PĂLTINIŞ – Prin apel la 112 a fost semnalat faptul că pe calea ferată de la Păltiniş este un bărbat…
CARAȘ-SEVERIN – La finalul săptămânii trecute a avut loc Memorialul „Dragan Ciganovic-Ciga 2023” la judo, organizat în Serbia, competiție internațională la care sportivele de la CSM Caransebeș și CS Oțelu Roșu au reușit să urce de mai multe ori pe podiumul de premiere!
CARAȘ-SEVERIN – În vreme ce unii s-au bucurat de soare, mici și bere de 1 mai, alții au depășit cotele legalității distracției și s-au mai și urcat la volan sub tot felul de influențe!
REŞIŢA – Gheaţa a fost spartă! Prima familie din Mociur a primit deja aprobarea consilierilor reşiţeni, întruniţi zilele trecute în şedinţă extraordinară, de a se muta într-o locuinţă din fondul de stat, situată în Govândari, pe str. Calea Caransebeşului!
CARAŞ-SEVERIN – Dacă marţi se anunţa că jandarmii au luat în mâini pâinea şi cuţitul la Tribunalul Caraş-Severin şi Judecătoria…
REŞIŢA – O emoţionantă scrisoare, primită de la o reşiţeancă stabilită de mulţi ani în Italia, ne-a provocat să le readucem aminte concetăţenilor că e momentul nu să intrăm în panică, ci să începem să reînvăţăm lecţia solidarităţii!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Cupa României U17 la lupte s-a desfășurat în perioada 17-20 aprilie, la Buziaș, competiție la care reșițenii au reușit să iasă în evidență!
REȘIȚA – CSM Reșița, secția de arte marțiale mixte de contact, a participat la Cupa „Moșnița Nouă” (MFS – Mixt Fight System), cu opt sportivi, care au obținut rezultate excelente. Practic, toți cei opt luptători antrenați de Gheorghe Cîrlea au urcat pe podiumul de premiere!
CARAȘ-SEVERIN – Asta titrează cei de la Sindicatul Europol, după ce pe Drumul Național 6, un vehicul a fost înregistrat astăzi de polițiștii rutieri, cu aparatul radar, în timp ce circula cu viteza de 184 de km/h, între Caransebeș şi Herculane!
CARAŞ-SEVERIN – Asta a spus preşedintele Consiliului Judeţean în şedinţa de miercuri, vădit supărat pe toate îndoielile colegilor consilieri de la alte partide vizavi de ridicarea unei noi unităţi spitaliceşti la Reșița!
REŞIŢA – Şi nu, nu este o păcăleală! Compania zonală de distribuţie a gazelor naturale a finalizat o lucrare de modernizare în zona Podului Cultural din municipiul Reșița, care a constat în înlocuirea și devierea conductelor din apropierea obiectivului!
CARAŞ-SEVERIN – Asta se întreabă Sebastian Danciu, un locuitor din zonă care susţine că îşi duce maşina la reparat tot din şase în şase luni!
CARAȘ-SEVERIN – Handbalistele de la ACS Băile Herculane, antrenate de profesorul Toma Drăgoiu, vor participa în perioada 2-4 aprilie la Turneul 1 Semifinal Valoare din cadrul Campionatului National, junioare 2, la Făgăraș!
REŞIŢA – Asta este părerea primarului Ioan Popa, care deşi a avut Covid şi s-a vaccinat, continuă să poarte mască şi să-i îndemne pe toţi să facă la fel!
REȘIȚA – Operatorul de apă și canal a reacționat la amenda de 40.000 de lei, primită de la Apele Române Banat pentru nereguli la stația de epurare de la Jupa. Nereguli care nu există, în opinia celor de la AquaCaraș!
REŞIŢA – În această dimineață, polițiști, procurori şi cărăşeni au efectuat cinci percheziții domiciliare, în municipiul Reșița, la persoane bănuite de operațiuni ilicite cu substanțe susceptibile a avea efect psihoactiv. Şase dintre acestea, bănuite de comiterea faptelor, urmează să fie conduse la audieri!
REŞIŢA – Peste 150 de reșițeni au răspuns demersului nostru și i-au trimis șefului de la Direcţia de Întreţinere şi Reparare a Patrimoniului Reșița, Dani Călin, mesaje cu străzile care trebuie să vadă cât de curând asfalt. Asta după ce lucrătorii municipalității reșițene au început plombările pe bulevardul principal!
JUPA – Inaugurată cu surle și trâmbițe în urmă cu câteva săptămâni, după 10 ani de nefuncționare, stația de epurare care aparține de AquaCaraș continua să polueze râul Timiș. Asta au constatat inspectorii de la Apele Române Banat care s-au deplasat la Jupa pentru a verifica dacă se respectă legislația în domeniul apelor și cum și dacă au fost implementate măsurile dispuse la controlul anterior!
CORONINI – Polițiști de la Postul de Poliție Transporturi Navale Moldova Veche au recuperat, sâmbătă, două geamanduri cu semnalizare de culoare roșie și încărcare solară, folosite pentru dirijarea traficului naval, sustrase din apele fluviului Dunărea, zona Coronini, în cursul săptămânii trecute!
