CARAŞ-SEVERIN – Două accidente feroviare s-au produs în această după-amiază, la nouă minute unul după celălalt!
REȘIȚA – Cunoscând oscilațiile climatice ale unei primăveri care pare a se lăsa îndelung așteptată, credem că e limpede de ce Şura este deocamdată închisă!
CARAŞ-SEVERIN – Avem cel mai mic număr de beneficiari proveniţi din fostul sistem de pensii al agricultorilor! În scădere continuă de la o lună la alta, în evidenţele Casei Naţionale de Pensii Publice au mai rămas în aprilie doar 800 de cărăşeni foşti agricultori, din 846 câţi au fost la începutul acestui an!
BOCŞA – În această dimineaţă, în jurul orei 7.50, a avut loc un accident de circulaţie în Bocşa Montană, unde un TIR încărcat cu fier s-a răsturnat în afara părţii carosabile!
REŞIŢA – Şeful administrativului reşiţean crede că pentru instituţia medicală nu mai e vreme pentru strângeri de fonduri, astfel că…
REŞIŢA – Aleşii reşiţenilor, întruniţi în şedinţă de îndată au votat, cu unanimitate de voturi, darea în folosinţă a unui imobil către Spitalul Judeţean Caraş-Severin, pe perioada pandemiei. Este vorba despre scara II a blocului 12B de pe strada Făgăraşului, vizavi de Gloria, renovată pentru sportivi, unde se vor asigura spaţii de locuit pentru personalul medical şi auxiliar, în vederea izolării acestora de membrii familiilor lor!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REŞIŢA – UCM Reşiţa SA (în reorganizare) e pe cale de a-şi transfera liniile de afaceri aferente platformei ABC şi, parţial, platformei Câlnicel şi, odată cu acestea, principalul domeniu de activitate!
REȘIȚA – O lampă bactericidă, o lampă examinare mobilă, șapte paturi brancard hidraulic radiotransparente, trei trolii medicație și un ecograf portabil multidisciplinar, în valoare totală de aproape 400.000 de lei, au fost recepționate recent de Consiliul Județean!
BOCȘA – Acoperișul unui bloc nelocuit din oraș a fost distrus în întregime, în noaptea de 4 spre 5 mai, cu puțin timp înainte de miezul nopții. După 3 ore de luptă cu focul, pompierii militari au reușit să-l stingă!
REȘIȚA – Echipa de U19 a celor de la CSM Reșița a înregistrat deja două victorii în primele două jocuri din Campionatul Național U19, Seria a XIII-a!
REȘIȚA – Există decență și eleganță în mijlocul furtunilor ce ni le oferă viața. Indiferent că ești bărbat sau femeie, există o grație a fiecăruia atunci când mintea şi sufletul se transformă în haos, când atingem limite ale răbdării şi putinţei pe care avem senzaţia că nu le depăşim.
REȘIȚA – CSM Reșița a pierdut duminică, 25 aprilie, scor 3-4, partida din deplasare împotriva formației ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu!
CARAȘ-SEVERIN – Partida dintre ACS Progresul Ezeriș și CS Avântul Periam de sâmbătă, 24 aprilie, de pe Municipalul din Teiuș, s-a încheiat cu victoria oaspeților din Timiș, scor 2-0, dublă Mînecan, meci din etapa a XVII-a a Ligii 3, Seria a VIII-a!
CARAȘ-SEVERIN – Creștinii ortodocși sărbătoresc azi Floriile. Duminica Floriilor marchează intrarea Domnului în Ierusalim, pe un asin, întâmpinat cu flori, cu ramuri de măslin şi de finic de mii de oameni şi aclamat ca un adevărat împărat prin cuvintele: „Osana! Bine este cuvântat Cel ce vine în numele Domnului!”.
REȘIȚA – La Spitalul Județean de Urgență din Reșița au fost demarate în urmă cu câteva zile lucrările pentru o nouă magistrală de oxigen. Astfel, extensia ATI va fi conectată direct la stocatorul de oxigen din curtea unității sanitare, fapt ce va optimiza fluxul de oxigen necesar pacienților!
CARAŞ-SEVERIN – Este binecunoscută valoarea inestimabilă a morilor din Banatul de Munte, dar mai puţin ştiut este faptul că unele dintre ele pot fi văzute în marile muzee din România!
CARANSEBEȘ – Cornel Galescu, consilierul personal al preşedintelui Consiliului Judeţean Caraş-Severin pe probleme de turism, sport, cultură, educaţie şi mediu, a vorbit recent despre proiectele care vizează Muzeul Judeţean de Etnografie şi al Regimentului de Graniţă din Caransebeş!
REŞIŢA – Administraţia locală a aprobat recent trecerea a două parcele de teren cu suprafaţa totală de 22.653 mp din domeniul public în cel privat, în vederea sprijinirii proiectului demarat în parteneriat cu Ceetrus România în cartierul Mociur!
CARAŞ-SEVERIN – După o carieră de 25 de ani în magistratură, dintre care 12 pe funcţie de conducere, fostul prim-procuror Laura Gabriela Iancu s-a pensionat. Fapt pentru care i-am cerut câteva gânduri!
