REȘIȚA – Campionatul Ligii Zimbrilor la handbal masculin se va încheia în această lună. Formația reșițeană va juca ultimele trei…
CARAȘ-SEVERIN – Liberalul cărășean le-a prezentat unor copii din Caransebeș impresionantul Palat al Parlamentului, a doua cea mai mare clădire administrativă din lume după Pentagon! Totul s-a întâmplat luni, 15 mai, când deputatul Dumitru Rujan spune că a avut bucuria de a fi gazdă, la Palatul Parlamentului, pentru 27 de elevi ai Colegiului Național „Traian Doda“ Caransebeș!
OBREJA – E al doilea caz în decurs de câteva ore, înregistrat în Caraș-Severin! Omul avea 72 de ani și era din comuna Obreja, polițiștii din Caransebeș fiind sesizați, în 15 mai, în jurul orei 16.45, că nu a mai fost văzut de câteva zile!
REŞIŢA – Miercuri, nu mult după 8 dimineaţa, poliţiştii reşiţeni erau alertaţi prin 112 vizavi de faptul că a fost furat seiful Ocolului Silvic Banatul Montan din Reşiţa (din sediul de vizavi de Moara Juracek), în care se aflau peste 30.000 de lei!
BĂUŢAR – Oile lui Peti nu prea înţeleg că este coronavirus, iar ciobanul cu studii superioare spune că viaţa trebuie…
REȘIȚA – Cristi Chivu a simţit nevoia să le transmită un mesaj emoţionant fanilor lui Inter, în plină pandemie de coronavirus. Fostul fundaş al CSM Reșița, care este acum antrenor la Inter Milano Under 17, a publicat pe site-ul oficial al nerazzurrilor nişte amintiri fantastice, în care a povestit câte sacrificii a făcut şi prin ceea cea trecut în momentele cele mai complicate, presărate de accidentări!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – CSM Reșița U19 s-a calificat în semifinalele play-off-ului Campionatului Național, după ce a trecut cu scorul de 6-5 de LPS Bihorul Oradea la loviturile de departajare! La finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost de 1-1, golul reșițenilor fiind marcat de Patrick Canea!
CARANSEBEȘ – Primăria a tras gazul până în apropiere de cartierul caransebeșean, însă mai e nevoie și de o extindere a rețelei pentru ca cele câteva sute de familii să beneficieze de această facilitate!
REȘIȚA – După ce a fost văzută de proprietarul autoturismului, reptila s-a ascuns în puntea acestuia, fiind necesară intervenția jandarmilor care au eliberat ulterior reptila în mediul său natural. Totul s-a întâmplat în municipiul Reșița, pe strada Minda!
BĂUŢAR – Romeo Răduţă susţine că dacă firma care lucrează la reţeaua de alimentare cu apă nu se apucă de treabă, se va ajunge la rezilierea contractului!
CARAŞ-SEVERIN – Salvatorii cărăşeni au intervenit, încă de dimineaţă, la câteva accidente rutiere. Unul dintre ele, în care au fost implicate două autoturisme în care se aflau trei persoane, a avut loc în jurul orei 9.00, pe DN 58, la intrarea în municipiul Caransebeș, unul dintre vehicule răsturnându-se pe carosabil!
REŞIŢA – Este suma totală pusă la bătaie de aleşii reşiţenilor pentru proiecte venite din partea comunităţii locale, pe tema aniversării din 3 iulie, a celor 250 de ani de foc nestins!
VĂLIUG – Iar apoi a urmat amenda pentru administratorul unei locații în aer liber de pe malul lacului, unde mai mulți tineri s-au filmat, dansând și uitând de pandemie și de măsurile de protecție impuse. Nu vor scăpa nici petrecăreții!
MĂURENI – Primarul comunei Măureni a fost recent la Compania Națională de Investiții, pentru a afla cum poate obține finanțări pentru numeroasele proiecte pe care le are pentru locuitorii din Măureni!
CARANSEBEȘ – Asta le-a cerut primarul Felix Borcean aleșilor locali de la PNL și USR Plus, care au propus amendamente la buget, unele chiar aprobate. Edilul e de părere că e bine când consilierii vin cu amendamente, doar că acestea trebuie gândite din timp, pentru a nu da peste cap modul în care conducerea municipalității a gândit bugetul pe 2021!
REŞIŢA – Dacă temperaturile tot urcă, municipalitatea reşiţeană are grijă să pună pe străduţele urbei arbori care să domolească dogoarea verii ce urmează. S-a început cu replantarea, care se face în zonele unde au fost încheiate recent lucrări edilitare, pentru care a fost necesară scoaterea copacilor!
CARAȘ-SEVERIN – Odată cu încălzirea vremii, în unele zone ale Caraș-Severinului te poți întâlni cu o parte din fauna din județ!
CARAȘ-SEVERIN – Veștile sunt bune de la DSP, cel puțin în privința incidenței raportate în ultimele zile, atât la nivelul județului, cât și pe localități!
CARANSEBEȘ – E decizia luată de Consiliul Local Caransebeș, după un amendament al USR Plus la proiectul de HCL privind taxele și impozitele locale pentru anul viitor!
