CARAȘ-SEVERIN – Tinerii judoka de la cluburile Muncitorul Reșița, Energetica Caransebeș și CS Oțelu Roșu s-au evidențiat la turneul internațional…
LUPAC – AFC Voința Lupac a terminat la egalitate, scor 2-2, partida din deplasare cu FCU 1948 Craiova Club SA 2, în etapa a II-a a play-out-ului Seriei a VII-a, din Liga 3!
REȘIȚA – În toată acestă perioadă, șoferilor li se recomandă folosirea variantelor G.A. Petculescu și prin ocolirea porțiunii închise!
REȘIȚA – Un nou spectacol de Cehov la teatrul reșițean, mai vechea dorință a directorului Florin Ionescu!
NAIDĂȘ – Trei proiecte depuse de Primăria Naidăș țintesc obiective importante din satul Lescovița. Conform primarului Marius Pohanka, valoarea cumulată a acestora se ridică la 8 milioane de lei. Proiectele vizează reabilitarea căminului cultural, a școlii vechi și a dispensarului!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAŞ-SEVERIN – O plantă rară şi protejată în România, laleaua pestriță, a înflorit de curând în Banatul de Munte, putând fi observată în special în ariile naturale din Parcul Naţional Cheile Nerei-Beuşniţa, dar şi în unele zone din Parcul Naţional Semenic-Cheile Caraşului!
CARAȘ-SEVERIN – În această dimineață, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Caraș – Severin împreună cu polițiști din cadrul S.C.C.O. Caraș – Severin efectuează 4 percheziții domiciliare într-o cauză penală privind săvârșirea infracțiunii de pornografie infantilă!
CARAȘ-SEVERIN – Zilnic ne parvin informaţii de tot felul. Unele nu pot fi dezvoltate astfel încât să iasă articole de ziar. Altele sunt amuzante, altele chiar inutile. Încercăm să vă mai plimbăm printre şuşoteli de prin toate domeniile, jocuri de culise de prin politică. Toate au un sâmbure de adevăr, asta să vă fie clar, însă modul în care sunt scrise le duce în zona pamfletului. Că sunt utile sau inutile, vedeţi voi! Noi vi le oferim pentru că le ştim. Şi, credeţi-ne, ştim multe!
REȘIȚA – Artistul fotograf reșițean Doru Goșnea (în dreapta) a primit distincția „Fotograful Anului” la Fotoclubul Pro Arad. Diploma i-a fost înmânată de Nelu Scripciuc, președintele fotoclubului arădean, cu ocazia vernisajului primei expoziții personale a lui Doru Goșnea!
REȘIȚA – Luptătorii reșițeni au participat la Campionatul Național U23 de lupte, organizat în perioada 18-20 noiembrie, la Cluj-Napoca! Ca de obicei, sportivii pregătiți de Adrian Dacica, Florin Dință și Andrei Franț au reușit să urce pe podium, câștigând nu mai puțin de cinci medalii!
CARAȘ-SEVERIN – Două persoane și-au pierdut viața în urma a două accidente rutiere produse pe DN 6!
REȘIȚA – CSM Reșița s-a impus duminică, 20 noiembrie, cu scorul de 39-27 (23-10) în fața echipei ACS Unirea Sânnicolau Mare, în etapa a X-a a Diviziei A, Seria C! Rosso-nerii rămân în continuare lideri, cu 21 de puncte obținute în opt jocuri!
REŞIŢA – „A vedea în depărtare este ceva, însă a ajunge acolo e cu totul altceva”, spunea cândva sculptorul secolului XX, căruia Marius Bodochi îi dă glas în spectacolul „Brâncuşi, dragostea mea”. Acompaniată la pian de Adriana Alexandru, actriţa Claudia Motea dă viaţă câtorva dintre muzele artistului într-un spectacol jucat în cadrul Festivalului „New Wave”!
CARAȘ-SEVERIN – Asta a spus senatorul Marcel Vela, liderul PNL Caraș-Severin, după alegerile județene de la PSD, unde liberalii au fost identificați ca principalul adversar care trebuie pus în genunchi, deși se află în alianță de guvernare cu social-democrații!
CARAȘ-SEVERIN – E îndemnul noului lider executiv al PSD Caraș-Severin, senatorul Ion Mocioalcă, pentru aleșii locali social-democrați în perspectiva alegerilor locale din 2024. Mocioalcă le-a spus acestora să se lupte cu liberalii cu orice arme, chiar și prin racolarea la PSD a edililor PNL, mutări care ar fi început deja!
CARAȘ-SEVERIN – Cele două echipe cărășene din Seria a VII-a a Ligii 3, FC Progresul Ezeriș și Voința Lupac, au terminat sâmbătă, 19 noiembrie, la egalitate, scor 0-0, în etapa a XIII-a!
REȘIȚA – Cupa „Toamnei” la babyhandbal și minihandbal a avut loc sâmbătă, 19 noiembrie, la sala de sport a Colegiului Național „Mircea Eliade” din Reșița! Peste 150 de copii, de la Câțu Timișoara, Moșnița Dominicii, HC Beldiman, Inoan Arad, CSC Moșnița, SCM Politehnica și CSM Reșița, au participat la această competiție juvenilă!
REȘIȚA – Pentru a nu mai avea surprize neplăcute, de genul celei cu Dumbrăvița din barajul de promovare, primarul Reșiței anunță transferuri în pauza competițională, după rezultatele slabe ale rosso-nerilor în ultimele etape!
