CARANSEBEȘ – Apelul făcut de directorul medical interimar, dr. Loredana Liuba, către oamenii de afaceri din municipiu nu a rămas…
REȘIȚA – Anunțul a fost făcut de directorul CSM Reșița, Cristi Bobar, potrivit căruia Adrian Acea își va alege staff-ul cu care va lucra, dar și antrenorul, care va fi prezentat săptămâna viitoare!
CARAȘ-SEVERIN – După contestaţie, eleva renumitului liceu din Caransebeş a primit nota maximă la examenul de Bacalaureat, reuşind să aducă judeţul printre cele care au şi 10 la examenul maturităţii!
MOLDOVA NOUĂ – Toată lumea întreabă de bac, fiindcă suntem în plin sezon estival, iar turiştii care ajung în zonă ar vrea să se răcorească la vecinii sârbi!
CARANSEBEȘ – La Caransebeș, Apele Române lucrează în aceste zile la punerea în siguranță a eroziunilor produse de viiturile de…
REȘIȚA – În jurul orei 20, podul palatului administrativ din centrul Reșiței a luat foc. Incendiul este unul de amploare, iar pentru stingerea lui s-au deplasat pompierii de la Detașamentul Reșița!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Prezența la Reșița a cunoscutului regizor a fost pentru noi un bun prilej de dialog pe marginea proiectelor în care acesta este implicat. Va monta la Reșița spectacolul „Viața e vis”, după textul lui Calderon de la Barca, una dintre piesele considerate în Top 20 din toate timpurile ale lumii. Piesă care se încadrează perfect în tema visului, tema de anul acesta la teatrul reșițean!
REȘIȚA – Luni, de la ora 19.30, la Salonul de Artă și Industrie al Altrom Steel Tubes este programat vernisajul expoziției „Foc si Scântei”, cu fotografii realizate de Ioan Mato. Imaginile prezintă aspecte din activitatea siderurgică în cadrul fostului Combinat Siderurgic Reșița!
REȘIȚA – Vântul puternic a smuls acoperișul unui bloc de pe Aleea Trandafirilor, iar acoperișul a distrus mai multe mașini aflate în parcare!
CARAȘ-SEVERIN – Prima ediție a Cupei Cornereva – „O inimă ce bate-n munte” la lupte s-a desfășurat la finalul săptămânii trecute, pe terenul sintetic din comuna cărășeană. La final s-au impus luptătorii de la CSM și CSȘ Reșița, pe locul secund s-au clasat cei de la AS Cornereva, iar podiumul a fost completat de CSȘ Caransebeș!
CARAŞ-SEVERIN – Asta susţine directorul Parcului Naţional Cheile Nerei-Beuşniţa, Vasile Constantin, care ne-a mai spus că deşi cascada a atras mai puţini vizitatori în ultima vreme, parcul rămâne foarte vizitat!
RĂCĂȘDIA – Proiectul pe fonduri europene „Modernizare străzi comunale în localitatea Răcășdia“ , derulat prin PNDR 2014-2020 , submăsura 7.2, respectiv asfaltarea şi modernizarea a 5,4 km de drum comunal, s-a finalizat cu succes, iar locuitorii sunt mulţumiţi de lucrări. Totuși, au rămas pe dinafară 120 m, însă și aceștia se vor reabilita, de data asta din fonduri de la bugetul local!
ORAVIŢA – Noapte de luni spre marţi a fost, potrivit datelor Administrației Naționale de Meteorologie, una greu de suportat din cauză că a fost una din cele mai calde de când există date meteo în România: la Oravița minima a fost de +28,9 grade!
ANINA – Numai la Mina Anina se putea exploata cărbune încă 100 de ani, potrivit unor studii efectuate înainte de închiderea minei. Marile puteri economice ale lumii au în plan deschiderea de noi mine de cărbune, în ciuda revoluţiei verzi la care s-au angajat toate statele!
CARAŞ-SEVERIN – Matematica sau Istoria au pus ceva probleme candidaţilor la a doua probă din cadrul examenului de Bacalaureat, sesiunea de toamnă. Patru candidaţi au fost eliminaţi pentru tentativă de fraudă!
REȘIȚA – Invitat la Reşiţa, cu prilejul manifestărilor dedicate celor 250 de ani de foc nestins în municipiul de pe Bârzava, prof.univ.dr. Mircea Martin, membru al Academiei Române, a revenit pentru câteva zile acasă, în oraşul natal!
BĂILE HERCULANE – Sediul primăriei din Băile Herculane trece printr-un proces de reabilitare, realizată cu ajutorul fondurilor europene!
CARAȘ-SEVERIN – CSM Reșița, Voința Lupac și Progresul Ezeriș au fost repartizate de către Comintetul de Urgență al FRF într-o serie accesibilă de Liga 3!
CARANSEBEȘ – În zona de lângă centura de ocolire vor fi depozitate deșeurile din construcții, după ce locația inițială, cea de la Jupa, a creat un scandal între Transal Urbis și locuitorii de acolo!
