REȘIȚA – Ediția I a Cupei „Moș Crăciun” la baby și minihandbal a avut loc sâmbătă, în Sala Polivalentă din…
ORAVIȚA – Este isprava unui tânăr de 20 de ani din județul Arad, al cărui autoturism a fost tras pe dreapta, pentru control, de polițiștii orăvițeni, pe strada Cloșca din oraș, sâmbătă, 16 septembrie, în jurul orei 18!
CARANSEBEȘ – Comisia mare a organismului mondial este așteptată la fața locului la începutul lunii noiembrie. Prilej cu care specialiștii vor stabili exact ce anume trebuie făcut pentru ca obiectivul de la Jupa să fie admis pe lista UNESCO!
CARAŞ-SEVERIN – E concluzia la care a ajuns președintele Consiliului Județean, Romeo Dunca, la finalul unei discuții cu echipa de implementare a proiectelor în infrastructura Caraș-Severinului!
REŞIŢA – Municipalitatea reşiţeană titrează că a făcut „încă un pas pentru digitalizarea modalităților de plată“, pe o reţea de…
MOLDOVA NOUĂ – Un bărbat din Moldova Nouă a sesizat poliţia din oraş, aseară, în jurul orei 20.30, după ce a constatat că un vecin nu mai răspunde la uşă şi ar fi posibil ca acesta să fie decedat în propria locuinţă!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – După ce Progresul Ezeriș nu s-a mai înscris în Liga a IV-a, Cristian Șodâncă va fi noul director executiv la clubul FC Nera Bogodinț, formație care începe să aibă pretenții din ce în ce mai mari în campionatul județean de fotbal!
CARAŞ-SEVERIN – Vicepreşedintele Consiliului Judeţean, Marius Isac, merge la birou doar ca să aibă de unde să se întoarcă acasă. Şi asta pentru că preşedintele CJ, Romeo Dunca, i-a retras atribuţiile după ce Isac a trecut de partea PSD în plenul Consiliului Judeţean, votând împotriva proiectelor iniţiate de Romeo Dunca, omul care, de altfel, l-a vrut și pus vicepreşedinte!
CARAȘ-SEVERIN – Luni director executiv, de marţi inspector debutant! De la şefia DGASPC, Elena Amzoi a fost mutată temporar la Serviciul de Resurse Umane, prin dispoziţia preşedintelui Consiliului Judeţean!
CARAŞ-SEVERIN – La data de 31 octombrie 2021, cheltuielile curente au depășit de 2,6 ori veniturile, datoriile acumulate în cei 10 ani de insolvență fiind de peste 115 milioane de lei, din care peste 80 milioane de lei reprezintă restanțe la bugetul statului. Noua conducere caută soluţii pentru continuarea activităţii!
REȘIȚA – Anveloparea a două blocuri de pe Bd. Republicii, în stand by deoarece constructorul freacă menta. Este vorba despre blocurile 20 și 27, unde lucrările au început cu ceva timp în urmă și… începute au rămas!
CARANSEBEȘ – Ca atare, consilierii locali au respins azi Planul anual de evoluție a tarifelor, propus de AquaCaraș, prin care apa și canalizarea se scumpeau anual cu minim 10 la sută până în 2027. Chiar și așa, dacă AquaCaraș va dori să majoreze tarifele, va fi greu pentru Primăria și Consiliul Local Caransebeș să se poată opune!
REȘIȚA – Afirmația aparține directorului general al societății din Slatina, Adrian Popescu, care a precizat că fuziunea va avea loc în data de 1 ianuarie 2022!
REȘIȚA – Ca să se decidă care vehicule electrice sunt mai bune pentru Reșița, primarul încearcă tot ce prinde. După ce săptămâna trecută s-a plimbat cu un autobuz electric produs de nemții de la MAN, ieri a fost rândul turcilor de la Karsan să-i arate primarului ce pot. La capătul plimbării, primarul s-a edificat asupra unui lucru: gropile din carosabil se simt la fel de bine indiferent cu ce circuli. În imagine nu l-au încolțit cetățenii, ci doar ziariștii, curioși și ei să afle mai multe!
CARAŞ-SEVERIN – Unul dintre proiectele aflate pe ordinea de zi a şedinţei extraordinare a consiliului judeţean de miercuri a fost şi acela prin care s-a repartizat suma de 1.746.000 de lei către primăriile din judeţ!
HERCULANE – Pe lista scurtă a finaliştilor pentru unul dintre cele mai importante programe din Europa ce vizează protejarea patrimoniului, recent au fost incluse şi Băile Neptun din stațiunea de pe Cerna!
OȚELU ROȘU – Concursul de kickboxing Centura României a avut loc zilele trecute la Simeria. Clubul cărășean ACS Complex Gym Oțelu Roșu a participat la această competiție cu un lot format din 8 sportivi!
REȘIȚA – Cea de-a VI-a ediție a Memorialului „Sandu Checicheș” a avut loc miercuri, 15 decembrie, la sala de gimnastică a Clubului Sportiv Școlar Reșița și a reunit la start 57 de participanți!
MUNTELE MIC – Și nu unul singur, ci chiar două. S-a întâmplat astăzi, pe pârtia Borlova de pe Muntele Mic, pe unde au vrut să urce la Cruce doi proprietari de mașini de teren. Din păcate pentru cei doi, jandarmii de pe munte au fost pe fază și i-au luat la întrebări pe amatorii de plimbări cu SUV-urile exact pe pârtia de schi!
