REŞIŢA – În urma concursului de proiecte culturale al Administraţiei Fondului Cultural Naţional, teatrul reşiţean s-a clasat pe locul V.…
REȘIȚA – Sunt cuvintele cu care un mare actor l-a descris cândva pe Pavel Bartoș. A fost cel mai frumos compliment pe care l-a primit actorul care, luni seara, aproape că a făcut show la Reșița. Moment în care i s-a decernat și Oscarul… din partea publicului!
CARAŞ-SEVERIN – Deputatul cărăşean susţine că toate obiectivele Guvernului sunt importante și vor avea efecte benefice semnificative asupra vieții românilor!
REŞIŢA – Municipalitatea îi avertizează pe cei care aruncă, dincolo de cadrul legal, deşeuri vegetale sau din construcţii şi demolări că riscă amenzi între 3.000 şi 6.000 de lei. Acestea ajung la 20.000-40.000 de lei în cazul firmelor!
CARANSEBEȘ – Asta pentru că decizia prin care fusese numit în funcția de manager al Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș…
CARAŞ-SEVERIN – După ce, timp de aproximativ o lună de zile, judeţul nostru nu a înregistrat nici un caz nou de îmbolnăvire de COVID-19, în ultimele două săptămâni avem 16 cazuri noi, ajungând acum la 128 de persoane care au contactat virusul!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEȘ – Trei investiții importante sunt în faza de început la Caransebeș. Ne referim la blocul de locuințe pentru tineri de la Jupa (foto), investiție derulată prin Agenția Națională pentru Locuințe (ANL), dar și la bazinul de înot și creșa care se construiesc prin Compania Națională de Investiții (CNI)!
CARAȘ-SEVERIN – Dacă la Reșița viiturile nu mai surprind pe nimeni, în alte părți apele își văd liniștite de… curs. Scriem asta după dialogurile purtate cu primarii mai multor comune aflate în zone din județ, unde anii trecuți apele ieșeau din matcă la ploi mai serioase. Acum însă, apele au trecut fără efecte serioase, cel puțin la nivelul localităților cu ai căror primari am discutat!
CARAȘ-SEVERIN – Vestea cea bună pentru cele trei sectoare a fost transmisă de către deputatul Dumitru Rujan!
REȘIȚA – CSM Reșița continuă să aducă jucători de valoare din Liga 1 și Liga 2, chiar dacă, cel mai probabil, în sezonul viitor va evolua în cel de-al treilea eșalon, acolo unde a retrogradat în acest an!
REŞIŢA – Ne-am obişnuit deja cu ideile îndrăzneţe, trăsnite chiar, ale edilului, strecurate prin proiectele Reşiţei. Nelu Popa spune, însă, că ar face mai multe, dar îi este teamă ca nu cumva ideile sale să fie percepute ca ale unui nebun!
CARAȘ-SEVERIN – Ionela Bosioc („C.D. Loga” Caransebeș) și Adelina Albu („Tata Oancea” Bocșa) au fost premiate de universitatea timișoreană, acolo unde vor studia Dreptul. Acestora li se vor alătura alți șapte elevi de nota 10 din zona de vest a țării!
CARAȘ-SEVERIN – 403 liberali din întreg județul (133 de drept, 270 aleși) sunt așteptați azi la Sala Polivalentă din Reșița, de la ora 10, pentru a alege conducerea filialei județene a PNL pentru următorii patru ani!
REŞIŢA – Zona de agrement vă aşteaptă, deocamdată fără taxe, cu plaje, bar, umbreluţe, şezlonguri, hamace şi un restaurant la preţuri de oraş, avându-l ca şef de bază pe Sorin Minda, pe care vi-l puteţi aminti de la MasterChef!
REŞIŢA – Banii, un milion de lei, vor fi împărţiţi cu Timişoara, care are celelalte trei proiecte câştigătoare. Finanţarea se asigură prin Timbrul Monumentelor Istorice, care este de fapt o taxă extrabugetară de 2%, aplicată asupra vânzărilor de produse și servicii care utilizează imagini cu monumente istorice!
REŞIŢA – Centrul Civic devine, în acest weekend (în zilele de 17 şi 18 iulie), scena unde vom putea călători în timp, în vremurile în care furnalele mocneau, iar viaţa din Reşiţa se definea prin „lupta“ zilnică cu focul, promite municipalitatea, anunţând derularea Festivalului Focului, un eveniment dedicat Reşiţei industriale, care continuă seria evenimentelor Reşiţa 250!
CARANSEBEȘ – Așa consideră managerul interimar al spitalului din Caransebeș, Adrian Dumbravă, informația că patru angajați au fost premiați imediat ce a preluat funcția de șef la spital. Venit din mediul privat, Dumbravă spune că stilul său de lucru e de a premia oamenii care muncesc, chiar dacă unii dintre aceștia sunt apropiați de ai lui!
REȘIȚA – Reșițeanca Alina Vuc, în vârstă de 27 de ani, este marea speranță a României la lupte libere pentru câștigarea unei medalii cât mai strălucitoare. Aceasta va concura la categoria 50 de kg și este legitimată în prezent la Steaua București. Alina a fost descoperită de antrenorul Constantin Nicolae, la Reșița!
CARAȘ-SEVERIN – Voința Lupac a promovat la finalul lunii mai în Liga 3, iar la mijlocul lunii iulie fotbaliștii s-au reunit și așteaptă cu nerăbdare startul campionatului care ar trebui să înceapă pe data de 28 august. Lupacul a promovat în al treilea eșalon după ce a trecut în dublă manșă de Universitatea Craiova II, cu scorul la general de 3-1!
