REŞIŢA – Municipalitatea reşiţeană titrează: „Condiții hoteliere de calitate pentru elevii școlii duale“, referindu-se la lucrările care au schimbat la…
REȘIȚA – Sistemul bike-sharing este accesibil cetățenilor începând de ieri în cele șapte stații amenajate de primărie. Trei sunt în zona Govândari, în parcurile de la Intim și Govândari, respectiv în apropierea Lidl. Celelalte se află în apropierea stației de autobuz de la poliție, în zona 7 noiembrie, în apropiere de Lidl, în fața Centrului UBB și în vecinătatea stației taxi din centru!
CARAŞ-SEVERIN – Asta consideră deputatul PSD, Marius Damian, care mai crede că „o Românie educată constă în răspunsul la nevoi care vin din rândul elevilor, studenților și al cadrelor didactice, răspunsuri concrete care ar aduce îmbunătățiri întregului sistem și l-ar putea reforma“!
CARAŞ-SEVERIN – Spune ministrul Marcel Vela, care i-a mulţumit colegului său Bode pentru cadoul frumos oferit bănăţenilor!
BUCOVA – La Bucova, doar o stradă comunală a rămas cu promisiunea că va fi asfaltată, însă nicio sesizare sau listă cu semnături n-au reuşit să schimbe ceva. Sătul de promisiunile primarului, dar mai ales revoltat că toate străzile au fost asfaltate numai una nu, un cetăţean ne-a scris la redacţie şi ne-a trimis şi poze pentru a reclama faptul că această stradă, care duce la strada principală, le rupe maşinile.
REȘIȚA – CSM Reșița a încheiat anul 2019 cu o înfrângere pe teren propriu, 0-1 cu CS Mioveni, iar după acest eșec clubul din Valea Domanului se află într-o situație foarte dificilă în clasament. Rosso-nerii sunt pe locul 17, cu doar 18 puncte acumulate în 20 de partide și se află pe loc retrogradabil.
REȘIȚA – Este concluzia ministrului Afacerilor Interne, Marcel Vela, prezent în această dimineață la Reșița, la instalarea noului prefect! Șeful de la Interne le-a transmis un mesaj tuturor demnitarilor și oamenilor de afaceri cu probleme, care până acum au fost tolerați de instituțiile care trebuie să aplice legea.
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – La începutul primăverii, trezirea la viață a naturii, tradiția încetățenită la nivel planetar ne fac pe majoritatea bărbaților să privim, măcar preț de o zi – 1 martie – la care se adaugă încă una – 8 martie – cu mai multă admirație, mai intensă dragoste către femeile din jurul nostru.
BĂUȚAR – La capătul discuției cu primarul Romeo Răduță, am reținut că obiectivele momentului în comună sunt rețeaua de apă, cea de canalizare și drumurile. Primarul se arată mulțumit de ritmul lucrărilor la rețeaua de canalizare și la drumuri, existând chiar proiecte de extindere. Nu la fel de bine decurg lucrările la rețeaua de apă. Însă, pe lângă aceste obiective, primăria are în vizor și altele, pentru care a depus mai multe proiecte!
CARAȘ-SEVERIN – Scumpirea materialelor, provocată de majorarea prețului motorinei, a afectat până și derularea proiectului de extindere a Unității de Primiri Urgențe de la Staționarul I al Spitalului Județean de Urgență din Reșița!
CARAŞ-SEVERIN – Într-o zi, trei cazuri de sfera penalului. În două dintre ele, alcooltestul a indicat două rezultate ce depăşesc două miligrame pe litru alcool pur în aerul expirat!
CARANSEBEȘ – Primarul Felix Borcean nu s-a decis încă pe mâna cui va lăsa Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș începând de săptămâna viitoare, când expiră al doilea interimat al actualului manager, Valentina David, care ar vrea și n-ar mai vrea să continue pe funcție!
CARAŞ-SEVERIN – Polițiști de la Secția 4 Poliție Rurală Mehadia au tras pe dreapta, zilele trecute, pe DN 6, un autoturism având plăcuțele cu numerele de înmatriculare expirate. Bărbatul de la volan a fost supus alcooltestului, care a indicat un rezultat de 0.46 mg/l alcool pur în aerul expirat!
REŞIŢA – Din cauză că n-a defrişat în cele 30 de parcele din jurul Reşiţei, Direcţia Silvică a pierdut 10 mii de metri cubi de lemn, pe care-i putea vinde după recoltarea de pe 400 de hectare de pădure!
REȘIȚA – Fotbaliștii pregătiți de Alin Minteuan revin la antrenamente, de luni, 11 ianuarie, în Valea Domanului!
REŞIŢA – Prima etapă a campaniei de vaccinare anti-COVID a început miercuri dimineaţă la Spitalul Judeţean de Urgenţă Reşiţa. Pentru a pune capăt pandemiei, procesul de vaccinare este esenţial, astfel că în prima etapă a campaniei, din cei 1.164 de angajaţi ai Spitalului Judeţean de Urgenţă Reşiţa, 621 au optat pentru vaccinare!
CARANSEBEŞ – Aceasta este suma pe care încearcă să o obțină Primăria Caransebeș pentru a-i proteja pe elevii din municipiu de o posibilă infectare cu virusul SARS-COV-2!
LĂPUȘNICEL – Garda de Intervenție Bozovici a fost solicitată, azi noapte, în jurul orei 23.06, la un accident rutier, autoturismul implicat fiind răsturnat în afara părții carosabile a drumului, pe DN57B, zona Lăpușnicel, în albia râului Belareca!
REŞIŢA – Sau, altfel spus, cum a aflat Primăria Reşiţa că-i este distrusă păşunea, după ce Poliţia Locală a investigat o tăiere de arbori reclamată de cetăţeni!
CARAŞ-SEVERIN – Aceste cauze rămân în topul clasamentului la capitolul reţinerii permisului de conducere. Nu mai puţin de 1.564 de şoferi au rămas fără el pe drumurile din judeţ, în primele zece luni ale lui 2020!
