REȘIȚA – Handbaliștii de la CSM Reșița, pregătiți de Radu Bote, vor disputa în această săptămână primele meciuri oficiale din…
CARANSEBEȘ – Aeroportul Caransebeș SA a scos la licitație pe SEAP proiectarea și execuția lucrărilor pentru obiectivul „Reabilitare si modernizare a Aeroportului Banat-Caransebeș”!
CARAȘ-SEVERIN – De aceea, administrația Parcului Național Cheile Nerei-Beușnița (PNCNB) trage semnalul asupra acestor practici. Aspect subliniat recent și de Sorin Bunda, responsabilul cu regenerarea în cadrul Direcției Silvice (DS)!
REȘIȚA – În această perioadă, CSM Reșița este una dintre cel mai active formații din Liga 2 pe piața transferurilor. Noul jucător al rosso-nerilor este Rareș Sebastian Ispas, fundaș stânga venit împrumut de la CFR Cluj și cu câteva prezențe la lotul național U19.
REȘIȚA – Și handbalistele de la Clubul Sportiv Universitatea și-au reluat în această săptămână activitatea, la Sala Polivalentă din Reșița.
REŞIŢA – Dacă aveţi de gând să mergeți prin Doman sau Moniom, înainte de a pleca la drum evaluaţi-vă abilităţile de off-roader şi gândiţi-vă bine dacă maşina dumneavoastră face faţă în medii ostile!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
EFTIMIE MURGU – Zona centrală, sala de evenimente și drumurile sunt în vederile Primăriei Eftimie Murgu!
REȘIȚA – Legătura între Muntele Mic și Poiana Mărului ajunge în Șaua Jigoriei, apoi ocolește pe la București. Am înțeles asta din declarațiile pe care șefului Direcției Silvice (DS) Caraș-Severin, Ion Tabugan, cu privire la demersurile pe care instituția pe care o conduce le face la Ministerul Mediului pentru ca un drum forestier de 2 km să fie intabulat ca proprietate a statului român!
REȘIȚA – Sportivii de la CSM Reșița, secția de arte marțiale mixte de contact, pregătiți de Gheorghe Cîrlea, au participat sâmbătă, 18 martie, la Rodna, la turneul „Fight For Glory”, ediția a XII-a!
REȘIȚA – CSM Reșița a câștigat astăzi cu scorul de 3-0 amicalul cu ACS Progresul Ezeriș, de pe terenul sintetic din Valea Domanului. Victor Astafei și Cristian Danci au înscris din penalty pentru echipa reșițeană, iar ultimul gol a fost marcat de tânărul Demetris Cristodulo. Până va începe campionatul, Reșița va mai juca de două ori cu Ripensia și va întâlni, la Severin, FC Universitatea Craiova!
CARANSEBEȘ – Aleșii locali au aprobat propunerea primarului Felix Borcean ca actualul director medical al Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș și coordonator al campaniei de vaccinare anti-Covid, Singh Bhupinder, să primească acest titlu onorific!
REŞIȚA – Spune Nelu Popa vorbind despre viitorul tinerilor pregătiţi în acest sistem, care anul trecut n-au putut face practică la unele firmele care au fost închise, iar la cele unde s-ar fi putut, piedica a fost legislativă. În schimb, aceste firme s-au văzut obligate să plătească bursele practicienilor…
CARAŞ-SEVERIN – Aşa şi-au început postarea drumarii de la DRDP Timişoara!
CARANSEBEȘ – Nici trei luni nu a durat mandatul viceprimarului Bebe Pasere la Caransebeș. În ședința Consiliului Local de astăzi, la propunerea primarului Felix Borcean, 16 din cei 19 aleși locali au votat demiterea lui Pasere, o mutare cel puțin surprinzătoare dacă ținem cont numai de alianța dintre PSD, PRO România (partid din care provine Pasere) și PMP, care face legea în Consiliul Local. Sau o făcea până azi!
REŞIŢA – Poliţiştii reşiţeni au reţinut, ieri, pentru 24 de ore, un bărbat de 41 de ani din municipiu, bănuit că în noaptea de 22 spre 23 ianuarie, ar fi incendiat un autoturism parcat pe strada Rodnei din municipiu!
REŞIŢA – Acesta a acceptat greu funcţia de conducere, misiunea sa nefiind deloc uşoară, în contextul problemelor cu care se confruntă spitalul!
CARANSEBEȘ – În municipiul Caransebeş are loc şedinţa Consilului Local şi la mai puţin de 3 luni se schimbă viceprimarul. În acest moment, conform transmisiei LIVE de pe site-ul Primăriei Caransebeş, se derulează votul pentru demiterea viceprimarului Aliantei PSD-Pro România, Felician Pasere! Proiectul de HCL a fost propus de primarul independent Felix Borcean!
CARAŞ-SEVERIN – Un exerciţiu al poliţiştilor de frontieră europeni se derulează, timp de un an, în zona noastră, cei 33 fiind detaşaţi pentru combaterea migraţiei prin graniţa terestră cu Serbia!
BOCŞA – Asta este concluzia edilului Emanuel Dănilă, fiindcă în următorii doi ani se va lucra la proiectele în derulare şi peste tot va fi şantier!
