ZERVEȘTI – Altă dată o adevărată încântare în luna mai, Poiana Narciselor de la Zervești te întâmpină acum cu o…
POJEJENA – Primăria Pojejena a semnat contracte de finanțare pentru imobile aflate în bătaia ploii. Exprimarea nu este o figură de stil, ci realitatea cu care se confruntă clădirile a căror principală problemă este acoperișul foarte vechi. Context în care vorbim la modul cel mai serios despre apă de ploaie, dar și despre umbrela pe care primăria o deschide deasupra clădirilor în cauză!
MEHADIA – Sunt cuvintele cu care primarul Grigore Bardac se referă la infrastructura de apă și canal, a cărei realizare este în diverse stadii în toate localitățile comunei!
CARAȘ-SEVERIN – Într-un amplu interviu acordat ziarului german „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ (FAZ), președintele Colegiului Medicilor din România, medicul caransebeșean Gheorghe Borcean, susține că Germania și Franța ar trebui să compenseze cumva România pentru exodul medicilor români în aceste țări!
REȘIȚA – Asta este, dealtfel, soluția de criză adoptată de majoritatea trupelor de teatru din țară și nu numai, iar…
REȘIȚA – Luni seară, undeva în jurul orei 19.00, un adolescent de 13 ani a fost prins de polițiștii reșițeni în flagrant delict, de îndată ce a sustras o borsetă cu bani și documente dintr-un autoturism lăsat nesupravegheat pe o stradă din cartierul Muncitoresc!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Hala aflată lângă pasarelă este singurul loc din țară unde se mai fac cuzineți feroviari. O încăpere din incinta acesteia va găzdui Mociur Industrial Collection (MIC), adică o expoziție gândită pe coordonatele trecutului, prezentului și viitorului platformei, care va fi deschisă vineri, la ora 12!
CARAȘ-SEVERIN – Este vorba despre proiectul de aprobare a unei Ordonanțe de Urgență a Guvernului, care permite primăriilor și consiliilor județene să se împrumute de la Trezorerie, pentru a-și acoperi atât cofinanțarea, cât și cheltuielile neeligibile atât de necesare implementării de proiecte europene!
REȘIȚA – Două medalii de argint și trei de bronz au cucerit gimnastele legitimate la Clubul Sportiv Școlar Reșița, la Campionatele Naționale Școlare desfășurate la Bistrița!
CARAŞ-SEVERIN – Situaţia este una alarmantă, potrivit celor de la USR Plus, care spun că 20 din cele 77 de localităţi cărăşene nu au nici măcar un medic de familie!
REȘIȚA – Prima ediție a Memorialului „Iosif Măzăran” a avut loc sâmbătă, 8 mai, pe stadionul de atletism din cadrul Complexului Sportiv „Francisc Vaștag” din Reșița. Aproximativ 200 de copiii din mai multe județe ale țării au participat la prima ediție a acestui memorial, iar la final aceștia au fost recompensați cu medalii, diplome și mici cadouri!
REȘIȚA – La o zi după după ce a împlinit 53 de ani și după meciul de la Slobozia, pierdut de CSM Reșița (cadou mai „frumos” din partea lui Bobar et Comp. nici că se putea), Nelu Popa a postat un mesaj în care se pot citi atât durerea, cât și speranța că fotbalul reșițean va renaște!
ANINA – Stadionul „Minerul” din Anina este pregătit pentru începerea campionatului, iar antrenorul Nelu Badea consideră că terenul arată ca unul de Liga 3!
REŞIŢA – Cu prilejul împlinirii a 250 de ani de industrie siderurgică în oraşul de pe Bârzava, dar şi pentru a marca 20 de ani de la înfiinţarea TMK – Compania Metalurgică de Ţevi, TMK Reşiţa în parteneriat cu Muzeul Cineastului Amator organizează un eveniment inedit!
CARANSEBEȘ – Noul manager al Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC) mizează pe veniturile din ambulatoriu în încercarea de a mai reduce din datoriile unității sanitare!
REȘIȚA – CSM Reșița a retrogradat din Liga 2, după ce a pierdut jocul decisiv de sâmbătă, 8 mai, din deplasare, cu Unirea Slobozia, scor 0-1. Unicul gol al meciului a fost înscris de Ionuț Dinu în minutul 47, când acesta a marcat cu capul din centrarea lui Bogdan Vasile de la o lovitură de colț!
CARAŞ-SEVERIN – Asta susţine preşedintele Consiliului Judeţean, Romeo Dunca, după ce în spaţiul public au apărut mai multe afirmaţii cum că Lavinia Filip pleacă după ce au fost distribuiţi banii către primării!
CARAŞ-SEVERIN – Instituţia Prefectului a transmis că începând de sâmbătă, 8 mai 2021, oricine poate fi imunizat la centrele de vaccinare din judeţ, fără o programare făcută, în prealabil, pe platforma electronică!
SLATINA-TIMIŞ – Primarul comunei, Gheorghe Roma, ne-a spus că, în acest an, principala prioritate a administraţiei locale este să finalizeze proiectele aflate în derulare și implementare, finanţate din fonduri europene și guvernamentale!
