CARAŞ-SEVERIN – Asta pentru că albinele nu s-au putut hrăni corespunzător din cauza ploilor şi a temperaturilor sub pragul îngheţului!
REŞIŢA – Primăria municipiului a lansat în Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP) achiziţia unui număr de şapte autoturisme noi, pur electrice, care urmează a înlocui actualele rable aflate în exploatarea unor instituţii subordonate, printre care şi Poliţia Locală!
REȘIȚA – O societate pe care președintele Consiliului Județean, Romeo Dunca, o asemuiește unui copil cu o copilărie grea dar care, între timp, a ajuns la un majorat sănătos. Stau mărturie rezultatele, proiectele, investițiile, modernizările, oamenii competenți și cei care-și doresc să ajungă la AquaCaraș!
CARANSEBEȘ – Primarul Felix Borcean l-a reinstalat la cârma Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC) pe Adrian Cican, după ce mandatul scurt al fostului manager Călin Grozăvescu a încetat odată cu starea de urgență. Chiar și așa, edilul a declarat într-o conferință de presă că noul mandat al lui Cican ar putea fi cel mai scurt din istorie, dacă ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, îl revocă încă o dată din funcție!
CARAŞ-SEVERIN – Începând de azi, 15 mai, după cum a anunțat ministrul de Interne Marcel Vela, România este în stare…
REȘIȚA – Chiar dacă unele măsuri se relaxează începând de astăzi, situația este în continuare dificilă pentru gimnaștii reșițeni!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REŞIŢA – Cu 16.240 de spectatori în 2022, ocupă locul 8 în topul cinematografelor cu un ecran. Lucru cu atât mai remarcabil cu cât Reşiţa a depăşit oraşe cu populaţie mai mare, precum Constanţa, Galaţi, Iaşi sau Piatra Neamţ. Datele sunt cuprinse în anuarul statistic pe 2022 al Centrului Naţional al Cinematografiei!
REŞIŢA – Pentru clubul reşiţean, e important viitorul, iar juniorii au demonstrat că CSM-ul are viitor. O spune primarul cu referire la finala campionatului naţional Under 19, câştigată de elevii lui Leo Doană!
REȘIȚA – CSM Reșița a câștigat vineri, 19 mai, cu scorul de 2-0, jocul cu CSC Ghiroda și Giarmata Vii din ultima etapă din play-off-ul Seriei a VIII-a! Sebastian Velcotă și Marian Drăghiceanu au semnat golurile Reșiței, câte unul pe repriză, iar acum urmează cele mai importante jocuri ale sezonului pentru formația din Valea Domanului!
CARAŞ-SEVERIN – Ministerul Economiei a aprobat azi, 27 mai 2021, licenţa de exploatare a cuprului în perimetrul „Moldova Nouă-Cariera de Banatite“ pentru CupruMold Mining, aşa cum se va numi de acum înainte Moldomin!
BOCŞA – Echipa pirotehnică a salvatorilor cărăşeni a intervenit de urgență aseară, în jurul orei 20.00, pentru a ridica o grenadă de mână defensivă din curtea unui bocşean, care o găsise în interiorul locuinței care era în curs de renovare şi curățenie!
CARAŞ-SEVERIN – Cum stăm cu vaccinarea elevilor? E întrebarea momentului care stă pe buzele tuturor, având în vedere că părerile sunt împărţite în rândul tinerilor, părinţilor şi cadrelor didactice. Mai ales că odată cu măsurile de relaxare anunţate de autorităţi, începând cu 1 iunie, tinerii vor dori să meargă în sălile de cinema, în sălile de spectacol, la festivaluri sau în cluburi!
CARAŞ-SEVRIN – Debutul sezonului estival înseamnă ieşiri frecvente în natură, însă turiştii trebuie să fie precauţi, fiindcă se pot întâlni cu viperele dornice de soare!
MOLDOVA NOUĂ – Din multitudinea de proiecte aflate în diverse stadii, Consiliul Local Moldova Nouă a decis să renunţe la două dintre ele. Motivul? Sursele de finanţare!
REŞIŢA – După ce pândesc cine şi cum este acasă, diverşi indivizi profită de slăbiciunea celor rămaşi în locuințe, cerându-le bani pentru o dezinsecţie pe care n-o fac niciodată!
CARAŞ-SEVERIN – În declaraţia politică adresată Parlamentului, deputatul liberal Dumitru Rujan consideră că trebuie lăsate deoparte culorile politice pentru adoptarea PNRR!
REŞIŢA – Dacă e să ne uităm la discuţiile de pe reţelele de socializare, avem doar străzi neasfaltate, pline de gropi şi bălţi, de praf, de buruieni, nu prea avem trotuare, iar primăria uită ani buni anumite zone pe care oamenii au ajuns să le creadă… „blestemate“!
CARAȘ-SEVERIN – Ministerul de Interne a limitat declinul Dacia în 2020, achiziţiile publice realizate de statul român în 2020 salvând uzina pe piaţa internă. Dacă valoarea vânzărilor la export a urcat spre 30% din cauza pandemiei, pe piaţa internă nu a atins nici 5%!
REȘIȚA – ACS Banat Girls Reșița a câștigat miercuri, 26 mai, cu scorul de 6-2, partida cu ACS Fotbal Feminin Baia Mare. În urma acestui rezultat formația pregătită de Daniel Amariei s-a salvat de la retrogradare, fiind pe locul 4 în în play-out și la 6 puncte în fața echipei Carmen București, cea care va juca barajul pentru menținerea în Liga 1!
