REȘIȚA – Într-o postare pe pagina de Facebook a galeriei, suporterii reșițeni au arătat ceea ce-și doresc să se întâmple…
ROMÂNIA. Greva generală anunțată de sindicatele din învățământ poate reprezenta măcar un semnal, dacă nu, o șansă pentru noi toți, că acest popor nu este în întregime … amorțit!
LUPAC – AFC Voința Lupac a câștigat sâmbătă, 20 mai, cu scorul de 5-1, partida cu CS Armata Aurul Brad, în etapa a IX-a play-out-ului Seriei a VII-a! Pentru formația pregătită de Adrian Enășescu au înscris Caia, Dalea, Urdea, Dan și Kawagoe!
REȘIȚA – La o lună și jumătate, de când a început campania de strângere de fonduri pentru achiziționarea de aparatură și echipamente pentru linia întâi în lupta anti-COVID-19, clubul își face socotelile!
REŞIŢA – Platani, arbori de lalea, cireşi ornamentali, magnolii, tuia şi multe alte specii de arbori ornalemtali ne încântă privirea…
CARANSEBEȘ – Iar prejudiciul, 16.600 de lei, 850 de euro și 20 de lire sterline, a fost recuperat integral!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – O acțiune de selecție a celor mai talentați tineri fotbaliști a fost organizată sâmbătă, 13 mai, de Asociația Județeană de Fotbal Caraș-Severin, pe stadionul Gloria!
REŞIŢA – Atunci când creează, Cristina Bodnariuc se lasă inspirată de prezentul continuu. Emoţional vorbind, e un moment magic pe care, cu ajutorul culorilor îl dilată şi astfel lasă loc bucuriei. N-are absolut nicio idee despre ce sau cum va ieşi însă, pentru asemenea momente, mulţumeşte familiei că a înţeles şi i-a îngăduit să fie doar ea şi bucuria. O bucurie transpusă în 33 de lucrări cu care artista-jurist şi-a făcut debutul expoziţional sâmbătă la salonul de artă şi industrie al Artrom Steel Tubes!
REȘIȚA – Marius Cocioran a reușit să facă o cursă excelentă la Campionatul European de marș desfăşurat în Cehia, la Podebrady!
REȘIȚA – ACS Banat Girls a cedat duminică, 16 mai, scor 3-4, în partida de pe teren propriu cu CS Universitatea Alexandria!
REȘIȚA – Din cauza pandemiei, toate competițiile locale din sezonul 2019-2020 au fost înghețate, păstrându-se clasamentele competițiilor din momentul întreruperilor!
VĂLIUG – Dacă ieri dimineață jandarmii montani din cadrul Postului Văliug reușeau să dea o mână de ajutor la igienizarea stațiunii Semenic, după-amiază au continuat „curățenia în zonă“ și au surprins patru pasionați de enduro care au folosit ATV-uri în arealul natural, dincolo de limitele legii!
REŞIŢA – Evenimentele culturale s-au cam rărit la Reşiţa, fapt ce a ridicat întrebări. Cine-o fi de vină: pandemia, lipsa spaţiilor sau faptul că nu prea mai avem oameni care să le genereze?
ARMENIŞ – 13 exemplare de zimbru au ajuns zilele trecute în Măgura Zimbrilor de la Armeniș, tocmai din Germania. Fiecare zimbru este valoros din punct de vedere genetic și este ales cu multă atenție de specialiști pentru a fi translocat și eliberat în acest habitat optim, Situl Natura 2000 din Munții Țarcu!
BUCHIN – Polițiștii cărășeni s-au văzut din nou nevoiți să folosească dispozitivul de oprire forțată, în cazul unui reșițen de 25 de ani care nu s-a lăsat oprit cu una, cu două. Totul s-a întâmplat sâmbătă noaptea, în jurul orei 2.50, când „polițiștii cărășeni au oprit pe DN 6, în localitatea Buchin, un autoturism al cărui conducător auto a refuzat să oprească la semnalul regulamentar al polițiștilor mehedințeni“!
REȘIȚA – 110 ani de fotbal la Reșița (1911-2021)! 95 de ani de la înființarea echipei de fotbal SS UDR – astăzi CSM Reșița (1926-2021)! 90 de ani de la câștigarea titlului de Campioană a României (1930/1931)! Astăzi, 16 mai 2021, se împlinesc 95 de ani de la înființarea Societății Sportive a Angajaților Uzinelor de Fier și Domeniile Reșița S.A. cunoscută de toți iubitorii fotbalului de UDR Reșița și actualul CSM Reșița!
REȘIȚA – O mică explozie s-a putut auzi vineri, la Curtea de Conturi, un copil a ţipat câteva secunde, iar un poliţist a suflat, scurt, în fluier!
CARANSEBEȘ – Prima zi a Maratonului Vaccinării fără programare prealabilă a însemnat și epuizarea dozelor de Pfizer pe care coordonatorul acțiunii, dr. Bhupinder Singh, se baza pentru cele trei zile de la sfârșit de săptămână. Soluția salvatoare a venit de la Oțelu Roșu, de unde au fost trimise la Caransebeș încă 200 de doze de vaccine, pentru zilele de sâmbătă și duminică!
