CARANSEBEȘ – Echipe ale Serviciului Public de Întreținere și Reabilitare din cadrul municipalității au demarat aseară acțiunile de dezinfecție pe…
VEST – Asta deși ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, spunea că tronsonul amintit are deja un constructor, pe italienii de la Webuild (fosta ASTALDI intrată în faliment)!
ANINA – Lucrările la drumuri sunt pe ultima sută, platforma comercială e în lucru, iar alimentarea cu gaz e în grafic. Scriem asta la capătul discuției cu Gheorghe Românu, consilier în cadrul Primăriei Anina!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAŞ-SEVERIN – A treia etapă a proiectului „Turist în Banat“ s-a desfăşurat în weekend în comuna Prigor. Voluntarii Asociației Acasă în Banat au redat strălucirea uneia dintre cele mai frumoase mori din Ţara Almăjului: Moara de pe Piatră!
CARAȘ-SEVERIN – Munţii Ţarcu au fost acoperiţi de primul strat de nea din această toamnă. A nins la peste 1800 m. Imaginile postate pe Muntele Mic Online sunt de poveste şi sunt surprinse la o stână de pe Muntele Baicu, cu animalele căutând hrană prin stratul subţire de omăt!
REȘIȚA – CSM Reșița, secția arte marțiale mixte de contact, a participat la Cupa Armenopolis, ediția a V-a ,organizată de Paul Florean, la Gherla. Clubul reșițean a avut în competiție șase sportivi, antrenați de Gheorghe Cîrlea, care au obținut patru medalii de aur și două de argint!
REŞIŢA – Spune primarul Reşiţei, Ioan Popa, despre povestea în aparenţă fără stârşit a deponeului ecologic de pe Dealul Lupacului!
REŞIŢA – Fundația Comunitară Banatul Montan, cu sediul în Reșița, s-a alăturat efortului UPU Reșița de a strânge fonduri pentru achiziționarea unor echipamente medicale necesare luptei împotriva COVID-19!
CARAȘ-SEVERIN – Nu? Cred că toţi am auzit exclamaţii de genul: ce să mai fac în ţara aia de rahat sau nu mă mai întorc nicicând în mizeria aia de România. A fost nevoie de un virus urât pentru ca Johnny să redevină Ion, iar românii să îşi amintească de unde vin şi ce limbă vorbesc. Nu vorbesc de toţi, ci de cele câteva zeci de mii din milioanele de români plecaţi!
CARAŞ-SEVERIN – Miercuri dimineaţa au ajuns pe teritoriul României câteva mii de români, după ce Guvernul Ungariei a decis să îi lase să treacă. Au fost 60 de km de maşini pe trei benzi!
CARAŞ-SEVERIN – Judeţul are acum 450 de persoane în autoizolare, în timp ce 113 au ieșit din acest protocol, urmând în aceste zile ca și alții să poată reveni în comunitate, pentru că se termină cele două săptămâni impuse de autoritățile sanitare!
LĂPUŞNICU MARE – Dacă drumul comunal DC 44 se află în stadiu avansat în privinţa lucrărilor, canalizarea a dat mari bătăi de cap Primăriei, pentru proiect nefiind nici până acum ofertanţi!
REȘIȚA – Sebastian Nițu, la categoria 69 de kg, a reușit să-și asigure medalia de bronz, dar competiția a fost întreruptă înainte de faza semifinalelor. Campionatele Naționale de tineret la box se vor relua, probabil, în luna aprilie!
REȘIȚA – Luptătoarea Alina Vuc se antrenează în această perioadă acasă, la București, iar obiectivul ei a rămas același: medalie la Jocurile Olimpice. Deocamdată este singura luptătoare româncă calificată la JO de la Tokyo!
CARAŞ-SEVERIN – Este campania iniţiată de Jurnal de Caraş-Severin şi CAON în speranţa creşterii conştiinciozităţii fiecăruia în privinţa sănătăţii proprii şi a celor dragi!
CARAŞ-SEVERIN – Chiar şi aşa, autorităţile judeţene explică situaţia şi ne asigură că nu e motiv de panică, pentru că pacienţii sunt transportaţi în condiţii de siguranţă, atât pentru ei şi pentru personalul medical care-i însoţeşte, cât şi pentru ceilalţi cetăţeni!
