rasă de la Caransebeş, care s-a desfăşurat la fostul târg de vite al oraşului!
REȘIȚA – CSM Reșița va întâlni sâmbătă, 8 mai, în deplasare, de la ora 11:00, formația Unirea Slobozia. Echipa a făcut deplasarea cu trei zile înainte, iar președintele Bobar a spus că are mare încredere în echipă, că nu va pierde acest joc!
REȘIȚA – Campionatul Ligii Zimbrilor la handbal masculin se va încheia în această lună. Formația reșițeană va juca ultimele trei partide din acest sezon de primă ligă la București, în sistem turneu, așa cum s-a desfășurat tot campionatul național pe parcursul pandemiei!
