CARANSEBEȘ – Consiliul Local a aprobat, la solicitarea primarului Felix Borcean, documentația tehnică (faza DALI) și indicatorii tehnico-economici pentru proiectul „Revitalizarea și amenajarea spațiilor verzi din municipiul Caransebeș – Aleea Luță Ioviță, Aleea Sportivilor și Aleea Rapsodiei”. Valoarea totală a investiției este de 1,8 milioane de lei cu TVA!
CARANSEBEȘ – Prezent sâmbătă la Caransebeș ca să nu apară surprize la alegerea lui Felix Borcean ca șef al PSD-ului municipal, prim-vicepreședintele social-democrat Sorin Grindeanu a reluat unele din temele de campanie din 2020, lansând un atac dur spre Romeo Dunca și liberalii din Caraș-Severin!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Pe 17 septembrie, voluntarii sunt invitați să participe la ziua de curățenie națională. O zi organizată alături de alte 190 de țări, acțiune la care doritorii se pot înscrie pe https://membership.letsdoitromania.ro/access/login/. Asociația va pune la dispoziție voluntarilor participanți saci și mănuși de protecție!
CARAȘ-SEVERIN – AFC Voința Lupac a obținut sâmbătă, 10 septembrie, primul succes din actuala ediție a Ligii 3, după ce s-a impus cu scorul de 3-1 cu CS Armata Aurul Brad! Dan Ovidiu și Manu Jinga cu o „dublă” au semnat reușitele echipei pregătite de Lucian Dobre!
REȘIȚA – CSM Reșița a câștigat sâmbătă, 10 septembrie, cu 2-0, partida cu CS Șoimii Lipova, din etapa a III-a a Ligii 3, Seria a VIII-a! În urma acestei victorii, rosso-nerii au urcat pe primul loc, având trei puncte peste Ghiroda și Giarmata Vii, Șoimii Lipova și Pobeda Star Bișnov!
CARAŞ-SEVERIN – Asta pentru că oamenii încă nu înţeleg diferenţa dintre carantină şi autoizolare şi cer ajutoare materiale pentru a depăşi criza generată de COVID-19.
MOLDOVA NOUĂ – Barja croată scufundată în Dunăre în februarie 2015, care transporta 850 tone de îngrăşământ de tip NPK (compoziţie de azot, fosfor şi potasiu), a împlinit un cincinal de când este admirată de fauna subacvatică din zona Moldova Nouă.
REŞIŢA – Încă de anul trecut, Primăria avertiza că trebuie să dărâme garajele din zonă, pentru efectuarea lucrărilor la un drum de acces public, însă abia acum acest lucru se va concretiza.
MUNTELE MIC – A doua ediție a Cupei “Primăverii weSKI Muntele Mic” are loc în weekend, sâmbătă, 7 martie, pe pârtia Vâlsanu, cea mai faină din stațiune. Premiile sunt și ele consistente, peste 10.000 de lei puși la bătaie de cei de la weSKI.
REȘIȚA – Junioarele II de la Liceul Teoretic “Traian Vuia” din Reșița au pierdut marți, 3 martie, scor 29-34 (16-17), partida cu Chimia Râmnicu Vâlcea, din etapa a II-a din Grupa Valoare. Elevele Luciei Moruț au întâlnit în acest meci jucătoare mai mari ca vârstă, dar au reușit, mai ales în prima repriză, să se apropie pe tabelă de jucătoarele de la Vâlcea.
REȘIȚA – O nouă ediție a Cupei “Mărțișor” la șah a avut loc luni, 2 martie, la Sala Polivalentă din Reșița. A fost cea de a XI-a ediție în care jucătorii s-au întrecut în sistem elvețian, 7 runde, open general, timpul alocat pentru fiecare șahist fiind de 10 minute toate mutările cu increment 5 secunde pe mutare, conform regulamentului FIDE al jocului de șah rapid.
CARAŞ-SEVERIN – Un bărbat din Oțelu-Roșu, căutat pentru tentativă de omor a fost prins de poliţişti. Este vorba despre bărbatul de 31 de ani care este bănuit că, în ziua de Dragobete (24 februarie) „și-ar fi agresat fosta concubină cu un obiect tăietor înțepător, ca urmare a agresiunii aceasta fiind transportată la spital“, după cum ne informează Poliţia judeţului.
CARAŞ-SEVERIN – Autorităţile cărăşene au luat măsuri pentru prevenirea pătrunderii bolii pe teritoriul judeţului, întrucât aceasta a fost depistată la doar câţiva kilometri de graniţa cu Caraşul. Cinci localităţi din Caraş sunt supravegheate!
CARANSEBEȘ – Managerul Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC) s-a supărat acum rău de tot pe organele penale, după ce s-a războit luni bune cu medicii, consilierii locali și fostele administrații ale municipiului.
CARAŞ-SEVERIN – Încă de la prima oră, Direcţia de Sănătate Publică Caraş-Severin a transmis situaţia actualizată a persoanelor autoizolate pentru prevenirea răspândirii COVID-19. Astfel, în acest moment, numărul lor în judeţ se ridică la 115!
