REŞIŢA – Comunitatea marginalizată, lipsită de drumuri asfaltate, cu canalizare pe stradă, izolată iarna, va avea parte de transport în…
CARAŞ-SEVERIN – De ce trebuie să avem doar ce cade de la masa altora? Simplu! Pentru că interesele României „le reprezintă” unii precum Petre Daea.
CARAȘ-SEVERIN – Unitatea medicală surprinde nu doar prin managementul etern schimbat, dar care rămâne pe scaun, ci și prin arieratele care, deși acoperite de Guvern, cresc ca-n povești!
CARANSEBEŞ – Așa cum managerul Adrian Cican anunța încă de acum o săptămână, Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș a devenit oficial spital suport pentru pacienții cu Covid-19 pozitivi, prin ordin al ministrului sănătății.
REŞIŢA – Asta în condiţiile în care în lume unii sunt bătuţi în plină stradă pentru că nu respectă restricţiile.…
CARANSEBEȘ – Potrivit celor de la Hidroelectrica, 1.5 milioane lei vor ajunge la Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș pentru echipamente de primă urgență, echipamente de protecție, materiale de curățare, echipamente sanitare, dezinfectanți și alte obiecte esențiale folosite în scopul protejării pacienților și al personalului!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Asta promite primarul Ioan Popa ca măsură de încurajare a folosirii transportului public, pentru a elibera Reșița de mașini și a face din ea un oraș verde, spunând că „eu n-am o teamă să nu mai fiu primar în 2024“!
CARANSEBEȘ – Atleta legitimată la CSM Caransebeș a ocupat la finalul săptămânii trecute locul I la prima etapă a Campionatului Național de 15 km alergare montană și drept urmare a obținut calificarea la Mondiale și la Balcaniadă!
REȘIȚA – CSM Reșița, secția de arte marțiale mixte de contact, a participat la Campionatul Național organizat de FRFK la Alba Iulia, cu opt sportivi. Și de această dată tinerii luptători au obținut rezultate foarte bune!
CARAŞ-SEVERIN – Drumurile Şucu-Olteana şi Vâlsan-Şaua Jigoriei au trecut în administrarea judeţului, iar când se vor găsi bani vor fi reabilitate!
REŞIŢA – Şeful administrativului reşiţean vrea şi festivalul Custom, şi spectacole pentru fiecare etnie în parte, în Centrul Civic!
REȘIȚA – Imaginea marii înotătoare reşiţene Luminiţa Dobrescu a fost pictată pe unul dintre zidurile goale ale Bazinului Olimpic din municipiu. Pictorul Marian Truţulescu a realizat pictura în contextul în care, luni, 19 aprilie, Luminiţa Dobrescu a împlinit o frumoasă vârstă!
FOROTIC – Tânărul primar din Forotic, Alexandru Sporea, a renegociat contractul cu operatorul de salubritate, astfel încât fiecare casă din comună să aibă câte o pubelă!
COPĂCELE – Prefectul judeţului Caraş-Severin, Cristian Gâfu, a emis ordinul pentru încetarea mandatului de primar al lui Ion Ilie Hîrţaucă!
CARANSEBEȘ – E vorba de alianța PSD-PRO România-PMP, care a preluat în noiembrie 2020 majoritatea în Consiliul Local Caransebeș, sprijinindu-l pe primarul Felix Borcean, după ani de supremație liberală. Acum, după ultimele frecușuri dintre edilul Caransebeșului și adjunctul său de la PRO România, Bebe Pasere, alianța celor trei partide pare să dea rateuri!
BĂILE HERCULANE – Chiar dacă nu a fost vorba despre un accident care să implice persoane, autorităţile ne asigură că au răspuns cu promptitudine după ce un cetăţean a anunţat faptul că pe drumul ce leagă Băile Herculane de Baia de Aramă sunt trei porci mistreţi morţi, care ar fi căzut de pe o stâncă!
REȘIȚA – ACS Banat Girls Reșița s-a impus duminică, 18 aprilie, cu scorul de 2-0, în partida împotriva formației Carmen București, în etapa a III-a a play-out-ului Ligii 1. Formația antrenată de Daniel Amariei a reușit să obțină toate cele trei puncte datorită golurilor înscrise de Olga Zeziukina, în minutul 6, trasor de la 30 de metri în vinclu şi Mădălina Gânju, în minutul 22, scăriță elegantă peste portarul advers!
HERCULANE – Mesajul transmis de tinerii arhitecţi timişoreni, „Ajută-ne să reaprindem lumina în Băi!“, a fost auzit de Lights on România, care a montat o instalaţie de 150 de kilograme în locul în care pereţii respiră cu dor: Băile Neptun din Herculane!
CARAS-SEVERIN – Un accident rutier s-a petrecut pe Drumul European 70, în apropiere de Băile Herculane. O mașină a ajuns pe câmp, din fericire, pasagerii scăpând teferi și nerămânând încarcerați!
