Caraş-Severin, Romania

CARANSEBEȘ – Vorbim de foștii de acum administratori ai operatorului de salubritate și transport din Caransebeș, dar și de posibilii înlocuitori ai acestora. Demiteri care, cel puțin în cazul lui Minea, sunt surprinzătoare, ținând cont de faptul că aceasta era și consilier personal al primarului Felix Borcean, funcție pe care nu o mai deține de câteva zile!

Caraş-Severin, Romania







Advertorial

Ştirile judeţului Caraş-Severin

CARAȘ-SEVERIN – În opinia președintelui Consiliului Județean (CJ) Caraș-Severin, Romeo Dunca, proiectul pe care-l dorește implementat pe Nedeia ar aduce în județ 20.000 de schiori pe sezon și venituri de milioane de euro anual. Proiectul însă se împotmolește în reticența unora despre care Dunca spune că ar avea numai de câștigat de pe urma proiectului!

CARAȘ-SEVERIN –  Un procuror cărășean, împreună cu ofițeri de la Serviciul Județean Anticorupție și IPJ au reușit să prindă, în flagrant, un cetățean care a dat suma de 800 lei și 100 euro unui agent de la Poliția Rutieră, pentru ca acesta să nu îl sancționeze contravențional pentru încălcare unor norme la regimul circulației rutiere!

CARAŞ-SEVERIN – Când vorbim de zona Muntele Mic-Borlova şi de dezvoltarea turismului, trebuie să avem în vedere, potrivit lui Romeo Dunca, „chiar mireasa care este Nedeea. Acea zonă poate aduce un miliard de euro acestui judeţ, conştientizarea dezvoltării acelei zone face ca judeţul să trăiască din turism. Deocamdată vedem pantofii miresei, să nu uităm că mireasa contează!“.

CARAŞ-SEVERIN – Poliţia ne vorbeşte despre noi acţiuni cu efective mărite, derulate pe raza judeţului, în contextul stării de urgenţă. 185 de sancțiuni contravenționale în valoare de 64.745 de lei au fost aplicate în doar câteva ore, cu prilejul verificării modului de respectare a ordonanţelor militare, a regulilor de circulaţie pe drumurile publice şi a normelor de convieţuire socială!

REȘIȚA – Reluarea antrenamentelor sportive din 15 mai rămâne cu semnul întrebării, iar discuțiile continuă între conducătorii federațiilor și autorități. Acest lucru îl spune președintele CSM Reșița, Cristi Bobar, care a declarat că măsurile luate de Ministerul Tineretului și Sportului și Ministerul Sănătății sunt aproape imposibil de respectat de majoritatea cluburilor!