REȘIȚA – Dacă tot visăm la temperaturi primăvăratice – sau poate chiar mai ridicate de atât –, natura ne mai…
CARAȘ-SEVERIN – Unitatea medicală surprinde nu doar prin managementul etern schimbat, dar care rămâne pe scaun, ci și prin arieratele care, deși acoperite de Guvern, cresc ca-n povești!
REȘIȚA – Sala Sporturilor din Mediaș a găzduit Campionatul Național WUKF, unde sportivii antrenați de Zoltan Lipan au ieșit în evidență prin prezența pe podiumul de premiere!
CARAŞ-SEVERIN – Şi asta nu o spunem noi, ci ministrul de Interne, Marcel Vela, în Ordonanţa militară nr. 3, în articolul 1 litera h)!
REȘIȚA – Fostul gimnast din lotul olimpic al României, reșițeanul Răzvan Şelariu, a decis să renunțe la locuința socială primită…
ROMÂNIA. Senatorul Eugen Teodorovici, fostul ministru de finanțe al României, vrea ca Senatul să adopte azi mai multe măsuri menite să îi sprijine pe români!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – La finalul săptămânii trecute a avut loc Memorialul „Dragan Ciganovic-Ciga 2023” la judo, organizat în Serbia, competiție internațională la care sportivele de la CSM Caransebeș și CS Oțelu Roșu au reușit să urce de mai multe ori pe podiumul de premiere!
TOPLEȚ – În urmă cu puțin timp, un grav accident de circulație s-a produs pe DN 6, în zona localității Topleț, la limita cu județul Mehedinți, cu cinci victime, una dintre acestea fiind declarată decedată. Celelalte 4 erau în stare conștientă, două fiind duse la spital!
REȘIȚA – Primăria Reșița, pregătită să cumpere acțiunile pe care Consiliul Județean Timiș încă le deține!
CARANSEBEȘ – E vorba de alianța PSD-PRO România-PMP, care a preluat în noiembrie 2020 majoritatea în Consiliul Local Caransebeș, sprijinindu-l pe primarul Felix Borcean, după ani de supremație liberală. Acum, după ultimele frecușuri dintre edilul Caransebeșului și adjunctul său de la PRO România, Bebe Pasere, alianța celor trei partide pare să dea rateuri!
BĂILE HERCULANE – Chiar dacă nu a fost vorba despre un accident care să implice persoane, autorităţile ne asigură că au răspuns cu promptitudine după ce un cetăţean a anunţat faptul că pe drumul ce leagă Băile Herculane de Baia de Aramă sunt trei porci mistreţi morţi, care ar fi căzut de pe o stâncă!
REȘIȚA – ACS Banat Girls Reșița s-a impus duminică, 18 aprilie, cu scorul de 2-0, în partida împotriva formației Carmen București, în etapa a III-a a play-out-ului Ligii 1. Formația antrenată de Daniel Amariei a reușit să obțină toate cele trei puncte datorită golurilor înscrise de Olga Zeziukina, în minutul 6, trasor de la 30 de metri în vinclu şi Mădălina Gânju, în minutul 22, scăriță elegantă peste portarul advers!
HERCULANE – Mesajul transmis de tinerii arhitecţi timişoreni, „Ajută-ne să reaprindem lumina în Băi!“, a fost auzit de Lights on România, care a montat o instalaţie de 150 de kilograme în locul în care pereţii respiră cu dor: Băile Neptun din Herculane!
CARAS-SEVERIN – Un accident rutier s-a petrecut pe Drumul European 70, în apropiere de Băile Herculane. O mașină a ajuns pe câmp, din fericire, pasagerii scăpând teferi și nerămânând încarcerați!
CARAȘ-SEVERIN – Progresul Ezeriș s-a impus sâmbătă, 17 aprilie, cu scorul de 2-1, în deplasare, în jocul cu Gloria Lunca Teuz Cermei, în etapa a XVI-a a Ligii 3, Seria a VIII-a. Astfel, cărășenii și-au luat revanșa, după ce în turul campionatului au cedat cu scorul de 2-3, pe teren propriu!
REȘIȚA – CSM Reșița s-a impus sâmbătă, 17 aprilie, cu scorul de 2-0, în partida cu CS Concordia Chiajna, obținând astfel a doua victorie consecutivă din grupa B a play-out-ului. Pentru echipa pregătită de Adrian Falub au marcat Eduards Visnakovs, în minutul 53 și Cristian Danci, în minutul 85!
CARANSEBEȘ – Noul manager al Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC) spune că e o provocare pentru el să administreze o unitate sanitară cu problemele celei pe care tocmai a preluat-o!
REŞIŢA – Municipalitatea, împreună cu operatorul specializat, derulează o nouă campanie de colectare a deşeurilor provenite din echipamentele electrice şi electrocasnice!
CARAŞ-SEVERIN – Senatorul cărăşean susţine că „mii de posturi au fost înființate în plus, în toată țara, pentru a potoli foamea de sinecuri a partidelor Coaliției PNL-USR-PLUS-UDMR“!
