REȘIȚA – Mărșăluitorii reșițeni vor participa sâmbătă la Campionatul Național de 50 de km marș pentru seniori și tineret, concurs…
REȘIȚA – Sala Sporturilor „Radu Voina” din Sighișoara a găzduit sâmbătă, 22 aprilie, Cupa Hara la karate WUKF, un eveniment sportiv premergător Campionatelor Naționale! La acest eveniment au participat 807 sportivi de la 44 de cluburi, cu un număr de 1712 intrări pe tatami la probele de kata, kumite individual și echipe, plus la rotative ku shobu shambon și shobu ippon!
CARAȘ-SEVERIN – 7 mandate de percheziție domiciliară, emise de Judecătoria Oravița, au fost puse în aplicare în această dimineață de polițiștii cărășeni de la Serviciul de Investigații Criminale, în Caraș-Severin, Constanța, Tulcea și Galați. Pe lângă ele, au mai fost derulate 7 percheziții la autoturismele folosite!
REȘIȚA – Formația antrenată de Cristian Busuioc va întâlni vineri, 28 februarie, de la ora 15:00, pe teren propriu, formația ACS Crișul Chișineu-Criș, în etapa a XV-a a Divizia A, Seria B!
ROMÂNIA – Țara noastră are începând din această seară un caz de coronavirus confirmat. Este vorba despre una dintre persoanele…
REŞIŢA – Regulamentul care stabileşte măsurile pentru buna gospodărire a municipiului Reşiţa a suferit ceva modificări, astfel că poliţiştii locali îi pot amenda pe cei prinşi că dau foc resturilor de vegetaţie. Iar primii reşiţeni prinşi asupra faptului au fost deja amendaţi cu câte 500 de lei şi au fost puşi să stingă focul!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEȘ – 100 de mașini vechi ar putea fi scoase de pe străzile Caransebeșului în următoarea perioadă dacă proprietarii acestora se înscriu în programul „Rabla Local”, finanțat prin Fondul pentru Mediu!
CARAȘ-SEVERIN – Printre cei prinși se numără un timișean, la Lupac, cu un permis ucrainean tras la xerox și un adolescent de 16 ani care conducea pe drumurile publice cu tatăl în dreapta!
CARAŞ-SEVERIN – Este îndemnul prefectului Ioan Dragomir adresat controlorilor Comisariatului Gărzii de Mediu! Concret, „ei“ sunt cei care gestionează exploatările de uraniu de la Lişava şi Ciudanoviţa, respectiv haldina de steril de la Moldova Nouă!
CARANSEBEŞ – Doar cel renovat, al fostului liceu forestier, unde-și are acum sediul societatea Cazare și Servicii Publice va rămâne în administrarea acesteia!
REȘIȚA – La prima competiție din 2021, reșițeanca Alina Vuc a cucerit bronzul la categoria 50 de kg, la un concurs internațional de la Roma. Chiar dacă a fost pe podium, Alina crede că evoluția ei nu a fost una foarte bună, dar în acest moment se află la Izvorani, unde se pregătește pentru a ocupa prima treaptă a podiumului la competițiile viitoare!
EZERIȘ – Progresul Ezeriș a pierdut primul meci oficial din 2021, scor 0-2, în deplasarea de la CSC Dumbrăvița!
MEHADIA – Printr-un apel la 112, autorităţile au fost informate că în zona Maier, din localitatea Mehadia, cad bucăţi din tencuiala unui bloc cu patru etaje. Pompierii din Băile Herculane s-au deplasat la faţa locului pentru a interveni, iar reprezentanţii Primăriei Mehadia au fost sesizaţi pentru a lua măsurile necesare!
CARAŞ-SEVERIN – Instituţia Prefectului face un apel către cetăţeni să se programeze pentru vaccinare şi să ducă până la capăt procesul de imunizare!
REŞIŢA – În această dimineață, la ora 10.45, Poliția Municipiului Reșița a fost sesizată despre faptul că, în parcul din zona Muzeului de Locomotive, a fost găsit trupul neînsufleţit al unui bărbat!
CARANSEBEȘ – În amintirea unor personalităţi care au văzut lumina zilei la Caransebeș, Muzeul Judeţean de Etnografie şi al Regimentului de Graniţă din municipiu, Consiliul Judeţean Caraş-Severin, Biblioteca Judeţeană „Paul Iorgovici“, Forumul Democratic al Germanilor Caraş-Severin şi Asociaţia Germană de Cultură şi Educaţie a Adulţilor Reşiţa organizează miercuri, 17 martie, la muzeul caransebeşean, o acţiune dedicată lui René Fülöp Miller, de la a cărui naştere se împlinesc 130 de ani.
REŞIŢA – Şi cartierul reşiţean Dealu’ Crucii se numără printre zonele rău famate ale municipiului. Iar acum, la mijloc de martie, un nou incident scoate la lumină cartierul sau… mai bine zis, îl îngroapă în mocirlă!
REŞIŢA – Începând de luni, 15 martie, municipalitatea reşiţeană a reintrodus parcările publice cu plată. Potrivit primarului Ioan Popa, scopul nu e să încaseze bani, ci să-i facă pe reşiţeni să mai renunţe la maşina personală. Poate vor lua autobuzul sau, în curând, tramvaiul…
CARANSEBEŞ – Este nedumerirea primarului Felix Borcean, care crede că decizia privind ambulatoriul Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș este acum în mâinile managerului interimar și consiliului de administrație!
