REȘIȚA – CSM Reșița va juca pe 3 februarie, cu CSO Teutonii Ghimbav, în Sala Polivalentă, în prima etapă a play-off-ului de promovare al Diviziei A! Ca și o primă părere, antrenorul Bahan le consideră favorite pe Odorheiu Secuiesc și CSM Alexandria, dar nu trebuie neglijate nici alte formații cu care Reșița s-a mai întâlnit și în sezonul trecut!
CARANSEBEȘ – Magica Balta, liderul Ligii a IV-a Caraș-Severin, a primit sâmbătă vizita liderului din seria timișeană, CSM Lugoj. Pe stadionul din Balta Sărată, vecinii de județ, cu primarul de la Măureni, Brian Filimon director sportiv, și cu jucători precum Cristi Birăescu, fostul portar al Caransebeșului și Ezerișului, s-au impus categoric, 5-2, după ce la pauză conduceau cu 3-1!
CARAŞ-SEVERIN – „Este o onoare pentru noi să participăm la acest eveniment, care ne oferă prilejul de a aduce un omagiu tuturor eroilor neamului căzuți la datorie“, spun jandarmii cărășeni!
REȘIȚA – La această selecție pentru descoperirea tinerelor talente din Banat, care a avut loc sâmbătă, 16 octombrie, la Sala…
CARAȘ-SEVERIN – Foarte multe familii au fost îndoliate în ultimele trei zile, fiindcă și în județul nostru bolnavii infectați cu virusul SARS CoV-2 mor pe bandă rulantă. Nu mai puțin de 32 de decese au survenit în ultimele trei zile la spitalele din Reșița, Caransebeș și Oravița, vineri și sâmbătă fiind înregistrate 26 de decese, iar duminică încă 6!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEȘ – Sportivii de la Energetica Caransebeș – CSM Caransebeș au reușit să câștige cinci medalii la Turneului Internaţional de Judo „Cupa Drobeta”, dotat cu Trofeul „Mirela Livia Vasilan”. La acest concurs au participat aproximativ 350 de sportivi, de la 48 de cluburi din România, Moldova, Ucraina şi Bulgaria!
CARAŞ-SEVERIN – Dacă a treia zi de luni din ianuarie, „Blue Monday“ este considerată a fi cea mai deprimantă zi a anului, cea de-a patra ar putea fi catalogată drept cea mai exuberantă, sub titulatura „Red Monday“! Cel puţin aceasta este impresia pe care o lasă mesajul de pe pagina de socializare politică a deputatului Silviu Hurduzeu, publicat azi, după întrevederea avută cu Marius Isac, în biroul proaspăt redecorat al acestuia din CJ!
ORAVIȚA – Diploma i-a fost acordată sâmbătă după-amiază la biserica greco-catolică a orașului. Omul de cultură reșițean, președinte al Forumului Democrat German (FDG), devine astfel cetățean de onoare al importantelor centre culturale ale Banatului Montan: Reșița, Bocșa și Oravița!
CARANSEBEȘ – Asta s-ar putea spune după ce primarul Caransebeșului i-a oferit mai mult timp liber fostului, de acum, manager al Casei de Cultură „George Suru”, Ioan Cojocariu, prin neprelungirea contractului de management al acestuia în fruntea instituției de cultură!
CARAȘ-SEVERIN – Asta este concluzia trasă de șeful județului, în contextul în care autoritățile centrale se pregătesc să facă altfel, sporind birul pe muncă, în vreme ce evaziunea fiscală înflorește, sub binecuvântarea nepăsătoare a statului, dând neloial peste nas celor cinstiți, tot mai împovărați. În plus, oficialul crede că aparatul de stat ar trebui redus cu 30%!
REȘIȚA – Chiar dacă clubul nu se află în cea mai bună perioadă a sa, mai ales după ratarea promovării, conducerea CSM Reșița și Guardia Ultra au încredere că suporterii vor veni din nou la stadion să încurajeze echipa și au pus deja în vânzare abonamentele pentru sezonul competițional 2022/2023!
REŞIŢA – În cadrul unui proiect-tip, o nouă creşă urmează să fie construită în Reşiţa, pe Aleea Roman, cu finanţare prin PNRR!
CARAȘ-SEVERIN – Recensământul intră în prelungiri! Conform Institutului Naţional de Statistică (INS), perioada de culegere a datelor a fost extinsă până pe 31 iulie!
CARANSEBEȘ – Când a început să scrie, regizorul Ioan Cărmăzan era student în anul III sau IV. La orele de socialism îi venea să se urce pe pereți și-i era dor să vină la Bocșa. Așa că s-a apucat să-și reinventeze lumea!
CARAȘ-SEVERIN – Străinătatea face cu ochiul românilor care, în prima partea a anului, nu s-au înghesuit în Banatul Montan. Este una dintre concluziile sondajului online desfășurat în perioada 11 aprilie – 20 iulie, de către studenții Centrului UBB coordonați de prof. Gheorghe Popovici!
CARAȘ-SEVERIN – Polițiștii cărășeni spun că au continuat și în zilele sfârșitului de săptămână acțiunile menite să identifice persoanele care conduc sub influența alcoolului și a drogurilor. Iar rezultatele nu s-au lăsat mult așteptate, mai ales cele nocturne!
REȘIȚA – Reșițeanul a concurat onorabil în proba de 35 de km marș a Campionatului Mondial din Statele Unite ale Americii și s-a clasat la final pe locul 38, din 50 de mărșăluitori participanți. Marius a fost cronometrat cu timpul de 2 ore, 43 de minute şi 27 de secunde!
CARAŞ-SEVERIN – După ce deputatul Silviu Hurduzeu i-a atras public atenţia lui Virgil Popescu vizavi de faptul că „depozitele de gaze trebuie umplute pentru iarnă“ şi că îşi doreşte fapte, nu vorbe, de la ministrul Energiei, liberalul Andrei Ungur spune că şeful PSD Caraș-Severin nu este informat corect!
