CARAŞ-SEVERIN – Asta potrivit cifrelor aferente primelor 11 luni ale lui 2020, oferite de Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de…
CARAȘ-SEVERIN – Senatorul social-democrat cărășean spune că PSD a stabilit un calendar al dezbaterilor și consultărilor cu factorii din educație!
REȘIȚA – CSM Reșița a pierdut astăzi, scor 30-31, cu CSM Sighișoara, în etapa a V-a a play-off-ului de promovare! În urma acestui eșec, rosso-nerii au rămas pe locul 3, cu 9 puncte, în timp ce Sighișoara este pe poziția secundă, cu 13 puncte. CS Universitatea Cluj este lider cu 15 puncte!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – La Reșița se vrea sistem inteligent de colectare, în care fiecare plătește cât aruncă. Accesul la platforme, subterane sau supraterane, se va face cu telefonul mobil, pe telefon va veni și factura și tot așa va putea fi plătită. Poate suna SF, însă primăria face pași importanți în această direcție!
REȘIȚA, TÂRNOVA – Polițiștii cărășeni de la Biroul pentru Protecția Animalelor au întocmit, în luna februarie, două dosare penale pentru modificarea aspectului unor patrupede. Mai exact pentru infracțiunile de „cuparea urechilor și codotomie“, după ce au fost identificați 6 câini având urechile și cozile tăiate!
CARANSEBEȘ – Liderul Ligii a IV-a Caraș-Severin are sâmbătă o deplasare dificilă la malul Dunării, la CS Moldova Nouă. Un joc pe care caransebeșenii îl consideră unul dificil, primul din mai multele hopuri peste care trebuie să treacă trupa din Balta Sărată pentru a ajunge la barajul de promovare în Liga 3!
BUCOŞNIŢA – Magazia unei gospodării din comuna Bucoşniţa a fost cuprinsă de flăcări, iar focul s-a extins şi la acoperişul casei, duminică după-amiază, incendiul fiind raportat la 112, în jurul orei 13.00!
DOMAŞNEA – Doi dintre cei patru ocupanţi ai unui autoturism au fost răniţi în urma unui accident rutier produs în această dimineaţă, în jurul orei 10.00, pe DN 6, la Domaşnea, unde un autoturism s-a răsturnat în afara părţii carosabile!
CARAŞ-SEVERIN – O spune chiar preşedintele Consiliului Judeţean, care vede în cei 3,3 milioane de lei primiţi de la Guvern o gură de oxigen. Banii din fondul de rezervă au fost împărţiţi deja!
REŞIŢA – Înaintea Covid, taximetrele reşiţene începeau să umble cu fire de curent în coadă, impunându-se trecerea pe electric. În plină iarnă pandemică, s-a strâns cureaua, dar fermitatea autorităţilor păleşte în faţa doleanţelor taximetriştilor!
CARAŞ-SEVERIN – Aceasta este vestea bună! Vestea mai neplăcută este că 140 de persoane au ajuns de Crăciun la Urgenţe, dintre care 47 cu suspiciune de infecţie cu Covid. Alţii au ajuns pentru că au mâncat şi băut mult!
CARAȘ-SEVERIN – Vești bune, de Sfântul Ştefan, de la Direcția de Sănătate Publică Caraș-Severin, în primul rând pentru că nu au mai fost raportate cazuri noi, iar numărul focarelor și incidența cazurilor au scăzut la nivelul județului!
REȘIȚA – Handbalistul reșițean Raul Bote a fost convocat la lotul național de tineret al României. Acesta participă în perioada 26-30 decembrie la un stagiu de pregătire, în București!
GLIMBOCA – Oamenii legii s-au pregătit să audieze, astăzi, zece bărbați în legătură cu un dosar penal presărat cu amenințări, inclusiv video pe rețelele de socializare, dar și cu acte de nerespectare a regimului armelor și munițiilor!
CARANSEBEȘ – În prag de An Nou, managerul interimar al Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC) vine cu o veste mult așteptată de caransebeșeni și nu numai: Ambulatoriul de specialitate, închis în urmă cu aproape un an de zile, va fi redeschis în prima lună din 2021!
REȘIȚA – După un an dificil pentru sportul reșițean, Clubul Sportiv Școlar Reșița, cu sprijinul Inspectoratului Școlar, a premiat antrenorii și sportivii care au obținut rezultate notabile la competițiile desfășurate în anul 2020!
