REȘIȚA – Ne referim la proiectul pe care Muzeul Banatului Montan (MBM) l-a câștigat în sesiunea de toamnă a anului trecut, cu începere anul acesta. Din discuția cu directorul MBM, Livia Magina, am reținut că proiectul „Apel la idei” îmbină munca specialiștilor cu cea a membrilor comunității locale. Rezultatul va fi o expoziție care se dorește vernisată cât de curând și pe care cei implicați o pregătesc încă din luna martie!
REȘIȚA – După ce au pierdut la limită partida cu Unirea Slobozia, rosso-nerii au șansa să-și refacă moralul în partida de Cupă! Voința Lupac va întâlni miercuri, 9 august, pe teren propriu, de la ora 17.30, CSM Reșița, în turul 2 al Cupei României!
CARAŞ-SEVERIN – În această perioadă, în continuarea lucrărilor de întreţinere a drumurilor naţionale din judeţul nostru, Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara derulează operaţiuni de întreţinere periodică pe DN 68 Oțelu Roșu – Bucova!
REŞIŢA – Noul său volum de versuri, al cincilea de autor, cu un titlu extrem de inspirat, îl readuce în…
CARAŞ-SEVERIN – Sublinia Marcel Vela, legat de planurile de conducere a forului judeţean pe care le au unii din partidul lui Băsescu, deşi alegerile nu le-au oferit această calitate!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – După o absență de doi ani de pe a doua „scenă” a fotbalului românesc, CSM Reșița revine în Liga 2 și va întâlni sâmbătă, 5 august, de la ora 11, AFC Unirea Slobozia, pe stadionul din Valea Domanului! Antrenorul Călin Cheregi are mare încredere în echipa sa și vrea să ofere suporterilor victoria la revenirea formației reșițene în Liga 2!
CARANSEBEȘ – Primarul municipiului Caransebeș, Felix Borcean, a semnat marți contractul cu producătorul turc de autobuze electrice Anadolu Automobil Rom, care va livra 4 autobuze electrice pentru operatorul de transport local, alături de 4 stații de încărcare lentă și 2 de încărcare rapidă!
ADVERTORIAL. Un nou trend în remodelare corporală la Salon Diva B&G Caransebeş Beauty Center: CRYO 4ALL 2023!
CĂVĂRAN – Un grav accident de circulaţie soldat cu decesul a două persoane s-a produs, în noaptea de duminică spre luni, în jurul orei 1.12, pe DN6, la ieşirea din localitatea Căvăran, pe sensul de mers Caransebeș-Lugoj!
CARANSEBEȘ – Liliana Dragomir, sportiva pregătită de antrenorul și soțul Călin Dragomir, a fost prima la concursul international de atletism „S 25”, organizat în Germania, la Berlin!
REȘIȚA – Luptătoarea Alina Vuc n-a reușit să câștige nicio medalie la Campionatul Mondial de seniori din Norvegia. Reşiţeanca a luptat în meciul pentru bronz cu o reprezentantă a Mongoliei, Otgonjargal Dolgorjav, dar fost învinsă destul de clar. În urma acestui rezultat, Alina a încheiat pe locul 5 competiţia feminină a categoriei 50 de kg!
CARAŞ-SEVERIN – În primul rând, vor fi create două grupe noi de creşă, fiind de asemenea predat amplasamentul către Compania Naţională de Investiţii, pentru construirea unei creşe noi!
CARANSEBEȘ – Se extinde și modernizează iluminatul public stradal și pietonal pe străzile Laurențiu Iancu și Carmen Sylva, ultima, din Jupa!
CARAŞ-SEVERIN – Cele 86 de utilaje noi pentru operatorul judeţean de apă înseamnă şi angajarea de personal specializat, eforturile urmând să fie mult prea mari pentru societate. Există însă soluţii!
REȘIȚA – S-a întâmplat sâmbătă noaptea, imediat după ora 1, când șoferul unui VW Golf, un tânăr puțin “parfumat”, a intrat în parcarea de la „Casa cu Tei“ și a lovit patru mașini!
EZERIȘ – Cu ceva întârzieri, anul acesta s-au efectuat lucrări serioase la căminele culturale din Ezeriș și Soceni, astfel că cele două edificii culturale vor fi ca noi înainte de termen. Din fericire, primăria nu se află în situația altor instituții similare din județ, să aibă proiecte începute și blocate, cele două proiecte de reabilitare a căminelor culturale fiind pe AFIR!
REȘIȚA – Chiar dacă bugetul Clubului Sportiv Școlar Reșița a fost diminuat, sportivii au continuat să aducă medalii de la competițiile la care au participat.
REȘIȚA – În urmă cu puțin timp, la Moniom, din cauza carosabilului umed, două mașini s-au ciocnit violent. Au intervenit pompierii reșițeni, echipaje ale Ambulanței și Poliției. Din cele trei victime, două au fost preluate de ambulanțe, iar una a fost preluată de SMURD, fiind duse la Spitalul de Urgență Reșița!
