CARAŞ-SEVERIN – De curând, Direcţia de Statistică din Caraş-Severin a prezentat o informare cu privire la principalii indicatori economici și…
CARANSEBEŞ – Municipalitatea e optimistă că în acest an va finaliza două proiecte demarate în mandatul anterior, dar întârziate din cauza perioadei de pandemie. E vorba de reabilitarea Vilei Popov și de amenajarea peisagistică a ruinelor bisericii medievale din centrul Caransebeșului!
REȘIȚA – Pompierii militari reșițeni au intervenit, joi după-amiază, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la acoperișul unei case situate pe drumul Lupacului, după schrott, în municipiul Reșița. În acțiune au fost angrenate două autospeciale de stingere cu apă și spumă, cu zece servanți!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
COZLA – Tronsonul închis de pe DN 57 aduce primele sancțiuni, nu însă pentru vreun vinovat pentru delăsarea zonei, ci pentru doi conducători auto!
CARANSEBEȘ – Asta pare să fie concluzia după aprobarea bugetului municipiului pe 2023, cel mai mare din istorie, după caracterizarea primarului Felix Borcean. Asta și datorită fondurilor europene și guvernamentale, aproape 90 de milioane de lei, pe care se bazează administrația locală în acest an, alături de alte 60 de milioane ce reprezintă bugetul propriu al Caransebeșului!
CARAȘ-SEVERIN – Președintele Consiliului Județean, Romeo Dunca, a explicat cum s-a ajuns ca județul să facă o impresionantă economie, din vacantarea anumitor posturi, fapt ce permite investirea sumelor în drumurile județene!
REŞIŢA – Până la finalizarea grădiniţei din cartierul Moroasa, aleşii locali au aprobat recent prelungirea contractului încheiat cu UCMR SA, societate în insolvenţă, pentru clădirea unde funcţionează grupele de preşcolari ai Grădiniţei cu Program Prelungit Nr.7!
REȘIȚA – Acest început de noiembrie a îmbogăţit zona Inelarului din cartierul reşiţean Govândari cu încă 120 de arbori!
REȘIȚA – Ultimele două competiții din acest an la gimnastică ritmică au fost Cupa României şi Festivalul Naţional!
REŞIŢA – Spune Romeo Dunca, preşedintele CJ, făcând o scurtă radiografie a ceea ce a văzut la staţionarele pe care le-a vizitat!
CARAȘ-SEVERIN – 58 de cărăşeni au bântuit noaptea fără declaraţie. Cei în cauză au fost sancţionaţi contravenţional, amenzile cumulând 5.000 de lei!
CARANSEBEȘ – Consiliul Local a aprobat proiectul care vizează achiziționarea de echipamente IT pentru elevi în contextul pandemiei de Sars-CoV-2, acesta fiind depus zilele trecute pentru obținerea finanțării prin Programul Operațional Competitivitate, Axa prioritară 2 – Tehnologia Informației și Comunicațiilor (TIC)!
REŞIŢA – La început de săptămână s-a discutat despre învierea turismului şi prosperitatea ce va să vie prin fonduri şi proiecte europene. Nu este rău, dar totul depinde de proiectele pe care autorităţile trebuie să le facă!
REȘIȚA – Puţini sunt cei care şi-au mutat marfa, începând de luni, în spaţiul semideschis din parcarea de la Piaţa Reşiţa Sud, aceştia mişcându-se de pe un picior pe altul în aşteptarea potenţialilor cumpărători!
REȘIȚA – Sper ca tinerii din Reşiţa să nu mai fie nevoiţi să plece!
CARAŞ-SEVERIN – Preşedintele Consiliului Judeţean susţine că este mirat de „hărnicia firmelor care sâmbăta, la ora 13, scot din pădure camioane supraîncărcate. Pentru că liniștea toamnei de pe râul Şucu sau Bistra Mărului e tulburată de camioane care în zile de odihnă extrag lemn din pădure“!
