Caraş-Severin, Romania

CARANSEBEȘ – Aleșii locali din Caransebeș au fost de acord cu darea în folosință gratuită a cabanei de pe Muntele Mic, care stătea închisă de ani buni. Beneficiar, Serviciul Public Județean Salvamont SALVASPEO Caraș-Severin, care a făcut prin șeful instituției, Coco Galescu, o adresă către Primăria Caransebeș, pentru a putea folosi cabana în scopul desfășurării activității de salvare montană!

REȘIȚA – În 2024, Muzeul Cineastului Amator (MCA) aniversează un deceniu de existență și activitate. Satisfacție dublată de faptul că muzeul înființat de Andrei Bălbărău este singurul de acest gen din țară. Doar la Oțelu Roșu cineamatorii Emil Mateiaș și Nicolae Negruțiu au reușit să deschidă o expoziție dedicată cineclubului din oraș, însă, din diferite motive, acesta nu mai există!

CARAȘ-SEVERIN – CFR Timișoara pune la bătaie aproape 90.000 de euro pentru lucrări de decolmatare a albiilor râurilor la poduri și podețe feroviare de pe raza regionalei. Trei dintre acestea sunt în Caraș-Severin, asta după ce reviziile făcute pe liniile de cale ferată aflate în administrarea RCF Timișoara au evidențiat că există pericolul de inundare a acestora!

Caraş-Severin, Romania







Advertorial

Ştirile judeţului Caraş-Severin

CARANSEBEȘ – Magica Balta, liderul Ligii a IV-a Caraș-Severin, a primit sâmbătă vizita liderului din seria timișeană, CSM Lugoj. Pe stadionul din Balta Sărată, vecinii de județ, cu primarul de la Măureni, Brian Filimon director sportiv, și cu jucători precum Cristi Birăescu, fostul portar al Caransebeșului și Ezerișului, s-au impus categoric, 5-2, după ce la pauză conduceau cu 3-1!

MUNTELE MIC – Salvamontiștii de pe Muntele Mic desfăşurau în această după-amiază o acţiune de căutare a unei persoane rătăcite într-o zonă aflată între Vîrful Cuntu și Vârful Ţarcu. Asta după ce în cursul dimineții un tânăr de 15 ani, din Timișoara, s-a rătăcit pe partea nord-estică a muntelui, în zona Vâlsanu, după ce a părăsit zona schiabilă amenajată, din cauza condițiilor meteo de ceață și vânt puternic!

REȘIȚA – CSM Reșița a câștigat sâmbătă, 27 ianuarie, cu scorul de 4-0, meciul cu CSM Deva (Liga 3), acesta fiind și primul joc amical din perioada de pregătire! Mediop, în prima repriză, Gabriel Gomboș, Elton da Silva și Ianis Doană au fost marcatorii Reșiței în partida în care Flavius Stoican a vrut să vadă la treabă foarte mulți jucători tineri!

REȘIȚA – Scena pentru concertul din 4 august este în lucru, sub ochii artistului care pare a urmări atent felul cum decurg lucrările. Primăria a pus în vânzare și bilete în format fizic la punctele de vânzare din Centrul Civic și Parcul Tricolorului. Evenimentul va începe joi la ora 20, în deschidere urmând a cânta Natalia Chisăliță și Dean Bowman!

REȘIȚA – CSM Reșița s-a impus sâmbătă, 30 iulie, cu scorul de 5-0, în amicalul contra Progresului Ezeriș, jucat pe sinteticul din Valea Domanului! Experiența superioară a rosso-nerilor și-a spus cuvântul, iar elevii lui Cheregi au câștigat grație golurilor înscrise de Drăghiceanu, Fota, Petre, Avramovici și Mihali!