CARANSEBEȘ – Asta le-a cerut primarul Felix Borcean aleșilor locali de la PNL și USR Plus, care au propus amendamente…
REŞIŢA – Atunci când creează, Cristina Bodnariuc se lasă inspirată de prezentul continuu. Emoţional vorbind, e un moment magic pe care, cu ajutorul culorilor îl dilată şi astfel lasă loc bucuriei. N-are absolut nicio idee despre ce sau cum va ieşi însă, pentru asemenea momente, mulţumeşte familiei că a înţeles şi i-a îngăduit să fie doar ea şi bucuria. O bucurie transpusă în 33 de lucrări cu care artista-jurist şi-a făcut debutul expoziţional sâmbătă la salonul de artă şi industrie al Artrom Steel Tubes!
REŞIŢA – Recent, Primăria Reşiţa a anunţat o nouă sesiune de selecţie pentru finanţarea unor acţiuni şi proiecte culturale. În acest an, bugetul alocat este de 200.000 de lei!
ANINA – În această dimineață, în jurul orei 10.40, un polițist aflat în timpul serviciului a fost rănit ușor în…
BĂUŢAR – De câteva zile, pompierii din comuna Băuţar, împreună cu cei din Caransebeş şi cu aproximativ 30 de membrii ai composesoratelor din comună, se luptă să stingă un puternic incendiu de vegetaţie!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Handbaliștii reșițeni au câștigat duminică, 7 mai, cu scorul de 36-34 (21-18), partida cu CSM Făgăraș, ultima din acest play-off al Diviziei A! CSM Reșița a încheiat sezonul pe un modest loc 5, cu 21 de puncte: în play-off, șapte succese și tot atâtea înfrângeri. În sezonul precedent, rosso-nerii au încheiat pe primul loc, au obținut dreptul de promovare în Liga Națională, dar au continuat tot în Divizia A!
REȘIȚA – Progresul Ezeriș a pierdut, scor 1-5, partida din deplasare cu CSO Retezatul Hațeg, în etapa a VII-a a play-out-ului Seriei a VII-a! Chiar dacă directorul sportiv Cristian Șodâncă a recunoscut superioritatea adversarului mai ales în prima repriză, oficialul cărășean s-a declarat extrem de nemulțumit de maniera de arbitraj a centralului partidei!
ZĂVOI – La Zăvoi, trei obiective se apropie de tăierea panglicii, iar altele trei stau să înceapă. În prima categorie, primarul Doru Cîrdei punctează canalizarea la Zăvoi, 23 August și Valea Bistrei, străzile din Poiana Mărului și căminul cultural de la Măgura!
REȘIȚA – Memorialul „Iosif Măzăran”, destinat juniorilor III, copiilor I, II, III și IV și Spiridușilor, va avea loc pe data de 8 mai, de la ora 11, pe stadionul de atletism din cadrul Complexului Sportiv „Francisc Vaștag” din Reșița!
CARANSEBEȘ – Luând ca model orașele mari din vestul țării, Caransebeșul dă drumul la vaccinarea doar pe baza actului de identitate, fără programare prealabilă!
REŞIŢA – Suma, în lei fără TVA, pentru realizarea infrastructurii tramvaiului, a atras în cursă două asocieri de firme. Acestea şi-au depus ofertele, procedura continuând spre începerea efectivă a lucrărilor!
CARAŞ-SEVERIN – Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Caraş-Severin a autorizat trei centre temporare pentru sacrificarea mieilor de Paşti!
CARAŞ-SEVERIN – Cei șase câini dresați la Centrul Chinologic Dr. “Aurel Greblea” din Sibiu, al Poliției Române, pentru a recunoaște persoane infectate cu SARS CoV 2, sunt apți pentru a descoperi virusul și vor avea rezultate deosebite în reducerea transmiterii infecțiilor!
BĂILE HERCULANE – Un pui de urs a fost găsit astăzi în zona Hotelului Roman din staţiunea Băile Herculane, după cum informează jandarmii cărăşeni!
CARANSEBEȘ – E concluzia care se poate desprinde din ce le-a transmis primarul Felix Borcean celor doi, după ce viceprimarul Pasere a cerut în plenul Consiliului Local Caransebeș să se facă publice străzile prinse în buget pentru a fi reparate sau modernizate!
REŞIŢA – Cei trei tineri, cu vârsta cuprinsă între 20 şi 25 de ani, au fost prinşi în flagrant ieri, 27 aprilie, de către poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Caraș-Severin, în timp ce ar fi comercializat 200 de grame de substanțe susceptibile a avea efect psihoactiv!
CARANSEBEŞ – Un bărbat de 52 de ani din Caransebeş ameninţa că-şi taie venele cu un ciob, că dă foc unei butelii de gaz şi că se aruncă de la înălţime prin geamul spart, de la etajul 4!
REȘIȚA – CSM Reșița va întâlni vineri, de la ora 11, pe stadionul „Mircea Chivu”, formația SCM Gloria Buzău, în etapa a VI-a a play-out-lui Ligii 2. Ultima dată când s-au întâlnit cele două echipe a fost în luna septembrie a anului trecut, când Reșița a câștigat cu scorul de 1-0 pe terenul Buzăului, grație reușitei lui Laurențiu Buș din penalty!
