REŞIŢA – Prima etapă a campaniei de vaccinare anti-COVID a început miercuri dimineaţă la Spitalul Judeţean de Urgenţă Reşiţa. Pentru…
REȘIȚA – Secția de karate de la CSM Reșița a participat în perioada 11-12 martie cu 12 sportivi la Cupa „Vladimirescu”, o competiție care a aliniat la start 493 de concurenți de la 29 de cluburi!
CARANSEBEȘ – E vorba de șapte proiecte aprobate marți de aleșii locali, cele mai multe pentru reabilitarea și dotarea infrastructurii de învățământ din municipiu!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Prima etapă din acest an a adus și schimbarea de lider, după ce Magica Balta s-a împotmolit la Moldova Nouă, iar ACS 2017 Slatina Timiș a câștigat mai ușor decât se aștepta la Ocna de Fier. Slatina a trecut pe primul loc, cu 36 de puncte, la fel ca și Magica, dar cu golaveraj mai bun pentru trupa lui Adi Neagu!
RUȘCHIȚA – Victima a fost descoperită în interiorul casei de către salvatorii care veniseră să stingă incendiul!
CARAȘ-SEVERIN – Acțiunile derulate de polițiștii cărășeni, pentru siguranța traficului rutier pe drumurile din județ, în perioada 3-5 martie, au avut ca rezultate aplicarea a 635 de sancțiuni contravenționale, dintre care 242 pentru viteză!
CARAŞ-SEVERIN – Pe ordinea de zi a ultimei şedinţe din 2020 a Consiliului Judeţean s-a aflat şi un proiect referitor la încercarea de refinanțare a unor credite cu dobânzi foarte mari pe care le are administrația județeană și pentru care se dorește obținerea unor sume de bani prin emiterea unor obligațiuni pentru stingerea acestor datorii!
REȘIȚA – După ce echipa de handbal a avut evoluții slabe în Liga Naționala, în acest început de an Primăria Reșița a decis să-și retragă sprijinul financiar, ceea ce înseamnă desființarea echipei de seniori. Pe de altă parte, Primăria se angajează în continuare să sprijine copiii și juniorii de la CSM Reșița, indiferent de ramura sportivă!
CARAŞ-SEVERIN – Timişoreanul le spune oamenilor că îşi doreşte ca „județul Caraș-Severin să își valorifice la maxim potențialul uriaș pe care îl are și să devină un model de referință pentru județele României“!
CARAŞ-SEVERIN – În cadrul campaniei de vaccinare, faza I, până în acest moment, în judeţul Caraş-Severin au fost imunizate 75 de persoane la Oraviţa şi 160 la Caransebeş!
REŞIŢA – De curând, administraţia locală şi-a dat acordul în ceea ce priveşte o intenţie a grupului CEZ România de a amplasa 54 de panouri fotovoltaice la unitatea de învăţământ reşiţeană!
REŞIŢA – În afară de campaniile de sărbători, campania umanitară „Mâinile bucuriei“ derulată în 2020 de ATOR Banatul de Munte a avut rezultate peste aşteptări. Deşi au fost şi momente de cumpănă, când nimeni nu ştia dacă acest proiect de voluntariat va continua şi se va derula pe tot parcursul celui mai dificil an pe care l-a traversat omenirea, în ultima zi a lui 2020 s-a tras linie şi s-a făcut bilanţul!
CARANSEBEȘ – Pe final de an, Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC) s-a înnoit la capitolul aparatură și dotări. Asta grație proiectului Ministerului Sănătății, de 2,4 milioane lei, la care municipalitatea din Caransebeș a contribuit cu o cofinanțare de 10 procente!
REȘIȚA – Lângă cei trei reșițeni de la lotul național, la început de an s-au alăturat alți doi. Este vorba despre Richard Drăgulescu și Alexandru Puiu. În acest moment, Clubul Sportiv Școlar are cinci tineri gimnaști cooptați în lotul național care se pregătește la Reșița!
REŞIŢA – Cine plăteşte anticipat la ghişeu, prin poştă sau prin ordin de plată, va scoate din buzunar mai mult decât până acum!
REŞIŢA – Solicitat de mass-media să spună dacă a făcut presiuni asupra managerului Teatrului de Vest, preşedintele Consiliului Județean a precizat că va face ordine în instituţie!
