CARANSEBEŞ – Așa cum managerul Adrian Cican anunța încă de acum o săptămână, Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș a devenit…
LĂPUȘNICEL – Primăria Lăpușnicel a primit finanțare pentru drumurile de la Pârvova și speră la bani mai mulți. Asta deoarece, cu ceva timp în urmă, primăria a depus trei proiecte pe Programul „Anghel Saligny”!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
LUPAC – AFC Voința Lupac a câștigat sâmbătă, 24 septembrie, scor 3-1, meciul din deplasare cu CSO Retezatul Hațeg, din etapa a V-a a Ligii 3, Seria a VII-a! În urma acestui succes, „croații” au ajuns la trei victorii la rând și sunt pe locul 4 în campionat, cu 10 puncte!
REȘIȚA – Am mai spus și repet fără niciun dubiu: cetățenii români au fost mereu ultimii pe lista priorităților celor care ne conduc!
REȘIȚA – Fostul portar Martin Tudor a murit în această dimineaţă, în jurul orei 10, la Reșița! Nu avea decât 43 de ani, dar un infarct i-a pus capăt vieţii!
REŞIŢA – Noi măsuri se iau în materie de şomaj, în Caraş-Severin. Activitatea de relații cu publicul a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă se va desfășura exclusiv prin email și telefon!
REŞIŢA – Într-o recentă şedinţă de consiliu local, ţinută în condiţii speciale având în vedere contextul epidemiei de coronavirus, a fost aprobat proiectul tehnic pentru amenajarea pistelor de biciclete şi aleilor pietonale din cartierul Lunca Pomostului!
CARAȘ-SEVERIN – Ministrul de Interne, Marcel Vela, a prezentat duminică seara Ordonanța militară nr. 4. Amenzile pentru cei care nu respectă izolarea se măresc, valorile fiind între minim 2000 de lei și maxim 20 de mii de lei!
REȘIȚA – …și perioada aceasta va trece, la fel cum au trecut de-a lungul vremurilor atâtea perioade grele. Cu urmări? Da, din păcate, multe negative. Dar și cu lecții din care sper să învățăm multe, pentru că avem timp să învățăm.
CARAŞ-SEVERIN – Asta spune Nelu Popa, primarul Reşiţei, dar edilul admite că „odată ce i-ai cucerit, îi ai aproape de tine definitiv“!
REŞIŢA – 53 de parcele din Zona Industrială Aglomerator-Valea Ţerovei urmează să fie concesionate, conform unei hotărâri de consiliu local, recent adoptată!
REȘIȚA – Mărșăluitorii reșițeni au întrerupt cantonamentul de la Buziaș și se vor pregăti acasă în perioada următoare!
MOLDOVA NOUĂ – Chiar dacă suntem în plină stare de urgență, în carantină totală, inconștiența unora nu are margini. O femeie de 28 de ani din București, care se afla în capitală în autoizolare a domiciliu, a fost găsită în județul nostru, la Moldova Nouă, unde a ajuns după ce a bântuit toată capitala, iar apoi a luat trenul și… taximetrul!
CARAŞ-SEVERIN – Prefectul judeţului a transmis cărăşenilor mesajul să stea înăuntru şi a prezentat situaţia la zi a amenzilor date celor care au uitat de restricţiile de circulaţie!
