CARAŞ-SEVERIN – Potrivit Centrului de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog, anul trecut, în judeţ, marijuana a fost drogul numărul 1…
REȘIȚA – Polițiștii rutieri reșițeni au tras pe dreapta, luni, 10 aprilie, în jurul orei 18, autoturismul condus de tânărul de 21 de ani, pe strada Văliugului din municipiu. În cazul său, aparatul DrugTest a indicat un rezultat pozitiv pentru canabis. În plus, tânărul avea dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice suspendat, având permisul de conducere reținut!
BĂILE HERCULANE – Fetele pregătite de prof. Toma Drăgoiu au câștigat Seria B a play-off-ului Prague Handbal Cup, competiție ajunsă la ediția cu numărul 30! Sportivele de la clubul de handbal CS Hercules din Băile Herculane au învins în finală cu scorul de 16-12 formația CS Sporting Gimbav (județul Brașov)!
CARAȘ-SEVERIN – Spune senatorul social-democrat Ion Mocioalcă, vestea bună transmisă de acesta fiind că Ministerul Agriculturii a elaborat deja actul…
CARAŞ-SEVERIN – Începând de săptămâna viitoare, noul şef al Inspectoratului de Poliţie Caraş-Severin va fi comisarul-şef Cristian Sorin Goian, în prezent şef al Serviciului Judeţean la Brigada de Combatere a Crimei Organizate Timişoara.
REŞIŢA – Sportivul român a reuşit să încheie teribila cursă şi a promovat cu succes proiectul Via Transilvanica, traseu care…
REŞIŢA – Potrivit primarului Ioan Popa, festivalul trebuie organizat câteva zile mai devreme, pentru că altfel drumurile din zonă ar fi fost închise, pentru Campionatul Naţional de Viteză în Coastă.
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Doi reșițeni au pus umărul la câștigarea unui nou titlu pentru Dinamo în Liga Zimbrilor! Este vorba despre handbalistul Nicu Negru și kinetoterapeutul Elian Apostol!
CARANSEBEȘ – Atletul Cosmin Ilie a reușit să câștige medalia de argint la Campionatul Mondial de masters, în proba de 800 de metri, cu timpul de 2 minute şi 11 sutimi. Ilie este antrenat de Cristian Dragomir, care s-a declarat foarte mulțumit de performanța obținută de atletul caransebeșean. Competiția s-a desfășurat în Polonia și a reunit aproximativ 4000 de participanți!
CARAȘ-SEVERIN – Drobul de sare care stă să cadă în capul Spitalului Județean de Urgență, stația de oxigen medical veche de 50 de ani, peticită și reparată de zeci de ori, va fi înlocuită în întregime, din banii județului, în urma unui amendament făcut de consilierul județean Mircea Teodorescu!
REȘIȚA – Cupa Mărţişor la șah a avut loc vineri, 26 februarie, în fața Sălii Polivalente din Reșița, competiția reunind la start 23 de jucători, cu vârste cuprinse între 7 și 79 de ani!
VEST – Cei doi, soț și soție, ambii din Slatina Timiș, se întorceau acasă din Germania, însă sâmbătă noaptea, înainte cu câțiva kilometri de intrarea în județul Caraș-Severin, pe raza localității Gavojdia, au fost implicați într-un teribil accident de circulație!
REȘIȚA – CSM Reșița a pierdut la limită, scor 0-1, partida de astăzi din Valea Domanului cu AFC Dunărea 2005 Călărași, într-un meci din etapa a XVII-a a Ligii 2!
REȘIȚA – Spitalul Județean de Urgență Reșița a primit vineri, 26 februarie, prin bunăvoința Crucii Roșii Caraș-Severin, primul transport dintre cele două care reprezintă donația celei mai mari asociații umanitare elvețiene!
CARANSEBEȘ – Un accident rutier s-a produs aseară, pe Calea Timișoarei din Caransebeș, în zona Șesu Roșu!
CARANSEBEȘ – După o pauză de un an, cauzată de pandemie, Târgul de Primăvară, organizat de municipalitate prin Piața Gugulanilor, s-a reluat. Asta pentru ca bărbații să poată oferi femeilor dragi din viața lor un mic dar!
REȘIȚA – CSM Reșița a pierdut vineri, 26 februarie, scorul de 17-37 (6-19), partida cu AHC Dobrogea Sud, într-un meci din etapa a XVIII-a a Ligii Zimbrilor. După această etapă, Reșița a rămas penultima în clasament, cu doar 6 puncte în 17 partide. Dobrogea Sud a acumulat 42 de puncte și este momentan pe locul 2 în Liga Națională!
CARANSEBEȘ – De câteva zile, se lucrează pe strada Ardealului, ceea ce a dus la devierea circulației, dar și la sute de amenzi pentru cei care nu respectă restricțiile de circulație!
REŞIŢA – Un flagrant a surprins trei tineri reşiţeni, cu vârsta între 25 şi 27 de ani, în timp ce ofereau spre vânzare 2,5 kilograme de cannabis. În maşina lor, s-a găsit un pistol, iar acasă încă jumătate de kilogram de droguri!
ERSIG – Şirul faptelor bune nu se opreşte pentru echipa de la „Acasă în Banat“. Recent, voluntarii asociaţiei au vizitat o familie din Ersig, greu încercată de problemele vieţii!
