REŞIŢA – Dacă temperaturile tot urcă, municipalitatea reşiţeană are grijă să pună pe străduţele urbei arbori care să domolească dogoarea…
REȘIȚA – Sorin Dumitru dă asigurări că producția va continua atâta timp cât vor exista comenzi. Asta deoarece singura fabrică din țară care mai produce cuzineți funcționează la Reșița!
REŞIŢA – Atunci când creează, Cristina Bodnariuc se lasă inspirată de prezentul continuu. Emoţional vorbind, e un moment magic pe care, cu ajutorul culorilor îl dilată şi astfel lasă loc bucuriei. N-are absolut nicio idee despre ce sau cum va ieşi însă, pentru asemenea momente, mulţumeşte familiei că a înţeles şi i-a îngăduit să fie doar ea şi bucuria. O bucurie transpusă în 33 de lucrări cu care artista-jurist şi-a făcut debutul expoziţional sâmbătă la salonul de artă şi industrie al Artrom Steel Tubes!
BĂUŢAR – De câteva zile, pompierii din comuna Băuţar, împreună cu cei din Caransebeş şi cu aproximativ 30 de membrii ai composesoratelor din comună, se luptă să stingă un puternic incendiu de vegetaţie!
CARANSEBEȘ – Managerul Spitalului Municipal de Urgență a confirmat în această dimineață informația prezentată de Caon încă de joi seara,…
ROMÂNIA – Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunțat, joi seara, că a semnat Ordonanța Militară numărul 8, care va fi publicată în Monitorul Oficial!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Un accident rutier produs pe DN 58, Reșița-Soceni, la Kilometrul 8, a fost anunțat la 112. Au fost implicate două autoturisme, iar echipele de salvare ajunse la fața locului au găsit trei victime, dintre care una încarcerată. Persoana încarcerată, conștientă și cooperantă, a fost extrasă din autovehicul, după cum transmite ISU „Semenic“!
REȘIȚA – Șeful administrativului reșițean caută investitori cu manoperă inteligentă și bine plătită. Și ca să-i atragă, le asigură de la friptură, până la infrastructură. După care orașul își trage spuza pe turtă din impozitul pe venit!
CARAȘ-SEVERIN – Acțiuni în sistem cascadă, în două reprize au fost derulate pe DN 6, duminică, între orele 12 și 15, și între 17 și 20, pentru combaterea și prevenirea accidentelor pe cel mai periculos drum național din județ!
CARANSEBEȘ – Luând ca model orașele mari din vestul țării, Caransebeșul dă drumul la vaccinarea doar pe baza actului de identitate, fără programare prealabilă!
REŞIŢA – Suma, în lei fără TVA, pentru realizarea infrastructurii tramvaiului, a atras în cursă două asocieri de firme. Acestea şi-au depus ofertele, procedura continuând spre începerea efectivă a lucrărilor!
CARAŞ-SEVERIN – Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Caraş-Severin a autorizat trei centre temporare pentru sacrificarea mieilor de Paşti!
CARAŞ-SEVERIN – Cei șase câini dresați la Centrul Chinologic Dr. “Aurel Greblea” din Sibiu, al Poliției Române, pentru a recunoaște persoane infectate cu SARS CoV 2, sunt apți pentru a descoperi virusul și vor avea rezultate deosebite în reducerea transmiterii infecțiilor!
BĂILE HERCULANE – Un pui de urs a fost găsit astăzi în zona Hotelului Roman din staţiunea Băile Herculane, după cum informează jandarmii cărăşeni!
CARANSEBEȘ – E concluzia care se poate desprinde din ce le-a transmis primarul Felix Borcean celor doi, după ce viceprimarul Pasere a cerut în plenul Consiliului Local Caransebeș să se facă publice străzile prinse în buget pentru a fi reparate sau modernizate!
REŞIŢA – Cei trei tineri, cu vârsta cuprinsă între 20 şi 25 de ani, au fost prinşi în flagrant ieri, 27 aprilie, de către poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Caraș-Severin, în timp ce ar fi comercializat 200 de grame de substanțe susceptibile a avea efect psihoactiv!
CARANSEBEŞ – Un bărbat de 52 de ani din Caransebeş ameninţa că-şi taie venele cu un ciob, că dă foc unei butelii de gaz şi că se aruncă de la înălţime prin geamul spart, de la etajul 4!
REȘIȚA – CSM Reșița va întâlni vineri, de la ora 11, pe stadionul „Mircea Chivu”, formația SCM Gloria Buzău, în etapa a VI-a a play-out-lui Ligii 2. Ultima dată când s-au întâlnit cele două echipe a fost în luna septembrie a anului trecut, când Reșița a câștigat cu scorul de 1-0 pe terenul Buzăului, grație reușitei lui Laurențiu Buș din penalty!
REȘIȚA – Cupa României U15 la lupte s-a desfășurat în perioada 22-25 aprilie, la Odorheiu Secuiesc, iar sportivii antrenați de Adrian Dacica și Florin Dință au reușit să urce pe podiumul de premiere de două ori!
