SEMENIC – Un pui de cerb a fost filmat în timp ce își striga mama în Parcul Național Semenic Cheile…
MUNTELE MIC – Operatorul județului s-a apucat de treabă cu toaletarea vegetației de pe drumul spre Muntele Mic, primind aprecierea publică a celor de la weSKI. Cât despre drumuri, de unde au fost luați banii pentru toaletări, bugetul va fi completat cu economiile făcute de județ prin concedierea unor funcționari considerați nefolositori, la început de mandat!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEȘ – Primarul Felix Borcean a povestit, într-o conferință de presă, cât de rapid s-a mișcat ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, în problema proiectului de modernizare a aeroportului din Caransebeș. Edilul a fost martor la momentul în care Grindeanu și-a pus la treabă secretarii de stat pentru ca proiectul lui Olariu să prindă aripi!
REȘIȚA – La Urgențe „surprizele” se țin lanț, iar acoperișul Staționarului II așteaptă țigla nouă. Sunt aspecte punctate recent de președintele Consiliului Județean (CJ), Romeo Dunca, cu referire la lucrările aflate în derulare la Spitalul Județean de Urgență!
REȘIȚA – În această perioadă, Primăria Reșița continuă periplul în țară al expoziției Scrap Metal Kaboom Orchestra. Până pe 15 noiembrie, expoziția poate fi văzută în trei spații de la Casa Artelor din Timișoara: Galeria Pygmalion, Subterana și Studio!
REȘIȚA – Ca şi cum s-ar fi înstăpânit pe această bancă din staţia Intim, pe care nu dă voie nimănui să se aşeze, cineva îşi lasă cu insistenţă semnătura de vreo trei săptămâni încoace, mânjind-o cu un strat gros de vaselină albastră!
REŞIŢA – 86 de tineri absolvenţi ai învăţământului dual reşiţean, având nouă calificări, sunt pregătiţi pentru angajare în cadrul a 15 companii reşiţene!
REŞIŢA – Prima reprezentaţie post-COVID-19 va fi pentru copii şi avea loc peste două săptămâni, în curtea Muzeului Banatului Montan!
REŞIŢA – Asociația Germană de Cultură și Educație a Adulților Reșița îşi continuă misiunea culturală asumată de a marca personalităţile Banatului de Munte!
REŞIŢA – Deşi sezonul viperelor este în toi, iar spitalele din judeţ au făcut comandă de câteva săptămâni, serul salvator nu va veni decât în caz de urgenţă!
CORNEA – Două persoane şi-au pierdut viaţa în această după-amiază în urma unui grav accident de circulaţie produs între două autoturisme, pe DN 6, în apropiere de Cruşovăţ, sat aparţinător de comuna Cornea. Au fost implicate, în total, şase persoane!
MUNTELE MIC – Omul de afaceri Horațiu Buna anunță că cea mai înaltā clādire din România situatā la 1500 de metri altitudine e foarte aproape de reabilitare. Fostul partener al acestuia, Romeo Dunca, spune însă că Hotelul Sebeș, cu cele nouă etaje, va rămâne „un dinozaur mort și în următorii 10 ani”!
REȘIȚA – Municipalitatea reşiţeană prezintă cetăţenilor felul în care avansează lucrările pe George Enescu, exemplu ce va fi aplicat şi pe alte străzi!
REȘIȚA – Fostul handbalist al Reșiței va continua la Turda. Rohozneanu a semnat prelungirea contractului pentru încă doi ani!
REŞIŢA – Dacă pe actualul ciclu de finanţare (2014-2020), edilul spune că a reuşit să atragă deja 165 de milioane de euro pentru Reşiţa, pentru următorul ciclu (2021-2027), urmăreşte să atragă cel puţin 200, la care s-ar putea adăuga alte 300 pentru proiectul cu trenul-tramvai Reşiţa-Timişoara, Reşiţa-Berzovia-Oraviţa-Anina!
