CARAȘ-SEVERIN – Campionatul Național I.K.U. la karate va avea loc sâmbătă, 22 mai, la Timișoara, iar de la C.S. SportStar…
REȘIȚA – Campionatul Național de karate WUKF +13 ani a avut loc în perioada 20-21 mai, fiind încă o etapă încununată cu succes pentru sportivii reșițeni! În Brașov, la Olympic Ice Rink, s-au aliniat 467 de sportivi, de la 58 de cluburi, cu 818 intrări!
CARAȘ-SEVERIN – Încă o înfrângere pentru FC Progresul Ezeriș, 2-4, cu ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu II, în penultima etapă din play-out-ul Seriei a VII-a!
REȘIȚA – La o lună și jumătate, de când a început campania de strângere de fonduri pentru achiziționarea de aparatură…
REȘIȚA – Este al șaselea cărășean care, conform medicilor, a pierdut lupta cu noul coronavirus, acesta fiind înregistrat la nivel național cu numărul 731!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – O nouă încercare pentru turismul din Valea Bistrei, a Șucului și a Sebeșului este programată pentru ziua de luni, 15 mai, la ora 11, când aleșii județului vor cântări din nou dacă doresc modernizarea drumului pentru dezvoltarea turismului sau dacă acesta va rămâne în continuare dedicat exploatării pădurilor! Între timp, nici măcar fagii marcați turistic de cei de la Salvamont nu mai scapă de drujbe!
REŞIŢA – Recent, Primăria Reşiţa a anunţat o nouă sesiune de selecţie pentru finanţarea unor acţiuni şi proiecte culturale. În acest an, bugetul alocat este de 200.000 de lei!
ZĂVOI – Nu este vorba despre vreun program de finanțare pentru pomicultori, ci despre investiția pe care primăria o realizează la dispensarul din satul Măru. Concret, 480.000 de lei din bugetul local sunt investiți în reparații aduse clădirii în cauză!
REȘIȚA – ACS Banat Girls a cedat duminică, 16 mai, scor 3-4, în partida de pe teren propriu cu CS Universitatea Alexandria!
REȘIȚA – Din cauza pandemiei, toate competițiile locale din sezonul 2019-2020 au fost înghețate, păstrându-se clasamentele competițiilor din momentul întreruperilor!
VĂLIUG – Dacă ieri dimineață jandarmii montani din cadrul Postului Văliug reușeau să dea o mână de ajutor la igienizarea stațiunii Semenic, după-amiază au continuat „curățenia în zonă“ și au surprins patru pasionați de enduro care au folosit ATV-uri în arealul natural, dincolo de limitele legii!
REŞIŢA – Evenimentele culturale s-au cam rărit la Reşiţa, fapt ce a ridicat întrebări. Cine-o fi de vină: pandemia, lipsa spaţiilor sau faptul că nu prea mai avem oameni care să le genereze?
ARMENIŞ – 13 exemplare de zimbru au ajuns zilele trecute în Măgura Zimbrilor de la Armeniș, tocmai din Germania. Fiecare zimbru este valoros din punct de vedere genetic și este ales cu multă atenție de specialiști pentru a fi translocat și eliberat în acest habitat optim, Situl Natura 2000 din Munții Țarcu!
BUCHIN – Polițiștii cărășeni s-au văzut din nou nevoiți să folosească dispozitivul de oprire forțată, în cazul unui reșițen de 25 de ani care nu s-a lăsat oprit cu una, cu două. Totul s-a întâmplat sâmbătă noaptea, în jurul orei 2.50, când „polițiștii cărășeni au oprit pe DN 6, în localitatea Buchin, un autoturism al cărui conducător auto a refuzat să oprească la semnalul regulamentar al polițiștilor mehedințeni“!
REȘIȚA – 110 ani de fotbal la Reșița (1911-2021)! 95 de ani de la înființarea echipei de fotbal SS UDR – astăzi CSM Reșița (1926-2021)! 90 de ani de la câștigarea titlului de Campioană a României (1930/1931)! Astăzi, 16 mai 2021, se împlinesc 95 de ani de la înființarea Societății Sportive a Angajaților Uzinelor de Fier și Domeniile Reșița S.A. cunoscută de toți iubitorii fotbalului de UDR Reșița și actualul CSM Reșița!
REȘIȚA – O mică explozie s-a putut auzi vineri, la Curtea de Conturi, un copil a ţipat câteva secunde, iar un poliţist a suflat, scurt, în fluier!
CARANSEBEȘ – Prima zi a Maratonului Vaccinării fără programare prealabilă a însemnat și epuizarea dozelor de Pfizer pe care coordonatorul acțiunii, dr. Bhupinder Singh, se baza pentru cele trei zile de la sfârșit de săptămână. Soluția salvatoare a venit de la Oțelu Roșu, de unde au fost trimise la Caransebeș încă 200 de doze de vaccine, pentru zilele de sâmbătă și duminică!
REȘIȚA – Dansatorii reșițeni s-au întors acasă cu rezultate mai mult decât bune de la Campionatul Național pe secțiuni. Perechea formată din Adelina Stanciu și Marius Pădurean a cucerit, în premieră pentru clubul Mystic Reșița, două medalii de aur. De asemenea, încă două perechi și-au depășit obiectivul!
